| ALM2000RO a întrebat:

Dacă sunt leneș și nu muncesc și voi rămâne așa toată viața (n-am de gând să mă duc la muncă niciodată și pentru nimic în lume și nici nu voi pleca de la ai mei - vreau să rămân un întreținut sub aripa lor protectoare), am șansa să primesc o pensie acum? Dar la vârsta de pensionare ce pensie aș putea încasa? Există în România venit minim garantat reglementat? Dacă da, ce lege stipulează acest lucru și cât ar fi în prezent acest venit minim garantat? Doresc link-uri serioase.
Cum fac să obțin un ajutor social?
Merită să încerc să obțin prin mită și fals în acte de la funcționarii publici cât mai multe tipuri de ajutoare financiare de la stat (cu dosare medicale și sociale care să mă acopere - care să ateste faptul că aș merita acești bani la un eventual control fie la mine, fie la funcționarii pe care i-aș mitui și care mi-ar întocmai dosarul), inclusiv ajutoare pe caz de boală sau privitoare la situația socială (ambele situații sunt inventate, logic)?
Vreau să sug bani din cât mai multe locuri big grin
Mulțumesc!
Sunt băiat de 23 de ani.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai nu poti lua pensie vreodata daca nu contribui la casa de pensii, poti face contract de contributie si sa platesti lunar sau anual pe tot anul, de ex la sal minim platesti 25 % din el adica din sal min brut.
Daca e 3300 lei, 825 lei lunar.

Daca vrei poti plati mai mult si daca ai, stagiu minim de cotizare pentru a primi pensia minima e de 15 ani, dar poti contribui si mai mult.
Pe caz de boala e mai greu, trebuie sa te ai bine cu un medic. Daca te ai bine cu un medic poti, insa si atunci trebuie sa ai minim o luna lucrata cum s-ar zice pana sa primesti decizia de pensionare de la comisie, altfel casa pensiei nu da pensia.
Contributia aia de mai sus nu conteaza.
Se face fictiv o angajare undeva cu plata toate taxele si aia e. Pensia acum este 1100 lei.

Insa si fara poti primi handicap, ca ala nu il da casa pensiei. Ala e 450-600 lei lunar. Asta se ia ca nu ai venituri, deci nu e problema. Mai primesti 125 lei lunar pentru alimente si eventual si suplimentul de 250 lei lunar dar ala vine sau nu vine, cand au ei bani.

Ignora-i pe cei ce te condamna, multi nu stiu decat sa arate cu degetul (ce ar mai sta si ei liberi daca ar avea bani sau alte surse, ca dovada ca multi care castiga la loto se retrag de la munca).
E corect sa raspunda la intrebare sau sa se abtina zic eu.

Lasa-i in pm pe unii in general, ca altii fura miliarde si nimeni nu zice nimic.
Asta e personalitatea ta, nu e problema.

Asa ca ai informatiile acum. La ajutor social fara boala nu stiu in ce conditii se da.

Fara boala contribui ani si vei lua ceva abia la 65 ani sau cand se iese la pensie, pe boala iei acum.

33 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Și când ai tai o să dea colțul ce plan ai?

| ALM2000RO explică (pentru suntserios):

Ori o să am niște bani strânși din timp cu care să merg la magazin să-mi iau de mâncare și să pot plăti facturile (deși n-am făcut-o niciodată), ori mă voi lăsa să mor de foame...și-așa nu am nicio bucurie în viață, sunt sătul de lumea astea și de viață și nu mă îngrozește gândul că pe la 45-50 de ani voi muri...viața e prea lungă și de rahat oricum.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Pai de aia intreaba de pensie si ajutor social, pentru viitor. Si pana la urma nici nu cred ca il intereseaza, il int prezentul cred.

| Mosotti a răspuns:

Ce sa fac, ca de obicei. Sa incercam sa fim ontopic, sa nu vb altele la subiectul omului.

| Mosotti a răspuns:

La schizo nu mai e nevoie de luna aia de contributie, am legea salvata, te poti pensiona pur si simplu, acum mi-am adus aminte si m-am uitat iar acolo.

Doar sa dai de un medic bun care sa realizeze ca nu esti ca ceilalti.
Iti face minim 3 internari si aia e, dar nu e rau la spitalul de psihiatrie, e destul de okey, liniste. Doar la inchisi e nasolie, dar nu te pune acolo.
Face psihiatru, psihologu referatu, apoi cu astea si iesirile din spital te duci la comisie si la pensie si la handicap.
La schizo cam aproba la toti in general.

