| sabin89 a întrebat:

Dacă o să apară niște numere pe aici, unii ar putea fi tentați să creadă că e temă. Dar nu e. O să vă dați seama imediat că e vorba de un simplu exercițiu de perspicacitate.
Deci, fără ajutorul calculatorului, fără hârtie și fără creion/pix - doar din minte - se poate face acest calcul în aprox. două-trei minute. Interesant e nu să spuneți rezultatul, ci procedeul.
(10^2 + 11^2 + 12^2 + 13^2 + 14^2)/365
Cum procedați?

2 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Nu poate nimeni să facă acest calcul doar din minte (fără calculator, hârtie, pix)?

| sierra1 a răspuns:

Dacă semul ^ reprezintă ridicare la putere, atunci tu știind prioritatea operațiilor, vei ști că intâi le faci pe astea apoi suma și mai apoi, împărțirea și toate astea ca să-ți dea un nenorocit de doi