| RAY a întrebat:

Daca sufletul conteaza, de ce femeile stau mult timp in oglinda si cheltuie multi bani pe fizicul lor? De ce tin diete?

Răspuns Câştigător
| GirlOnline81 a răspuns:

Ray, vreau sa intelegi, fiindca tie cumva, nu-ti intra la cap: exteriorul este primul lucru de care te izbesti. Asta este realitatea si este valabila atat pentru femei, cat si pentru barbati.

| RAY explică (pentru GirlOnline81):

Tu nu vezi ca alea spun ca doar sufletul conteaza, desigur ca si eu stiu asta

| GirlOnline81 a răspuns (pentru RAY):

Si atunci? Iti trebuie confirmare pentru ca?

| RAY explică (pentru GirlOnline81):

Ce confirmare?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru RAY):

Confirmare la " desigur ca si eu stiu asta".

| RAY explică (pentru GirlOnline81):

Eu urasc minciuna, ipocrizia, nu caut confirmari, confirmarile le dovedeste faptele, iar realitatea mi-a dovedit ca fizicul conteaza

39 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Tin la imaginea lor si la ceea ce sunt cum si noi tinem la imaginea noastra.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Dar ce sens are daca doar sufletul conteaza?

| Hammurabi a răspuns:

Păi tu ai cumpăra ceva care are ambalajul deteriorat?

| sofisis a răspuns:

Zau ca ai ramas fixat...

| RAY explică (pentru sofisis):

Da am ramas fixat ca si voi

| Plato a răspuns:

(De)oarece (pro)blema (as)ta (te) pune serios pe gânduri.

| RAY explică (pentru Plato):

Desigur ca da, e un paradox nu conteaza fizicul dar pun pret pe fizicul lor, nu are sens

| Plato a răspuns:

Se pare ca unora chiar le place.

| pagliaci a răspuns (pentru Plato):

Cunosc femei foarte destepte care au fost inselate. Afirmatia ta e jignitoare.

| Emma30555 a răspuns:

Pentru ca fetele sunt conștiente ca bărbații se uita la frumusețe. La bărbați e adevărat ca mai contează și firea lui nu numai fizicul, adică poate compensa. Pe lângă fizic contează și carisma. Sufletul contează la fel de mult pentru ca în final după ce treci de aspect dacă nu ti place și emoțional și nu rezonezi cu persoana cealaltă, relația nu tine, adică dacă toate sunt bune la final faza cu sufletul e testul final

| RAY explică (pentru Emma30555):

Stai putin tu ca femeie ai sta cu un barbat care pune accent pe fizic din moment ce tu pui doar pe suflet, nu are logica, pe bune, drept urmare aspectul fizic nu ar avea nici un rol

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Eu pun accent și pe fizic, adică pun accent și pe atracție. Un fizic bun îți dă mai multa încredere. Toate contează.

| RAY explică (pentru Emma30555):

In primul rand ai un interes cand te atrage x, acel interes te face sa vrei sa cunosti persoana respectiva, desigur apoi personalitatea, dar de aia nu poti fi sigura niciodata, de asta ma indoiesc de basmele cu doar sufletul conteaza pentru cum reusesc alea sa cunosca personalitatea unui om si daca reusesc de ce sunt dezamagite apoi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Asta e de admis ca noi punem mai mult accent pe fizic. Dar tu crezi ca o fatã nu poate compensa de acea bariera?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Compensează și ea dacă e foarte carismatica.

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Asa este. Dar sunt și situații când femeile mai fac compromisuri. Prima data te uiți la fizic, dacă este acceptabil ii dai o șansă, acceptabil nu înseamnă neapărat ca te atrage, o gândești, și vezi ce atuuri mai are

| RAY explică (pentru Emma30555):

Emma interese pot fi multe, nu poti stii daca te iubeste sau e doar pe interes

| Emma30555 a răspuns (pentru RAY):

Interesele nu sunt neapărat meschine. Dacă o tipa se căsătorește cu un tip pentru ca îl vede de casa, familist cu capul pe umeri nu cred înseamnă că stă din interes. E un subiect destul de complicat, de multe ori nu îți dai seama nici tu ca om de ce faci anumite alegeri, e greu sa filozofezi pe tema asta

| RAY explică (pentru Emma30555):

Pentru ca suntem si fiinte emotionale

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

"Pentru ca fetele sunt conștiente ca barbatii se uita la frumusete."

