| anonim_4396 a întrebat:

Dar se pare că fetele merg într-un loc
în care aleg...
aleg cea mai bună opţiune,
sau ceva de genul ăsta.
Ştiu fete care s-au măritat
gândind: "Are o slujbă bună".
Adică îşi petrec întreaga viaţă
căutându-l pe Fat Frumos,
şi apoi... se mărită cu un tip care
are o slujbă bună
şi care va rămâne cu ele.

Daca se presupune ca la inceput fetele aleg pe cel mai alpha si cel mai frumos, dar dupa ajung cu un provider care poate creste copii. Ce rost mai are casatoria? iubirea lor a ramas in trecut? doar risti sa ramai cu o femeie care nu te iubeste deloc...

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Pai nu merita dar societatea, religia promoveaza asta, desi monogamia e mit, monogamia aduce suferinta pentru ca omul e educat ca poligamia e imorala.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai fetele proaste isi doresc un Fat Frumos. Fetele destepte stiu ca el nu exista in realitate si ca altele criterii sunt mai importante. Nu mi se pare deloc interesant un barbat alfa frumos, nici nu as sta sa pierd doua secunde gandindu-ma la asa ceva. Nu-l poti iubi doar fiindca e frumos si fiindca are o calitate pe care o gasesti si la un motan (e alfa). Il iunbesti daca e interesant, tandru, cinstit, intelept, inteligent, demn, responsabil.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Mda, de parca faptul ca e frumos exclude alte calitati. laughing
Dar intr-adevar unii sunt capabili sa-si stabileasca limitele rezonabil la ce stiu ca pot avea si sa fie multumiti cu asta.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Corect, faptul ca e frumos nu exclude alte calitati, m-am exprimat neclar, am vrut sa spun ca e perfect indiferent daca e sau nu frumos

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Nici asa nu e corect pentru ca dintre unul frumos si unul urat care au aceleasi calitati, cam ce ai alege daca ai putea?!

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Mi-e absolut indiferent. Cred ca mai degraba unul mai putin frumos, din simplul fapt ca nu imi plac papuseii.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Desigur ca intre George Clooney si Danny de Vito, facand abstractie ca sunt actori sau de orice altceva, dar i-am dat exemple ca sunt cunoscuti multora, presupunand ca au calitati relativ similare, tu l-ai alege pe cel din urma, pe motiv ca Clooney e "papusel".
Nu zic ca nu e posibil sa fie asa, dar in orice caz normal nu e.
Ce e nasol e ca daca ne multumim cu putin la altii, persoane care ne starnesc un oarecare interes, inseamna ca si la noi ne multumim cu putin. Ca e evident ca gandind asa, credem ca si ceilalti ar trebui sa judece la fel. Ma refer strict aici la aspectul fizic si la felul in care ne ingrijim de el. Pe undeva asta explica unele lucruri.

Parerea mea sincera, indiferent ca te indispune sau nu, e ca de fapt "strugurii sunt acri" si ca vrem, nu vrem, cine se aseamana se aduna de cele mai multe ori.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

happy Nu l-as alege pe nici unul. La Danny de Vito, estetic ma deranjeaza ca e prea scund, dar nu mi se pare un defect important. Mie Clooney nu mi se pare un barbat frumos, oricum, nu arata interesant, dar nici asta nu mi se pare un defect. Deci efectiv nu stiu pe care l-as alege. Daca vrei un exemplu de barbat pe care il consider frumos si interesant, el este Javier Bardem. Acum sincer, nu cred ca exista termen de comparatie cu Clooney, care este un barbat sters pe langa Bardem. Nu stiu daca e normal, nu mi-am pus problema, cu siguranta nu o sa vina nici unul din cei trei la usa mea.
NU ma multumesc cu ptin, dimpotriva sunt extrem, de pretentioasa cu mine si foarte pretentioasa cu ceilalti. Dar aspectul exterior nu mi se pare important, e o chestie care nu ma intereseaza. E ca si cum ai spune: nu te poti multumi cu un barbat care locuieste la etajul 7 cand ai putea avea unul care locuieste la etajul 9, fiindca e anormal sa nu-ti doresti unul de la etajul 9. Eu ti-as zice ca nu prea imi pasa la ce etaj locuieste, moment in care tu mi-ai spune: sunt strugurii acrii, stii ca nu vei avea niciodata un barbat care locuieste la etajul 9. Nu m-ar indispune asta, dar crezi ca ar merita sa te conving ca nu ma intereseaza? Mie mi se pare mult mai intelept sa spun: da, ai dreptate, asa este, nu ma gandisem pana acum, dar ai in totalitate dreptate. Deci da, asa este, ce noroc ca ai inteles!

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Era doar un exemplu, analiza fiecaruia e irelevanta, pentru ca pana la urma frumos sau urat e o lucru subiectiv. Ideea era alta, dintre unul frumos PENTRU TINE si unul mai putin frumos PENTRU TINE, presupunand ca au aceleasi calitati, daca ai putea l-ai alege pe ala frumos in acceptiunea ta de frumos. Ca foarte bine puteai sa-l alegi pe deVito daca tie iti pare mai frumos, nu schimba cu nimic rationamentul. Doar ca era in sens invers. Mai departe, rationamentul ramane, daca nu pot pe ala, e bun si celalalt.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

N-ai citit raspunsul meu.
Sau nu l-ai inteles.
Cum spuneam la sfarsit: asa e, ai dreptate, ce bafta pe noi ca existi.

| RAY a răspuns:

Nu toate viseaza la asta cum nici noi nu visam cu toti la un top model,fetele fiind imature ele se lasa purtate de dorinta sexuala ca apoi sa vada si de barbati mai seriosi,asa si noi nu? asa a functionat mereu specia noastra,prin compromisiuni,sacrifici, lupta, vointa, ambitie am reusit sa devenim ceea ce e suntem azi, e mare diferenta intre fete si femei si intre baieti si barbati, normal ca conteaza aspectul fizic dar degeaba e frumoasa daca e tarfa, daca cauti ceva serios conteaza si ce caracter are

| Emma30555 a răspuns:

Nu știu ce sa zic în cazul descris de tine eu cred ca unii aleg cu inima alții sunt mai calculați și aleg cu mintea. Dar cred ca cei mai fericiți sunt tot cei ce aleg cu inima, sau poate ma înșel dar asta e părerea mea

| Cortex a răspuns:

Vezi ca delirezi.

| KiszMy a răspuns:

Ehe... înainte nu alegeau fetele! Firesc și natural nu mai este normal în ziua de azi, pentru că patronii acestui veac sunt BORFAȘI.

| anonim_4396 explică (pentru KiszMy):

Adevarat dar nici atunci nu era prea bine din cauza drepturilor

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Niciodata sa nu crezi ceea ce afirma o femeie, ele una afirma alta aleg, asa fac mereu, spun ca nu conteaza fizicul dar stau cu aia mai frumosi sau cu cei mai bogati, multe femei stau din interes cu acel barbat, in fapt doar 10/20% din barbati sunt iubiti restul sunt providers

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ai dreptate inteleg asta, dar ceea ce am vrut sa intreb de ce ar avea rost sa te bagi intr-o "relatie" de lunga duratã sau casatorie. Daca fetele aleg asa sau chiar daca sunt intrãgostite se poate sa dureze pentru putin timp, din cauza starii emotionale (solipsistice) care se poate schimba oricând si probabil te va folosi sau va pleca la altul cand este plictisita.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu merita dar societatea, religia promoveaza asta, desi monogamia e mit, monogamia aduce suferinta pentru ca omul e educat ca poligamia e imorala.