| rifayy a întrebat:

Daca iubita mea vrea sa ma las de mancare nesanatoasa si de fumat si se supara cand vede, oare chiar tine la mine si ma iubeste?

73 răspunsuri:
| theoutcaste a răspuns (pentru Hyacinth):

Observ. Sunt curioasa ce are de castigat fata din manipularea asta.

| Drimmero a răspuns (pentru theoutcaste):

Nu, dar nu e noutate nici faptul ca nu exista obiceiuri sanatoase 100%, toate dauneaza intr-o anumita masura, majoritatea celor care au vicii sunt constienti ca isi fac rau dar nu pot renunta usor la asta, iar unora le place sa faca asta, gen sa fumeze, sa manance foarte des prajeli etc.

| theoutcaste a răspuns (pentru Drimmero):

Daca toate dauneaza, sa nu mai facem nicio schimbare in viata zic. Sa stagnam vesnic.

| Drimmero a răspuns (pentru theoutcaste):

Tu chiar pui botul la ce zice caricatura asta? asta doar presupune cum sunt eu de luni de zile (atunci l-am observat), a prins frustrare pe mine, probabil stie si el ca e inferior, stai sa isi bage armata de conturi, ala e momentul cand se enerveaza.

| theoutcaste a răspuns (pentru Drimmero):

Grija la limbaj.

| Hammurabi a răspuns (pentru theoutcaste):

"Sa inteleg ca femeia trebuie sa-si ascunda emotiile, ca altfel manipuleaza."

Nu.
Chiar e indicat să nu-și ascundă emoțiile.
Pentru că, normal e să știi cu cine te vei însura (dacă te vei mai însura). Trebuie să fii în cunoștință de cauză.
Iar tu ești liber să-ți placă sau să nu-ți placă "ieșirile" și pretențiile ei.
De aia îți ALEGI partenerul de viață și nu ți se dă obligatoriu.

| Drimmero a răspuns (pentru theoutcaste):

Care limbaj?

| Drimmero a răspuns (pentru theoutcaste):

Faci schimbari pentru tine daca vrei si eventual ii explici altuia ca anumite lucruri sunt nesanatoase, dar nu-i pui conditii sau sa-i impui. Eu nu mi-as permite sa impun cuiva asta, nici macar de ar fi iubita mea, am mai zis, nu-ti convine cum a ajuns si asta va strica relatia, exista varianta despartirii.

| Hammurabi a răspuns (pentru theoutcaste):

Eu sunt curios dacă tipul s-a apucat să mănânce nesănătos și să fumeze DUPĂ ce au fost împreună?
Sau o făcea și înainte, așa era el?

Atunci ea l-a acceptat de iubit așa cum era, plecând totuși din start cu ideea că-l va schimba ea cumva? rolling on the floor

O tipă corectă. Jos pălăria. laughing

| Allhambra a răspuns (pentru Hammurabi):

laughing Cel mai inteligent raspuns. Ai nota 10 de la mine.

| theoutcaste a răspuns (pentru Hammurabi):

Si eu sunt curioasa de multe. Nu stim cum e situatia de fapt, de aia e periculos sa iti asumi ca ea se da cu fundul de pamant ca sa manipuleze cand el a zis doar ca o supara chestia asta. Poate el doar a exprimat asta doar pentru ca ii vede dezamagirea in ochi si vine un ratat de pe TPU si o face ''manipulatoare razgaiata'' ca are el frustrari personale. That's-a reach.

Nici nu a zis in ce stadiu al relatiei sunt. Nu stim nimic. Dar stim noi ca daca femeia are emotii, se ajunge la controale si abuzuri. Tipul a intrebat doar daca e iubire, nu a cerut caracterizarea personajului laughing
Si eu zic ca daca o preocupa binele tau, e iubire.

| theoutcaste a răspuns (pentru Drimmero):

Tu iti permiti multe si pe TPU. Sa te desparti de cineva pentru ca vrea sa nu mori cu arterele infundate la 30 de ani e sinistru.

| SilentRain a răspuns (pentru Galio):

Mai citește o dată, nu-i vina mea că ești cap sec tu
Nici nu mă chinui cu tine... ești genul bătut în cuie

| AloneMan2427 a răspuns:

Eu cred ca da, daca ai fi in locul ei si ai vedea persoana pe care o iubesti cel mai mult cum isi distruge trupul si consuma banii degeaba ce ai face?

| Drimmero a răspuns (pentru theoutcaste):

Am exagerat toti in ecuatia asta, stam si ne certam pentru nimic pentru un scenariu ipotetic si interpretat dupa bunul plac, eu imi imaginam niste vicii minimaliste la modul o tigara doua pe zi, un buger o data la nu stiu cat si ea sa faca nazuri iar tu probabil te gandeai la excese, situatia nu e prezentata cu lux de amanunta si lasa loc de interpretare, de asta zic ca ne contrazicem total aiurea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă răspund strict la întrebare, da.