Mi-e milă de cele care accepta ca tot ce au de oferit e frumusetea si stau pe post de bibelou. Apoi se plâng ca le înșală. Pai normal ca te înșală daca reprezinti doar un obiect.
Daca ar intelege ca ar trebui apreciate pentru mult mai mult decat frumusete, femeile s-ar emancipa pe planul asta si n-ar mai imbiba perne cu lacrimi.
Unele au facut-o, dar un numar îngrijorător de mic. Dovada sta faptul in discutie, ca petrec mult prea mult timp la salon decat cu o carte. Foarte trist.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Pai așteptările bărbaților sunt mari. Ei vor sa fii și frumoasa și deșteaptă. Noi ne străduim sa fim și și acum cât putem fiecare happy

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

Cred ca asteptarile tuturor ar trebui sa fie foarte mari.
Doar ca, daca te vad ultra-machiata si aranjata, ma gandesc ca asta e punctul tau forte, aparenta, deci sa nu ma astept la prea multe pe alt plan. Asta nu trebuie sa se confunde cu a nu avea deloc grija cand iesi in lume, dar excesul de zel se vede (urat) si strica.
Luciul de buze e una, dublu strat Savana cu trafaletul e alta. In plus, 99% din barbati prefera frumusetea naturala, ca gletul pe spaclu le aminteste de munca.

Sa nu mai zic de chestii precum zgarda aia neagra la gat, centura neagra in felatii, "chocker" sau cum ii zice, aia e moartea pasiunii.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Asa este ce e mult strica. O femeie trebuie sa fie stilata si sa se adapteze ocaziei la care este prezenta. Machiajul natural merge pe zi, la birou, la intalniri obisnuite, daca e petrecere de seara merge si cel strident. Sunt cateva reguli. Nu te lua nici tu dupa aparente. Discuta intai cu ea si trage pe urma concluzia

| pagliaci a răspuns (pentru Plato):

Nu trebuie sa fii bibelou ca sa te insele. Unii au inselatul ca trasatura de personaliatate. O sa o faca mereu indiferent ce femeie au langa ei.

| Plato a răspuns (pentru pagliaci):

Nu m-ai inteles. Exact aia am spus, bibelouri sunt inselate cel mai des. Deoarece iubitii bibelourilor sunt barbati care apreciaza doar aspectul partenerei, deci sunt superficiali.
Daca partenerul tau te apreciaza pentru tot ce reprezinti, sunt sanse mai mici sa te insele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba...

La final noi tot la formele lor ne uitam laughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Pai daca doar sufletul conteaza de ce pun ele pret pe fizicul lor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu Probabil nu intelegi ce inseamna suflet laughing
Sufletul ãsta mai greu cu el. Sufletul iti e purificat când nu duci o viata fara vicii, desfranari, sexualitate, dependenta asta incearca sa-ti bage la cap Plato si cu tipa aia. Dar tu o cam iei pe aratura. Si crezi ca ne-am uita dupã balene ca doar sufletul conteaza, conteaza pe naiba

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce ai cu balenele si ele au suflet maaaa

| OrdanKarris a răspuns:

Femeile cheltuie cat cheltuie si sacrifica pentru aspectul fizic atat pentru a atrage barbati cat mai sus in ierarhie dar si din cauza anxietatii competitiei cu alte muieri.

Aia cu "sufletul conteaza" inseamna: sa nu indraznesti sa ai prea multe asteptari din partea respectivei muieri. Nu ne place cum arata, nu ne place ca e baba, nu ne place ca e putin cam nebuna, psihopata, habotnica, bipolara, grasa. Ghinion. Ar trebui sa inchidem ochii si sa acceptam ce primim pentru ca... "doar sufletul conteaza". Inchide ochii, nu avea pretentii, nu judeca, sufletul conteaza laughing))))))))))) Iar daca ironia nu este suficient de evidenta... happy

| Ionut58282856 a răspuns:

Eu sunt baiat si imi plac oamenii inteligenti ca cei prosti sunt respingatori. Punct. Nu stiu de altii

| pagliaci a răspuns:

Ele se uita la suflet dar un barbat n-o sa le aleaga niciodata pentru asta.

| Zas a răspuns:

Ca sa-ti raspund la intrebare, deoarece fix fizicul conteaza in zilele noastre din pacate.