Deci vezi ce faci si ce medic gasesti daca gasesti, ca, cam asta e sansa ta la cum esti tu facut.
Nu sunt bani asa multi dar ii ai decat nimic. 1800 lei is buni, fara suplimentul care vine sau nu vine ala de 250.

Ca asa ai acum, daca platesti ani la casa pensiei iei abia la batranete ceva si nu iei 1800 daca platesti 15 ani raportat la sal min pe economie.

De acum te descurci sa dai de un medic sa te rezolve pe schizo neaparat (la altele ai nevoie de luna aia lucrata sau "lucrata"). Vezi tu ce vb cu el, cum vorbesti si altele, te descurci tu.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Mosotti):

1800 de lei ii chiar prea bine, inainte de inflatie atat era minimul pe economie

| haileewatson a răspuns:

Esti depresiv si ai probleme. Sau pur si simplu esti troll. Mergi si tu la un psiholog si nu te mai plange atat

| TheGentleman a răspuns:

Https://www.ajutorsocial.ro/

Ține cont însă că venitul minim garantat este foarte mic în românia.

Și deși consider că orice ființă de pe lumea asta trebuie să ducă un trai decent și confortabil, dacă ai o minimă busolă morală ar trebui să te simți prost să știi că alții trebuie să muncească de le sar capacele, 25-35% să dea la CAS și CASS și din ce le rămâne să plătească chirii, utilități, servicii medicale etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheGentleman):

El nu e bun de munca, e fizic, psihic nu este deloc ca daca era, creierul lui ii dadea dorinta de a face ceva, nici n-ar fi putut alege el constient!

E ca si cum ai fizicul praf si zici ca nu poti munci.
Fara parghiile psihice esti mort si in distractii, nu doar la munca.
Nu are voie sa-ti dea alegeri din astea, sa nu muncesti, sa nu faci ceva ce e normal sa faci de fapt.
Busola morala tot de niste valori okey din creier e data.

Ca si psihopatii, fac rau si nu simt nimic, si aia au mari probleme.

Eu am mai disparut nu cu diabetul, cu psihicu ca am mai fost internat ca mi-a fost f rau. Dar am mai disparut si ca nu am mai avut asa dispozitie sa scriu dar eram zi de zi aici si citeam.
Cand plec de tot voi anunta, sa nu apare "dar ce s-o fi intamplat?".
Desi nu voi pleca adica sa parasesc forumul de tot nici sa nu mai citesc.

Si din spital pot sa intru pe site, doar ca n-am intrat ca nu stiam parola.

Aia de slabit am si luat Trulicity, mai e Ozempic, Saxenda.
Se slabeste ca taie pofta de mancare intarziind evacuarea gastrica, ozempicu umbla si la centrii foamei din creier.

Ptr diabet principal e Ozempic, Victoza si Trulicity.
Ptr slabit doar e Wegovy (tot Ozempic de fapt), Saxenda (Victoza).
Saxenda e aprobat la noi.
Doar ca la diabetici le iei gratis, la non, ai pus-o, un pen de Trulicity e 100 lei, unu de ozempic e 200 si faci 4 pe luna.

Insa mie mi-a facut probleme si dupa 7 luni am intrerupt Trulicity.
Dupa ce l-am lasat foamea a urcat dublu, abia acum dupa 7 sapt de oprit parca s-a mai diminuat.
Adica am slabit sa zic 5 si pun 10, asa a fost la mine.

Oricum mersi de intentie si de informatie, apreciez gestul.

Chiar e medicament minune ca slabesti fara efort, nu iti mai vine sa mananci, nu te abtii dar sa vrei, ca asa nu te poti mentine.

| Mosotti a răspuns (pentru TheGentleman):

Daca se pensioneaza pe psihic ia banii care i-am zis eu si ii ia acum.
Si ce treaba are el ca altii muncesc de le sar capacele? La o adica zic.
Astia cu morala au ajuns jos, si ceilalti ii conduc pe aia, culmea.

Are stofa de smecher de fapt, asa sunt aia de sus! Si masonii si toti aia mari.
Aia ce fac? Hai ca el ia un 1800 sa zic, dar aia iau milioane si pensii de zeci de mii de lei si nu le mai pasa ca altii muncesc mult.
Si culmea, lumea tot pe ei ii voteaza, dar condamna pe unul ca el.

