| Thecurious a întrebat:

Daca nu te implici, nu castigi.
Ce credeti? E adevarat?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să câștigi, ce?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Ceea ce iti doresti.
Daca vrei sa renunti la fumat, nu platesti terapii si psihologi. Rnunti pur si simplu.
Daca vrei sa obtii o nota (la facultate, scola etc) nu astepti sa ti se explice cursurile de zeci de ori, ci actionezi ca sa le intelegi cat mai bine.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Se vede că nu ești fumător.
Daca vrei sa renunti la fumat, nu platesti terapii si psihologi. Rnunti pur si simplu.
Începem cu - dacă vrei-.
Ca să vrei tu trebuie să poți să vrei. A vrea, înseamnă a lua o decizie.
Vreau să mă ridic de pe scaun.
Îmi spun în mintea mea asta și apoi execut mișcarea și apoi mușchi se mișcă și unt în picioare.
Voința, a voi a vrea, este o entitate dinamică.
La un adict, că e de nicotină, că e de alcool, că e de droguri, de păcănele, de gambling, de... nu funcționează voința. Vrei să te ridici de pe scaun, și nu reușiești, ca la hipnoză. Te implici cum zici tu, până sus la Dumnezeu, până la comanda ho, li nu îți iese.
Dacă tu așa crezi că e așa de pur și simplu să renunți la fumat nu cunoști acest viciu, doar din auzite. Dacă nu o cunoști, viața, recurgi la o filozofie vagă de genul - te implici, câștigi. Uite că nu e așa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau daca nu risti, nu castigi? Cam adevarat si ce spui tu. Trebuie sa actionezi pentru a face ceva in viata, putine lucruri vin pe tava. Se mai castiga si la loto, daca tot joci si pui la numere intr-o zi se poate sa-ti iasa toate sase. Trebuie sa ne mai facem si noi sansa de reusita. Nu putem castiga o masina daca nu am jucat macar o data la concursul respectiv. Sa te implici in tot ce crezi ca poate sa-ti aduca beneficii. Sunt sanse sa reusesti chiar daca altii zic ca nu ai sanse. Daca ei nu au reusit nu inseamna ca nici tu nu poti, rezultatele vin pentru cei ce actioneaza si nu stau sa le pice de sus.