Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Daca un om imi spune de exemplu ca nu stie unde se afla Europa. Eu atunci il fac incult sau prost. Este aceasta o jignire?
Tinand cont de faptul ca Cuvantul "jignire" de asemenea este sinonim cu "insulta" de la verbul "a insulta" care inseamna "a injosi prin vorbe sau purtare nedemna". Cu ce l-am injosit eu pe acest personaj daca asa este el? ÎNJOSÍ vb. 1. v. ploconi. 2. a umili, (înv.) a micșora, a rușina, a smeri, (înv. fig.) a mortifica. (De ce îl ~ în acest hal?) 3. a (se) degrada, a (se) dezonora, a (se) umili, (fig.) a (se) coborî, a (se) scoborî. (Munca nu te ~.)
Aceasta este o caracterizare complet justificata. Deci poate fi luata ca jignire?

Răspuns Câştigător
| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Pai tu ai spus adevarul despre acea persoana daca nu stie de exemplu unde-i Europa laughing! Dar pentru persoana tu ai jignit-o cum ai zis ''a injosi prin vorbe persoana'' dar aici e adevarat e prost daca nu stie unde-i Europawinking

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poate fi luat drept un atac la persoană, căci nu-i ataci ideea (proastă) sau lacuna în cunoştinţe (care nu reflectă neapărat o inteligenţă redusă), ci îl ataci pe el (făcându-l prost).

Ca o paranteză: şi un geniu poate avea idei eronate sau unele lipsuri; deci da, atacul tău poate fi interpretat şi ca o jignire, insultă, înjosire...şi (fără o argumentare logică şi validă) mai degrabă ridică nişte semne de întrebare referitoare la inteligenţa ta.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Eu mereu am argumente. Eu am dat clar exemplul in care este clar ca am argumente logice si valide. Niciodata nu arunc cu vorbe nejustificate. Cand justific ceva nu poate fi luat ca o jignire dupa cum am demonstrat tocmai in intrebare. Doar voiam sa vad niste opinii. Atac la o persoana..Asta ar fi putin mai grav decat purul adevar expus printr-o caracterizare a individului. Multumesc pentru raspuns.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"Eu mereu am argumente. Eu am dat clar exemplul in care este clar ca am argumente logice si valide. Niciodata nu arunc cu vorbe nejustificate. Cand justific ceva nu poate fi luat ca o jignire dupa cum am demonstrat tocmai in intrebare."

Iar eu ţi-am demonstrat că argumentele tale nu sunt pe atât de logice şi valide, pe cât îţi place să crezi.
Acestea fiind demonstrate, dacă acum ar fi să urmez logica ta (de tip: Hitler iubea animalele -> Hitler era un om bun), te-aş fi putut numi "mincinos", "ilogic" şi "fanfaron", fără ca tu să te simţi jignit, neîndreptăţit şi atacat (?).

"Atac la o persoana..Asta ar fi putin mai grav decat purul adevar expus printr-o caracterizare a individului."

Ţi-am explicat, purul tău adevăr este impur şi subiectiv. S-au strecurat în el nişte erori de logică.
Este greşit să etichetezi un om după o singură faptă. În general etichetele nu reflectă purul adevăr, fiind nişte generalizări subiective. Inteligent şi fair-play ar fi să ataci fapta/ideea, nu persoana. Deşi, ce-i drept, tuturor ne mai scapă.

Uite un articol care cred că îţi va fi de folos:
http://www.scientia.ro/......itica.html

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

"Iar eu ţi-am demonstrat că argumentele tale nu sunt pe atât de logice şi valide, pe cât îţi place să crezi. "
Tu nu pricepi ca eu nu am refer la simple erori logice. Nu mi-ai demonstrat imi pare rau. Si eu vorbesc despre cu totul alte cazuri.
"Acestea fiind demonstrate, dacă acum ar fi să urmez logica ta, te-aş fi putut numi "mincinos", "ilogic" şi "fanfaron", fără ca tu să te simţi jignit, neîndreptăţit şi atacat (?). "
Nu ai pe ce baza sa ma numesti asa.
"Ţi-am explicat, purul tău adevăr este impur şi subiectiv. S-au strecurat în el nişte erori de logică. "
Ti-am explicat mai sus la ce ma refer. Nu ma repet.
"Deşi, ce-i drept, tuturor ne mai scapă."
E normal ca ne scapa dupa ce cineva insista pe o idee prosteasca dupa ce i-ai explicat in toate modurile, sau dupa ce zice o idiotenie extrem de mare si pe tine te face intr-un fel in care el nu ar vrea sa fie facut. Sunt destule situatii dar tu le-ai luat doar pe acelea pe care iti convin tie ca sa ma contrazici. Analizeaza mai multe situatii nu doar cele care sunt doar niste erori simple de logica sau de idei deoarece nu la acestea faceam referire!
Demonstratia mea este extrem de logca si justificata. Nu contine erori! Daca nu ai inteles la ce se refera aceasta demonstratie o sa folosesc un alt limbaj: "Daca pe unu' nu-l duce capul si sunt sigur de asta prin argumente clare(cum isi dau seama profesorii de exemplu de capacitatile elevilor) atunci nu e o jignire sa il caracterizezi."

