| Meme10Meme a întrebat:

Dar ce are toata lumea cu Hitler? Adica, vad ca toti zic ca era antihristul si ca era dracul pe pamant. Dar vad ca ei privesc dintr-un punct de vedere subiectiv datorita propagandei vestice. Era anti-semit. Ok. A omorat maxim 11 milioane de evrei. Nu neg acest fapt. Dar mi se pare incorect sa-l consideri mai rau decat Stalin [si el a omorat pe criterii etnice] care a facut mult mai multe crime. De Mao nici nu mai vorbesc. Deci, sa nu credeti ca neg holocasutul sau ceva. Iar cat despre crimele din WW2 cand au murit zeci de milioane de oameni, toti participantii de la acel razboi sunt de vina. Franta si Anglia au declarat razboi Germaniei, desi Germania nu i-o atacat pe ei. America a detonat doua bombe nucleare omorand astfel sute de mii de civili japonezi. De asemenea, America a bombardat Romania murind astfel cateva mii de civili romani. Deci toti participantii WW2 sunt vinovati in mod egal de crimele comise. Acum, ca vrem ori nu vrem sa recunoastem, Hitler si-o iubit tara [sa nu ma luati cu faptul ca era austriac caci sa stiti ca austriecii sunt tot germani]. El a reusit sa aduca Germania in doar sase ani printre cele mai puternice tari din lume [daca nu, cea mai puternica]. Desi tratatul de la Trianon a distrus economia Germaniei si se parea ca nu mai are vreo sansa de a se reface, uite ca Hitler a adus economia Germaniei printre cele mai mari din lume. Sa nu uitam de faptul ca pe vremea lui in Germania aproape ca nu mai existau someri [excluzand evreii]. Sa nu uitam de faptul ca a facut o masina care era accesibila intregii populatii [Volskwagen]. De asemenea, a construit foarte multe autostrazi. Si a mai facut o campanie anti-fumat care chiar a avut succes.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Era nebun dar vroia sa obtina perfectiunea pe pamant. Numai civilizatie si prosperitate

| Mosotti a răspuns:

Cum ce are lumea cu Hitler, a facut un razboi, a omorat si evrei, a omorat oameni bolnavi, a fost vai de mama lui, nu tinea cu poporul, nu se gandea la el, nimic bun nu avea.

Nu mai erau someri? Pai nu mai erau ca i-a bagat pe oameni in masina de razboi sa munceasca pentru viitorul razboi, si uite-te cum ii asuprea si pe ai lui la munca, ca munceau pana cadeau jos. Deci in nici un caz sa faca bine.

Stalin daca nu era hitler nu facea nici un razboi, a tinut cu poporul, multa lume o ducea mai bine, ca a mai abuza si el pe la el pe acolo, e altceva, dar avea si parti bune mai ales pentru popor.

| Meme10Meme explică (pentru Mosotti):

Sa omori mai mulți oameni decât Hitler nu este un mic abuz.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Stalin a omorat in general generalii care erau pro capitalismul idiot SUA si dorea sa-l sape pe Stalin sa aduca aia in rusia, adevarat ca au mai fost si victime colaterale dar aia e.
In rest a facut mult bine poporului lui si nu vroia razboi ca celalalt.

Tu nu vrei sa vezi si chestiile f bune care le-a facut.

Alalaltu a facut doar rau, e o mare diferenta.

| Meme10Meme explică (pentru Mosotti):

Nu a făcut doar rău. Am zis lucrurile bune pe care le-o făcut.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ce ai zis adevarat e ca adus economia germaniei sus, dar nu el, a fost finantat de occident si SUA, nu stiai?
Ca aveau interesul sa se duca peste rusi, de aia nici n-a intervenit occidentul cand Hitler a incalcat tratatul din 1919, mare atentie.

Asa ca aia e.

Cand economia era praf pana in 1933-1934, nu avea cum el sa ridica Germania asa brusc dupa 1935, sa aiba asa bani si de armament si altele.

Masina poporului n-a mai ajuns realitate, n-ai vazut documentarul despre? I-a pacalit pe oameni, le cerea bani inainte sa apara masina.

Stalin a facut mult bine cu adevarat, a facut blocuri pentru oameni sa stea omu, spitale fara sa platesti gramada, invatamant fara taxa, pensii, gradinite, etc.

Nici nu se compara cu Hitler care n-a facut de fapt mai nimic pentru omul de rand al lui, si daca pare ca a facut ceva a facut-o pentru razboi.
Ptr ca din doctrina nazismul este liberalismul extrem, nu are cum sa tina cu omul de rand ca socialistii.

