| adimancool a întrebat:

Dati-mi niste citate despre tristete va rog.

4 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Ranile sufletului se deosebesc de celelalte prin aceea ca se acopera, dar nu se inchid; mereu dureroase, mereu gata sa sangereze cand le atingi, ele raman in inima vii si deschise.

Tristeţea nu este aproape niciodată altceva decât o formă de oboseală

De multe lucruri s-au întristat până acum oamenii, de care s-ar fi bucurat, dacă ar fi luat în considerare avantajele lor

A jeli din cauza unui rău care a trecut şi s-a dus este drumul cel mai scurt pentru a atrage şi mai mult rău.

Adu-ţi aminte să pui capăt în mod înţelept întristării şi necazurilor vieţii

Întristarea distruge mintea, întristarea distruge învăţătura, întristarea distruge rezistenţa; nu exista rătăcire la fel ca întristarea

Nu e rău mai mare pentru muritori decât întristarea

Mâhnirea ştie să născocească împotriva ei însăşi rele de două ori mai mari decât realitatea.

| andreeaoprea a răspuns:

Sadder than a sad smile is the sadness of not knowing how to smile.( in traducere: mai trista decat un zambet trist este tristetea de a nu sti sa zambesti).

| adimancool explică (pentru andreeaoprea):

Mai da-mi trei d astea si iti dau funda

| andreeaoprea a răspuns (pentru adimancool):

1)In ceea ce ma priveste, sa ploua tot anul. Mi-am ascuns anotimpurile in suflet.
2)La sfarsitul oricarei povesti ne asteapta tristetea.
3)For all sad words of tongue and pen, the saddest are these, 'It might have been.' dintre toate cuvintele triste spuse si scrise, cele mai triste sunt astea "ar fi putut fi..."
4)The walls we build around us to keep out the sadness also keep out the joy (zidurile pe care le construim in jurul nostru tin tristetea la distanta, dar de asemenea si bucuria).
5)Dying seems less sad than having lived too little.( a muri pare mai putin trist decat sentimentul de a fi trait prea putin). aici nu am tradus chiar mot'a'mot pentru ca nu suna chiar bine.