| neUtilizator a întrebat:

Dati-mi argumente pro/contra existentei lui D-zeu! Poate cineva sa ma convinga ca nu exista?oh go on

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Degeaba.Nimeni nu poate convinge un credincios ca Dumnezeu nu exista nici daca il aduci pe Darwin sa ii zica smecheria cu evolutia
La fel cu ateii.Nu poti sa il faci sa creada nici daca ii faci cunostinta cu Dumnezeu si ii lasi sa vorbeasca
Suntem victimile subiectivitatii indiferent pe ce parte a malului ne-am afla
Nu te-as putea convinge, eu insami inca caut.In timp te vei convinge.Pentru ca odata cu trecerea timpului devenim mai intelepti
As zice si mai umani dar tindem mai mult spre degradere decat spre intaltarea spre ceruri
"Daca nu am sa pot indupleca Cerul am sa zgudui Infernul"smug

| Firefly a răspuns:

Pai daca oricum tu crezi in existenta unei divinitati, de ce mai ceri argumente contra Lui Dumnezeu?
Un contraargument ar fi ca, daca Dumnezeu iubeste oamenii si ii "controleaza", atunci de ce ii lasa sa se lupte, de ce exista cutremure, tsunami-uri, etc. Odata ce iubesti o persoana nu ii poti face rau.

| neUtilizator explică:

Nu zic sa ma convingeti ca nu exista. vreau sa vad de ce ateii (sau cei de alta religie) nu cred in Dumnezeu----ce argumente au

| flooooo a răspuns:

Eu cred in dumnezeu dar nu cred in biserica. poate pare putin ciudat dar pot sa-ti explic. religia e ceva impus, nu ai aleso u, tiau aleso parinti cand teau botezat, deci u nai nimic de spus in decizia asta, esti crestin pentru ca asa a vrut mama sau tatal tau. si la toate celelalte religii la fel, n-am auzit pe nimeni sasi schimbe religia pentru ca considera ca alta e mai buna, cred in ce lea fost impus. si dc sa spun eu ca dumnezeul meu e cel adevarat? sunt atatea miliarde de oameni care cred in altul. inseamna ca ei sunt prosti si or sa ajunga in iad? NU. pentru mine dumnezeu exista (ca doar n-am aparut de nicaieri) si este acelasi pentru toata lumea indiferent de religie. biblia si restul cartilor"sfinte" sunt scrise si ele pana la urma de oameni si nu poate dovedi nimeni ca sunt chiar de la divinitate. in concluzie cred in dumnezeudar mai cred si ca religia e o prostie. am scris un roman aici si stiu ca am fost putin pe langa ceai intrebat u laughing