| andreidu a întrebat:

Exista Quetzalcoatl? Argumente pro si contra.

5 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

NU, dar zeul soare exista!

| C0nstantin a răspuns:

Nu!
"Quetzalcoatl ("șarpele înaripat") este zeul suprem în mitologia aztecă. El este întâlnit însă și în celelalte mitologii din Mezoamerica și este înfățișat de cele mai multe ori ca un gigantic șarpe cu pene, după cum ne arată și numele." - Wikipedia
Ca si multitudinea de zei gen Dumnezeu, Allah, Zeus, Horus si multi altii si Quetzalcoatl la randul sau este doar un produs al imaginatiei umane. Locul este in mitologie in povesti si basme.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru C0nstantin):

E cam ciudat ca apare in mai multe culturi, nu crezi?
Eu cred ca e o fiinta din afara planetei care a venit pe Pamant si a fost considerata zeu.Sau ceva in genul.

| C0nstantin a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Viva "Ancient Aliens" pe history channel laughing porcarie de emisiune nu altceva. Toate culturile au avut elemente in comun nu doar "Quetzalcoatl" si nu s-a facut nici un tam tam. Cum am zis mai sus Quetzalcoatl, Minotaurul, Zana Maseluta si orice zeitate sunt de domeniul basmelor si mitolgiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Quetzalcoatl e un alt nume al lui Satan. Hail Satan!