Dacă mă uit la ce au scris colegii mai sus, sincer, pentru mine fumatul ar fi un turn off din start, nici n-aș ajunge într-o relație cu cineva care fumează pentru că am crescut în fum de țigară, e un viciu pe care nu îl înțeleg și un miros care-mi întoarce stomacul pe dos laughing.

Plus, fumatul pasiv e la fel de dăunător ca cel activ, deci nu îți faci rău doar ție, îi faci și ei.

Despre mâncare, din nou, dacă nu ținea la tine, te îndopa cu chipsuri să crapi naibii laughing
Glumesc, dar e aiurea să vezi că omul nu face un efort să aibă grijă de el, mai ales dacă are și o anume greutate (pe mine m-ar îngrijora, de exemplu, dacă prietena mea ar fi grasă și ar continua să mănânce șaorma zilnic).
Nu ai dat deloc detalii, deci noi nu putem decât să speculăm și să ne certăm degeaba.

Mie mi se pare important să aveți gusturi similare la mâncare, până la urmă o să locuiți la un moment dat în aceeași casă, o să cumpărați mâncare la comun etc.

Sunt multe de zis, dar nu cred că are rost să mai discutăm pe margine până nu răspunzi la întrebările astea:
Ai fost așa de la început? De cât timp sunteți împreună? Ce face mai exact când se supără?

Dacă vrei doar să știi dacă ține la tine, clar ține, altfel nu te pupa mirosind așa laughing))))

| Arakiss a răspuns:

Hammurabi chiar a pus o intrebare excelenta care ar merita un raspuns.
Mancai nesanatos si fumai si inainte sa fi impreuna cu ea, sau te-ai apucat dupa ce ati fost impreuna?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SilentRain):

Si nu exista si posibilitatea sa vrei sa fii alaturi de un om o viata intreaga si tocmai fiindca vrei sa aveti o viata lunga impreuna sa nu il lasi sa se faca praf ca la un moment dat sa devina o povara sau sa crape prematur?

| Mosotti a răspuns:

Te iubeste, altfel nu ii pasa ce faci, cel putin la mancarea nasanatoasa, ca la fumat poate o deranjeaza pe ea fumul.

| Mosotti a răspuns (pentru SilentRain):

Pai cum? Adica parintii mei care ma indemnau sa fac acelasi lucru, e manipulare? Imi vor binele, asa si iubita la o adica.
Si la iubita si la parinti, ideea e ca vroiau sa ma aiba alaturi cat mai mult, pentru ca prezenta lor le face placere.

| Mosotti a răspuns (pentru Maraa345):

Atunci nici mama nu-mi vrea binele nu? Ca si ea imi zice de mancare sanatoasa, de fumat nu, ca nu fumez.

| Mosotti a răspuns (pentru Galio):

Cei ce zic de manipulare, le-am demontat treaba, pentru ca si multi parinti fac acelasi lucru, si aia nu poti zice ca nu-ti vor binele.
Si daca si iubita face ca si parintii, e clar ca-ti vrea binele, cine nu vroia, o durea la basca ce mananci tu.

Si daca e manipulare, faptul ca e una buna pentru sanatatea omului, e binevenita.

| Maraa345 a răspuns (pentru Mosotti):

Glumeam laughing da-ti seama ca-ti vrea binele, dar daca tu nu esti constient ca-ti faci rau cu mana ta, nimeni nu te poate ajuta. happy

| Mosotti a răspuns (pentru Maraa345):

Esti constient ca-ti faci rau, dar nu conteaza, vrei si placere, nu doar sa traiesti 101 ani.
Tot ce conteaza este sa nu te ingrasi, atat timp cat nu te ingrasi si n-ai diabet, e okey.

| Emma30555 a răspuns:

Pai depinde, binele cu forța nu mai e bine. Eu apreciez dacă cineva îmi vrea binele dar am o vârsta la care eu hotărăsc ce e bine nu mi impune nimeni

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Da dar nimeni nu vrea o iubita pe post de mama cicălitoare.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Pai uite ca mie mi-ar conveni una sa-mi vrea binele asa cum si parintii mei imi vor, si daca accept niste parinti care fac asta, de ce n-as accepta si o iubita care face acelasi lucru?!

Sigur, nu sa fie absurd, ca si parintii mei daca vad ca eu tot mananc dulciuri desi nu am voie, nu mai insista, insa mi-au zis de bine.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Deci ti au zis degeaba, fiindca un adult hotataraste singur.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Da, dar apreciez intentia! Ca aia e de apreciat, nimic altceva.
Nu conteaza ca eu fac sau nu.

| Jus7t a răspuns:

Da.
Dacă I se rupea de ce mănânci, cât mănânci, dacă fumezi ori te droghezi probabil că îi erai indiferent.

Insa exista și aici o limita. Și anumite întrebări la care aparent tu nu ai răspuns.