| anonim_4396 a întrebat:

De câțiva ani am așternut pe hârtie felurite schițe sau desene complete cu personaje(pe foi A4 si câteva A3),scris tradițional și electronic descrieri, intriga, biografie personaje, scenarii, răsturnări de situație, puteri, etc. Puse cap la cap ar ieși o poveste interesantă chiar dacă nu sunt o expertă în treaba asta. N-am copiat de nicăieri la indigo, sunt din mintea mea trăsnită toate. Pot face ceva mai departe cu ele sau sunt inutile din start oricât le-aș dezvolta? Ca să știu dacă mai continui sau renunț cu durere în suflet și fac altceva(deși altceva care nu implică creativitate și imaginație nu aș fi atât de capabilă).

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu renunți. Fă din ele nuvele. Azi se scrie mult și se citește puțin. Dar e nevoie de ceva original, poate de la tine.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Sună promițător domnule și mi-ar placea să dezvolt nuvela sau romanul respectiv. Cu editura pentru tipărire și altele încă nu știu la ce sa mă aștept.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să nu te lași. Dacă ai ce publica, te ajut eu să urmezi calea pe care am urmat-o și eu. Dar să începi așa.
Care îți este publicul țintă? Pentru cine scrii? Ce vârstă are, ce cultură? Cum va schimba ceea ce scrii ceva din viața lui? Cum ajungi la mintea și la sufletul lui?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Publicul țintă ar fi adolescenții și adulții.Varsta nu am un interval anume, cultura nu se ia în calcul.Ii va schimba ideea că personalitatea omului se poate schimba în bine chiar daca el la început e stângaci și mai puțin cooperant, gata să renunțe la misiune cu tot cu aliații lui.Sunt persoane care la prima vedere par de încredere dar sunt înșelătoare și invers, arată de speriat, tirane însă au același scop ca eroii, să înlăture răutatea, lăcomia și egoismul.Personajele și întâmplările i-ar atinge sufletul cat și caracterul eroilor sau poate chiar ai anti-eroilor, personajelor episodice.Fiecare are rostul lui.