Noi suntem facuti de natura sa cautam drumul cel mai simplu pentru o supravietuire mai lunga si mai sigura, si atunci unii sunt copiii naturii cum s-ar zice si morala nu se prinde, cu morala mureai de foame in natura.

Totul e genetic, pentru societate se considera boala cum am zis, pentru natura exact asa trebuie sa fie.
Si in natura animalele puternice iau mancare cu forta de la alea care au muncit pentru ea daca se poate.
Si daca la alea asa e fara sa gandeasca, si noi suntem tot niste animale la baza pana la urma.
Dar oamenii nu cunosc natura umana si zic ca asa a ales el, a ales ca asa a simtit sa aleaga.

Plus ca 95 % de fapt ar face cam la fel daca ar putea! Hai sa fim seriosi, ca sa vezi cum e un om da-i un post de conducere si vezi ce face, se numeste proba fotoliului.
Nu cand nu au incotro si apoi o da pe morala.

Tu nu ai vazut ca toti care-s ok, cand ajung sus se schimba? Nu mai fac donatii, bine, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne Dumnezeule dacă și ai cont de tiktok ești "valoarea"

| Celdrept a răspuns:

Tu nici apa nu meriti sa bei! Daca erai bolnav era de înțeles dar așa ești un specimen.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Celdrept):

Adevărat boss.

| Mosotti a răspuns (pentru Celdrept):

Pai insusi faptul ca e asa e tot cumva defectiune, l-am bagat la asta.
Pai de la medici stiu, lenea e consecinta unei afectiuni psihice sau unei tulb de personalitate.

Deci in final asta e, eu zic ca e de pensionat, e doar o parere.
Am un amic de 51 ani care venea si el la psiholog, si ala la fel, nu a muncit mai niciodata desi are fac de instalatii (fac grea) si de psihologie.
Tot asa sta pe casa si banii parintilor desi e un om f ok si destept.

L-a luat depresia la prima fac, s-a tratat 2 ani, era aparent bine, tot nu facea nimic, tot nu avea relatie.
Pana la urma medicu l-a bagat la schizo, adica l-a catalogat anormal.
Nu s-a pensionat ca nu a vrut, dar putea.

Asa ca...si aparent pare ca si cel de aici. Doar ca nu o zice pe sleau.
"Aia nu mi-a placut, aia ma plictisea", asa o tinea.
Si munci ok la calculator, nu pe santier.

Deci tot lene mascata, dar si eu si psiholoaga am inteles. Deci deja depresia trecuse de mult.
Are 12 ani de cand nu mai ia trat.

Parintii ii platesc pensie de mult.

| Sportacus123 a răspuns:

Ca să îți meargă planul trebuie să găsești pe cineva ca să te întrețină după ce mor părinții tăi.
Succes!

| Buzi213 a răspuns:

E prima oara cand aud o persoana ce spune ca nu vrea sa munceasca si recunoaste asta, am tot respectul pentru tine ca esti sincer.
Legat de problema ta, nu stiu cum pot sa te ajut pentru ca sunt genul de om ce munceste si face foarte multe activitati, muncesc de la 19 ani, fac facultate in paralel si ma intretin singur chiar daca stau cu ai mei, nu stiu ce sa zic

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Poți obține o diplomă care să ateste că ești "Putoare prin Excelență". Iar părinții tăi pot obține și ei una care să ateste că sunt "Tâmpiți consacrați".

| Mosotti a răspuns (pentru SydneyFunnelWeb):

Omu a pus intrebare, raspundem sau nu, nu suntem in masura sa judecam noi felul de a fi al altora.
Asa e el, ce sa-i facem. Iti dai seama ca ceva acolo este altfel in personalitate, ca majoritatea nu-s asa.
Deci cum ar veni e tot un fel de afectiune si asta.
Un sanatos nu poate fi lenes ca nu vrea asta, nu se simte bine asa.

Asa ca dupa mine e de pensionat pe caz de boala. Am intalnit asa la spital, pareau ok dar nu erau deloc okey.
Nu pot fi toti okey in lumea asta.
Daca nu face infractiuni, e okey.
Lasa dracu ca politicienii astia au milioane, ce mai conteaza ca ia si el o pensie de boala si asa f mica si aia.