Dupa razboi vroia sa-i termine si pe ai lui, cum ca nu merita sa traiasca daca n-au invins! Deci clar.

| Meme10Meme explică (pentru Mosotti):

rolling on the floor Cum sa fie finanțat de Vest? Bai, de unde ai scos-o? Același vest cu care s-o luptat laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu ai inteles, tu nu vezi ce e in spate?! Te iei dupa aparente?
Occidentul nu s-a opus sa se inarmeze hitler ca sa se duca peste rusi, sa dea comunismu jos, ca le era frica la bogati ca vine comunismu si le ia averile.

Altfel se opuneau si nu-l lasau sa se inarmeze asa cum era in tratat, deci aveau interesul sa il lase. Nu vezi ce se leaga?

NU se asteptau ca hitler vine si peste ei dupa aia! Aici a fost treaba. Ei stiau ca ala e anticomunist convins si nu o sa vina si peste ei.

Pe de alta parte SUA la inceput l-a format pe hitler ca sa duca peste englezi, ca englezii concurau economic cu SUA, de acolo avea bani Hitler in anii 20.

| Meme10Meme explică (pentru Mosotti):

Ai și tu o sămânță de adevar căci multe companii occidentale și americane au venit în Germania sa investească. Dar nu era ajutat de statele occidentale. Și francezii (un exemplu) știau ca e naționalist. Ca el ar fi venit după Strasbourg. Deci? Dar dă-mi sursa care zice acest lucru. Te rog!

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu zice nicaieri ce ti-am zis eu, eu de multe ori scot adevarul din fapte punand cap la cap, fac analiza istorica.

Nu iau de bun tot ce se zice, ca doar nu or zice pe sleau ca de fapt au vrut ca nemtii sa se duca peste rusi si de aia l-au lasat sa se inarmeze desi tratatul interzicea acest lucru.
Daca esti atent la detalii adica fapte, iti da rezultatul ce si cum.

Se leaga totul, si de unde a avut bani Hitler de atatea arme, de toate, de asa vai saracu de el ce economie a facut el pentru razboi de fapt, cand Germania era praf si pulbere, a venit el in 33 si gata in 1-2 ani avea bani de de toate, mai sa fie, nu merge.

O sa-ti zica cum a zis in documentar, ca occidentul nu l-au oprit pe Hitler cum ca nu mai vroiau razboi, pai si atunci de ce a mai facut tratatul ala? Cum impui un tratat daca nu esti si pregatit sa-l impui?! Ca nimeni de bunavoie nu respecta.

Total fals, si iar se leaga, pentru ca Hitler era f slab inainte de inarmare, si daca-l opreai din pripa, era f simplu, nu trebuia sa faci nici un razboi.
Deci iata vrajeala.

Dar lumea se ia dupa propaganda SUA si occidentala ca nu e atenta la detalii.

Nu poate sa-ti zica ca vroiau ca nemtii sa se duca peste rusi de frica ca se intinde comunismu`, ca lumea o sa vada ca e mai bine, si ca vin aia si le ia la smecheri averile nemuncite facute pe spatele prostilor care munceau 12-14 ore pe zi pe un sal de mizerie, cel putin asa era la noi.

Dar din fapte te prinzi.

Sau nu o sa-ti zica ca razboiul din Vietnam l-au facut ca sa arate ei ca-s smecheri si ca au inscenat ca aia le-a aruncat lor americanilor in aer un vapor, nu or sa zica ca ei si l-au aruncat in aer cum s-a si zis intr-un documentar de fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Principalul motiv este simplul fapt ca a declansat razboi total in mijlocul Europei, invadand aproape toate natiile Europei incalcand drepturiile omului chiar in inima democratiei. Ceilalti dictatori s-au scuzat folosind pretextul ca a fost in propria defensiva. Totul a pornit de la primul razboi mondial, care dintr-un simplu razboi de rutina european s-a transformat in unul mondial,

