| Artegor a întrebat:

Dau funda! Din cate tin minte, politistii obtin permis de port-arma. Intrebarea e urmatoarea: poate un politist care indeplineste toate formalitatile legale sa achizitioneze si sa foloseasca in interes de serviciu o alta arma decat ceea ce i se da? (spre exemplu, in loc de pistoalele care se poarta si se folosesc, sa isi achizitioneze un pistol mai bun sau vreun AKM ceva)

2 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Normal ar fi sa nu foloseasca in interes de serviciu decat arma care i se da la sediu. Seria armei este inregistrata in baza de date a Politie, tocmai de aceea fiecare politist are arma sa proprie si personala si nu o lasa schimbului la terminarea programului. Instrainarea armei din dotare se pedepseste conform legii.

Răspuns utilizator avertizat