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, Hørrør, atunci poţi să mai adaugi "greu de cap", "încăpăţânat" şi "orgolios" la rubrica "nu ai pe ce bază să mă numeşti aşa" (când e vorba de persoana ta). : ))

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu eu sunt cel greu de cap aiciwinking

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

"(de tip: Hitler iubea animalele -> Hitler un om bun), te-aş fi putut numi "mincinos", "ilogic" şi "fanfaron", fără ca tu să te simţi jignit, neîndreptăţit şi atacat (?). "
Scuzele mele am citit mai pe graba(uite ca iti accept jignirile astea deoarece este greseala mea)..Si de oboseala am avut o zi grea si nu am citit paranteza.
1) Daca imi prezentai faptele lui Hitler as fi acceptat jignirile!
2)Daca ma jignesti direct fara sa imi prezinti argumente ti le intorchappy (asta daca sunt atat de prost incat sa nu stiu cine a fost hitler, in cazul asta eu tot meritand caracterizarile tale dar neacceptandu-le fara argumente)
Acum intelegi la ce ma refer?
Am pus aceasta intrebare deoarece Moderatoarea TPU mi-a trimis mail de avertizare ca eu jignesc. Dar ea nu se uita si la celelalte raspunsuri la cei pe care ii "jignesc". Sa nu le zic nimic este imposibil. Am mai incercat faza sa le raportez raspunsurile dar am vazut ca nu are nici un folos. Acum insa este bine ca i-am spus si eu in mare ideea din intrebarea asta si mi-a spus sa ii trimit mail daca mai sunt jignit si sa nu mai "jignesc" si eu, sau imi blocheaza contul. In fine este adevarat ca mai si "jigneam" si cand respectivi erau atat de grei de cap si o tineau pe a lor si incercam sa le explic in toate modurile posibile dar ei erau convinsi ca au dreptate. O sa incerc sa ma corectez din acest punct de vedere desii natura mea nu ar accepta chestiile astea.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ironic. Prin alegerea răspunsului considerat de tine cel mai corect şi relevant (de tip: ai dreptate. funda?), tocmai mi-ai demonstrat că nu ai înţeles mai nimic din ceea ce ţi-am explicat.
Rezultă oare de aici că eticheta, pe care încercai să o lipeşti altuia, ţi s-ar potrivi (şi) ţie?
(Doar gândeşte-te, nu trebuie să-mi răspunzi.)

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Wow du-te la mamica ca nu ai primit funda crying sa iti dea o ciocolata ca sa iti treaca. Esti PENIBILA!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar crezi că funda e problema?

http://dexonline.ro/definitie/penibil
Penibilă este neînţelegerea ta a unor lucruri simple şi logice, încăpăţânarea, înfumurarea şi insistenţa de a eticheta oamenii după un raţionament ilogic, pueril şi subiectiv.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

"Penibilă este neînţelegerea ta a unor lucruri simple şi logice"
Dar asta te defineste exact pe tine :o. E o problema pentru tine si da stiu ce insamna penibil. Cazul tau este perfect pentru a descrie penibilul! Incerci sa ma caractrizezi pe mine cu insusiri de ale tale? Eu mereu ti-am explicat ce am avut sa iti explic. Unu la mana ai dat dovada ca esti destul de grea de cap, doi la mana nu ai reusit sa pricepi. Puterea ta de intelegere nu este cea de care incerci tu sa dai dovada. Cat despre ratiune, incerci sa dai dovada, dar doar incerci, nu prea te ajuta domeniul Logicii asa ca nu esti in masaura sa spui anumite lucruri.
Deci, da esti penibila.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, Hørrør, mersi de compliment.
Din partea unei persoane cu astfel de raţionamente o laudă chiar ar fi o jignire.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti spun un secret; NU pe toata lumea intereseza fundele!

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Stiu. Adica in ce calitate imi raspundeti dumneavoastra la intrebare? In calitate de avocata pentru alt utilizator? Uite ca pentru unii este importanta cum ar fi NOName. Daca continui sa imi dai raspunsuri care ocolesc subiectul o se le consider irelevante si nu iti mai raspund. Multumesc.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

NOName nu are nevoie de avocata; se descurca foarte bine si singurica! Oricum o parte din raspunsuri sunt irelevante.
Si am raspuns si la subiect.

| darrio2007 a răspuns:

Si,ma rog, de ce trebuie sa il faci incult? Sau prost?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Depinde de situatie. Daca cineva te combate intr-un mod prostesc si reuseste sa te calce pe nervi aia e..firea umana este imperfecta si este greu sa te abtii sa ii scapi vreo vorba happy

| mona a răspuns:

Poate fi luata ca o jignire mai ales de cei aflati in cauza...

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde cui te adresezi. Daca vorbesti cu un copil de 7-8 ani e posibil sa nu fi dobandit aceasta informatie.Sau unui om cu inteligenta sub medie.
Exista posibilitatea ca acel om sa aiba scapari de memorie la un moment dat.E valabil chiar si cei foarte pregati.
Ne ia o viata intreaga sa invatam, de aceia e bine sa nu etichetam oamenii asfel.

| LøVëLŷ a răspuns:

Nu cred ca poate fi luata chiar, ca o jignire deoarece este adevarul sa nu stii unde-i Europa trebuie sa fii prea prost! Dar suna mai bine "incult"decat prost laughing

| edyedyedyedyedyedyedyedyedyedyedyedyedyedyedyedye a răspuns:

Iai zice unde este ok sa nu il faci sa se simta jalnic happy