| ILoveVampires a întrebat:

Dati-mi va rog informatii despre dansurile specifice Braziliei. Dau funda si vot big grin

2 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Bine-cunoscutul dansator american de balet Jacques d’Amboise nu ar fi putut descrie arta de a dansa mai bine. Nu există nici o altă formă de artă în afară de dans, care permite oricui sa-si miste picioarele si să fie cât mai liber şi dezinhibat. Dansul este la fel de vechi ca şi omenirea, istoria lui poate fi urmărita înapoi la sărbătorirea în primul rând că fiinţele umane ar fi avut-o vreodata. Fiecare regiune are unele dansuri care sunt specifice pentru cultura lor şi de modul de viaţă. Astazi cele mai multe dansuri au trecut aceste limite geografice şi a devenit un caracter internaţional imbibing influenţelor culturale de-a lungul drum, dar atunci când vorbim despre originea lor şi le compara cu alte dansuri din aceeaşi regiune, veţi vedea similitudini în mişcarea şi har, şi de Desigur, ritmul de dans în sine. Acelaşi lucru este valabil pentru cele mai multe dansuri braziliene. Istoria de dans brazilian este lungă şi colorată, cu influente din Africa, Portugalia şi Europa, datorită exploratori şi conducătorii ţării. In acest articol vom arunca o privire la unele dintre cele mai populare tipuri de dans brazilian.

Stiluri de dans brazilian

Samba
Atunci când vorbim de Brazilia şi dans sale, primul lucru care iti vine in minte este forma de dans care stim ca Samba. Originea numelui acestuia pot fi urmărite la semba cuvânt din bantu care se traduce să însemne un barbat invita o femeie la dans. O alternativă sensul atribuit de dans este sa apeleze la favoarea zeilor prin muzică şi mişcare. Samba a fost important pentru cultura şi tradiţia a Braziliei pentru o perioadă lungă de timp. Deşi iniţial acest dans era considerat a fi obscene si vulgare, faţă de secolul 20 cu o schimbare în mentalitatea oamenilor, Samba dezvoltat într-un stil de dans care a fost larg acceptată şi practicată. Astăzi Samba paşi de dans sunt practicate în şcoli, nu doar în Brazilia, dar în întreaga lume.

Capoeira
Descriind forma de dans cunoscut sub numele de Capoeira este un pic cam dificil, deoarece este dansul jumătate şi arte marţiale jumătate. Iniţial dansat de sclavii africani din Angola, se spune ca au evoluat de la lupta stiluri. Dar există o şcoală de gândire care crede ca acest lucru să fi neadevărat susţinând că Capoeira istoria arată că nu există influenţe din artiştilor interpreţi sau executanţi, atât Brazilia şi Africa de stiluri de dans. Numele de dans este considerat a fi derivat din cuvântul Capao care are sensul mai degrabă morbidă de cocoş castrat. Această denumire ar putea fi, deoarece dans brazilian într-o mare măsură, seamănă cu o luptă între două cocosilor.

Lambada
Lambada forma de dans este, de asemenea cunoscută popular ca Carimbo după tobe mari, care sunt folosite pentru a reda muzica pentru acest dans. Dans Lambada este considerat a fi o forma de dans extrem de senzuala, cu miscari ale corpului care se aseamana cu valuri. Dans are influente din Africa, Portugalia şi Europa. Acesta este unul din dansurile puţinele brazilian care utilizează o propunerii sub forma de o batistă sau o fusta. Acest lucru a propunerii este folosit pentru majoritatea dans şi face parte integrantă din mişcările şi paşii de dans.

Forro
Un alt stil de dans popular brazilian este Forro. Un nume care, în sine, înseamnă partid mare, trebuie să fie una dintre cele mai populare dansuri din Brazilia, au dansat pe muzica dintr-o varietate de instrumente, inclusiv acordeoane şi triunghiuri. Dansul este extrem de sincronizat si poate par a fi extrem de dificil cu un vizualizator casual de dans.

Există şi alte dansuri populare din Brazilia, care nu sunt atât de renumite pe plan internaţional, cum ar fi Batuque. Acest dans brazilian îşi are originile în stiluri de dans ale sclavilor africani care au efectuat acest dans la sunetele de toba. Ei au format un cerc şi un cuplu ar realiza dans în centrul cercului şi apoi treci la un alt tânăr bagheta, care ar realiza apoi în centru. Maracatu este un alt dans brazilian ceremonial care se efectuează în timpul de carnaval şi de Crăciun şi are multe elemente teatrale în dans. Brazilia este o ţară de multe dansuri şi a fost locul de origine pentru mai multe forme de artă, cum ar. Dansuri brazilian astăzi pot fi învăţate în şcoli de dans din întreaga lume. Deci, dacă vă place oricare dintre aceste dansuri braziliene, vă puteţi alătura unei clase de a învăţa forma de dans la alegere.
Succes!

| Tweetymrrr a răspuns:

Hmm, sincer nu le am cu dansatu'. Poate aşa la prosteală să'mi iasă vreo mişcare dilimandrie dintr'un dans brazilian, altfel nu cred, decât dacă eşti un prof minune.