| LSMM a întrebat:

Dacă un om consideră că inteligenţa (emoţională sau raţională) contează cel mai mult în viaţă, exceptând sănătatea, înseamnă că însuşi acel om e inteligent?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca ajunge el insusi la aceasta concluzie, da, e un om inteligent.Dar daca a preluat ideea din alta sursa si o accepta, e doar un bun memorator.

9 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Daca privesti dintr-un unghi anume da. Dar daca esti inteligent, ai ochii deschisi si stii ce se intampla in jurul tau, stii adevarul dureros si nu prea poti fi fericit. Un om inteligent ar alege ca fericirea pe primul loc ca cel mai important lucru dupa sanatate.

| LSMM explică (pentru AtateaConditii):

De fapt, chiar și un prost (să-i zicem așa) caută fericire. Cine n-o caută? Mă întrebam dacă inteligența îți poate aduce acest lucru abstract.

| AtateaConditii a răspuns (pentru LSMM):

Sincer nu cred. Adica nu poti fi fericit cand stii ce se intampla in jurul tau, numai un prost poate pentru ca nu stie ce se intampla cu adevarat in lume deci nu ii pasa, crede ca totul e roz si e fericit.

| neca a răspuns (pentru AtateaConditii):

Eu cred ca se poate. daca nu s-ar putea toti destepti lumii ar fi intro stare constanta de depresie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat!-pana la urma o persoana poate fii ''foarte prostuta''- totusi sa admire o persoana care are o inteligenta net superioara fata de a sa(emotionala sau rationala-indiferent) si sa-si doreasca sa fie (poata fi) asemenea acelei persoane!

| neca a răspuns:

Nu neaparat, poti considera inteligenta importanta si daca esti prost bata

| simpluone a răspuns:

1. Defineste inteligenta emotionala ca eu nu o inteleg
2. Inteligenta e o insusire mostenita, nu ai cum sa o dobandesti pe parcurs sau sa o pierzi. Din acesta cauza a-ti face din asta un obiectiv in viata (nu mai zic al doilea ca importanta) e o prostie demostrand ca nu esti inteligent.

| LSMM explică (pentru simpluone):

N-am negat faptul că inteligența e o însușire moștenită. M-am referit strict la felul în care un om o vede.

| simpluone a răspuns:

Pai daca nu negi inseamna ca recunosti ca o mostenire genetica nu prea poate fi schimbata voit. Deci in a incerca sa devii mai inteligent este o totala pierdere de timp. Insa eu cred ca te refereai la bogatia de cunostinte care impreuna cu inteligenta nativa pot face un mix excelent dandu-ti libertatea necesara financiara si spirituala in viata! Si da, a stii cat mai multe e un tel deosebit de inteligent mai ales cand esti tanar.