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Stai linistit ca nimeni n-a respectat drepturile omului care nici nu existau. Nu doar Hitler a declansat razboiul. Am zis ca Anglia si Franta au declarat primele razboi. Hitler a invadat Polonia, atat. O fi atacat el Anglia si Franta dar nu intentiona sa inceapa razboiul atunci.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Ia zi: înainte să tragi tu concluzii, ai citit despre Pactul de la München din 1938? Hitler a semnat un pact cu Anglia și Franța, promițând că acum, că a luat Cehoslovacia, îi este de ajuns și nu mai invadează nimic. 10 luni mai târziu a intrat în Polonia și a împărțit-o cu Stalin. Puterile vestice pur și simplu nu puteau menține pacea în Europa cât timp era ăsta la putere. Știu că și în Polonia era o dictatură împuțită, dar chiar era nevoie să se împartă țara în două? Hitler a spus că a invadat Polonia pentru etnicii germani care trăiau în vestul Poloniei, să-i bage și pe ei între granițele germane, dar în realitate voia doar să se răzbune pentru că polonezii șterpeliseră o bucată de 800 mp din nordul Cehoslovaciei atunci când Hitler a invadat-o. În fine, ideea este că germanul amenința pacea și liniștea în Europa și nu se mai putea continua așa.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Lasa,ca nici englezii si francezii nu era mai viteji. Daca nu declarau razboi, poate se oprea la Polonia. Trebuie sa realizam si noi ca Germania a patit o mare nedreptate la Tratatul de la Trianon. Stiai ca Chirchill era rasist? Un exemplu.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Din câte știu, Tratatul de la Trianon se referea la Ungaria și Iugoslavia iar cel de la Versailles s-a ocupat cu Germania. Mă rog, oricare ar fi tratatul ai mare dreptate: Germania a fost demilitarizată, și-a pierdut toate coloniile (Tanzania, Namibia, Togo, Camerun și Papua Noua-Guinee erau colonii germane, nu știu dacă știai) și a fost obligată să plătească despăgubiri de război. Valoarea mărcii germane a scăzut de la 50 mărci = 1 dolar în 1914 la 4.200.000.000 = 1 dolar în 1923 din cauza asta. Hitler, pe lângă faptul că a făcut din Germania una din cele mai mari puteri economice și militare, a redus rata șomajului la 0% (în 1923 rata șomajului în Germania era de 40%) și a interzis drogurile (deși mai târziu tot el va administra armatei Pervitin, un medicament pe bază de metamfetamină). Deci da: Hitler a făcut multe lucruri bune (dar și multe rele, dacă e să fim cinstiți), numai că învingătorii scriu istoria, din păcate.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Da. Asta ziceam si eu. Trebuie sa privim aceste lucruri dpdv neutru. Sa nu uitam de faptul ca Germania a pierdut niste teritorii care i se cuveneau ei [ex Strasbourg.]

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Crede-mă că și eu visez noaptea la o istorie perfectă, neutră, fără amestecul politicienilor. Doar că asta nu există. Istoria este ca memoria: cu cât evenimentul s-a petrecut mai demult, cu atât amintirea sa este mai vagă și politicienii pot minți (nu că nu ar face asta și cu evenimentele din prezent, doar că acolo se află). De asemenea, tot politicienii șterg cu buretele evenimentele care nu se pupă cu povestea pe care o promovează. Ei n-am crezut niciodată toate minciunile astea și mereu mă documentam din surse independente, precum Wikipedia sau Historia (dacă nu era internetul n-auzeam în veci de experimentul Pitești și de Ana Pauker, pentru că nu apăreau în manual). Dacă te-ai documentat despre Anschuss poate ai aflat că Hitler a avut sprijinul Partidului Nazist Austriac, fapt ignorat de politicieni pentru că nu e compatibil cu imaginea pe care ei vor să o afișeze despre țara lor. Tot la austrieci nu vorbește nimeni despre prințul Metternicht, cancelarul Austriei care a jucat un rol decisiv în Congresul de la Viena din 1814 și cel care a negociat cu Napoleon. Și lista poate continua...

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Wikipedia nu este chiar un site perfect caci omite si ea multe chestii. Faza cu Austria este ca Hitler a dorit sa uneasca cele dooua tari caci Austria era o tara germana.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Meme):

Da, Hitler avea o utopie să unească toți etnicii germani într-o singură țară. Ăsta este un alt fapt omis din manuale.
Oricum, tu știai că Hitler nu ura doar evreii? Mai avea ceva și cu negrii, țiganii, homosexualii, oamenii cu handicap și... slavii! Hitler avea așa-numitul "General Plan Ost" ("Planul general pentru est") care presupunea ca, după ce cucerea URSS, să masacreze toți rușii (armata germană a și comis crime împotriva civililor ruși în timpul Operațiunii Barbarossa). Am scris mai demult un document în World despre ce s-ar fi întâmplat dacă câștigă mustăcioșul și am trecut acolo și că Biserica Ortodoxă ar fi suferit mult din cauză că singurele popoare majoritar ortodoxe non-slavone suntem noi și grecii. Probabil Hitler n-ar fi dus-o prea bine nici nu papa, deoarece Hitler l-a înlocuit pe Moș Crăciun cu zeul Odin, a decis ca Crăciunul german să înceapă pe 21 decembrie (dată care coincidea solstițiului de iarnă și cu o veche sărbătoare germanică) și a redenumit Crăciunul din "Weinachten" în "Rauhnacht" ("noaptea grea"). Asta ca să nu mai zicem că bradul de Crăciun avea în vârf o svastică, nu o stea.

| Meme10Meme explică (pentru MeisterSchnitzel):

Stiu si eu. Ar fi avut in plan sa omoare vreo 50 de milioane de slavi. Mos Craciun oricum n-are legatura cu crestinatatea. Este o gafa pentru copii.