Unii medici l-ar baga la schizo de exemplu. Ca ei considera ca orice deviere de la norma e schizo.
Altii nu, depinde de medici.
Pe mine una m-a bagat la schizo, altul nu, ca dupa ce am facut, e tulb bipolara cu episod depresiv major.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Mosotti):

Mosotti nu mai judecă. Evoluție.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

E clara si cu tine laughing De aia tara aia este cum e, ca da ajutoare la toti pirlitii, la toti lenesii.
Daca esti bun de munca, nu vad de ce sa primesti ceva? Bine, acum daca si mintea e ca si fizicu, adica lenesa sa nu zic altfel, este cit se poate de normal sa gindeasca in felul asta.

Tu ai disparut o vreme, carei treaba, ce s-a intamplat? Parca ai zis ca ai glicemie, asa este, sau am inteles eu gresit?
Am dat peste ceva chestie interesanta in ce priveste glicemia si slabitu, daca esti curios, sau Ray, parca el voia sa slabeasca si nu poate, ori gresesc eu.
Au facut astia medicamentu minune laughing slabesti garantat, medicament aprobat de guvern, garantat slabesti, nu exista exceptie, unde pui ca daca ai glicemie de tip 2 ala esti te ajuta si acolo.

Daca esti curios sa stii despre ce este vorba, pot sa iti spun, ce medicament, ce se face, ce se intampla.
Insa totul a plecat de la glicemie, de la aia tip 2.Eu cum nu eram interesat de slabit, nici de glicemie, nici nu ma uit la tv niciodata, nu am cum sa aflu stiri noi.
Am aflat intimplator de medicamentu asta minune de slabit, care aparu acu recent aici, nu stiu daca e si prion Ro, tu poate stii mai bine.

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

El nu e bun de munca, e fizic, psihic nu este deloc ca daca era, creierul lui ii dadea dorinta de a face ceva, nici n-ar fi putut alege el constient!

E ca si cum ai fizicul praf si zici ca nu poti munci.
Fara parghiile psihice esti mort si in distractii, nu doar la munca.
Nu are voie sa-ti dea alegeri din astea, sa nu muncesti, sa nu faci ceva ce e normal sa faci de fapt.
Busola morala tot de niste valori okey din creier e data.

Ca si psihopatii, fac rau si nu simt nimic, si aia au mari probleme.

Eu am mai disparut nu cu diabetul, cu psihicu ca am mai fost internat ca mi-a fost f rau. Dar am mai disparut si ca nu am mai avut asa dispozitie sa scriu dar eram zi de zi aici si citeam.
Cand plec de tot voi anunta, sa nu apare "dar ce s-o fi intamplat?".
Desi nu voi pleca adica sa parasesc forumul de tot nici sa nu mai citesc.

Si din spital pot sa intru pe site, doar ca n-am intrat ca nu stiam parola.

Aia de slabit am si luat Trulicity, mai e Ozempic, Saxenda.
Se slabeste ca taie pofta de mancare intarziind evacuarea gastrica, ozempicu umbla si la centrii foamei din creier.

Ptr diabet principal e Ozempic, Victoza si Trulicity.
Ptr slabit doar e Wegovy (tot Ozempic de fapt), Saxenda (Victoza).
Saxenda e aprobat la noi.
Doar ca la diabetici le iei gratis, la non, ai pus-o, un pen de Trulicity e 100 lei, unu de ozempic e 200 si faci 4 pe luna.

Insa mie mi-a facut probleme si dupa 7 luni am intrerupt Trulicity.
Dupa ce l-am lasat foamea a urcat dublu, abia acum dupa 7 sapt de oprit parca s-a mai diminuat.
Adica am slabit sa zic 5 si pun 10, asa a fost la mine.

Oricum mersi de intentie si de informatie, apreciez gestul.

Chiar e medicament minune ca slabesti fara efort, nu iti mai vine sa mananci, nu te abtii dar sa vrei, ca asa nu te poti mentine.

| anonimulll12345 a răspuns:

Poti da pentru ajutor social da s-ar putea sa te mai cheme primaria la munci cand e nevoie
Ma intreb eu, ce faci acasa toata ziua toata viata?

| Mosotti a răspuns (pentru anonimulll12345):

Are ce face, nu de asta va duce lipsa, am rude la pensie de 20 de ani si au ce face acasa toata ziua, TV, calculator, etc, mai se plimba.

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Mosotti):

Am fost perioade fara sa lucru si stiu cum eu, exemplu acum :nu de mult m-am oprit din lucru si efectiv nu stiu ce sa fac toata ziua, Am bani si nu stiu pe ce sa cheltuiesc, n-am chef de nimic parca vreau inapoi la lucru sa fac targetul sa simt ca sunt util

| Mosotti a răspuns (pentru anonimulll12345):

Vezi? Exact la asta me refer.
Un om okey asa simte ca tine, sa fie util, si asta de la sine. De aia am zis ca el are probleme de fapt, nu e asa ca e lenes pur si simplu, vrea asa ca nu e okey ceva.

Nu e vinovat, asa simte de la sine, cum simti tu de la sine sa fi util, si facem ce simtim, asta e.

Asa ca trebuie sa mearga pe drumul lui, nu e asa simplu cum pare.
Daca tu nu esti util nu ti-e bine nici sa vrei, el daca e util nu se simte bine.

In loc sa condamnam, mai bine sa intelegem.
Deci un medic care vede treaba, il baga la schizo si ia pensie 1100 lei (daca rezolva cu luna aia), 599 lei handicap, 250 lei supliment handicap daca au bani aia.
Eventual 125 lei pentru mancare lunar.
Se duce la comisie anual si aia e.
Si cu banii aia e ceva totusi.

La schizo mi se pare ca nu mai are nevoie de luna aia lucrata! Nu mai conteaza contributia de fapt, acu ma uitai in lege.

Daca acum ia si de la parinti e mai bine, ca oricum si ei si-au dat seama ca, cu el nu e okey si ii da de placere.
Astia suntem, unii asa, altii asa, atat timp cat nu facem rau altora, e okey.

Fac aia de nu merita pensii speciale.

| Xena20 a răspuns:

Mai bine incearca sa iti gasesti o iubita cu bani

| ALM2000RO explică (pentru Xena20):

Nici vorbă de așa ceva! Eu sunt asexual și aromantic, mi-e scârbă și numai să mă gândesc că îmi împart casa și mai ales patul cu altcineva! Îmi plus și numai gândul la sex mă scârbește cumplit (sunt virgin, bineînțeles)! În plus eu sunt ipohondru, singuratic și extrem de timid și de introvertit, nu am avut niciodată date cu vreo fată, nu mai vorbesc de relație sau de tandrețuri de genul îmbrățișat, ținut de mână, pupat, sărutat etc., mi-e scârbă numai să mă gândesc la așa ceva! Eu nici nu știu vorbi, n-am avut vreodată curaj și nici tupeu sau vorbele la mine, așa că niciodată n-am încercat nimic! Mai sunt și foarte pudic și cu stima de sine mai jos de nivelul mării. Nu e exclus să fiu și depresiv. Deci varianta cu sugar mommy pică din start.

| Xena20 a răspuns (pentru ALM2000RO):

Momentan nu e nicio problema dar va trebui sa te gandesti cum te vei descurca dupa ce se vor duce ai tai, eu as zice sa incerci sa faci economii, sa pui cat mai multi bani deoparte pana atunci ca sa ai din ce trai apoi

| anonimulll12345 a răspuns (pentru Xena20):

Las ca in locul lui imi caut eu iubita PE bani. Am buget considerabil happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru DracuIa):

La mine nu e prima data cand aud, stiu cazuri de medici care ii declara pe astia schizo, majoritatea nu, dar sunt si cazuri in care medicii vad realitatea.
Are curajul sa se exprime aici ca nu se stie cine este.

Ca toti care-s asa le e rusine si nu spun tocmai ca multi ii condamna separand asta de o dereglare de fapt.
Nu poti sa desparti lenea de o afectiune psihica. Ca daca era asa, disparea specia de mult sa fie multi asa ca vor ei.
Eu i-am zis ce poate face, acum depinde de noroc si daca el va incerca ce i-am zis.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru DracuIa):

Treaba lui daca incearca sau nu, dar aia e solutia. Eu zic ca este si o depresie ca urmare a schizo, se numesc simptome negative ale schizo, cu apatie, lene, anhedonie (nu mai simti placere din una si alta), indiferenta, lipsa energie, retras si nu vreai sa ai contact cu oamenii, anxietate sociala.

Simptomele pozitive sunt psihozele. Dar din pacate nu prea e trat pentru simptome negative! Chiar multi bolnavi se plang ca au scapat de psihoze dar au dat in negative de la tratament.
Asa ca, cu atat mai mult este cam inapt de una si alta.

Zic ei ca unele antipsihotice ajuta pe simt negative dar mai greu.