| RosaliaOriginala a întrebat:

De ce afirma unii oameni ca e o rusine sa lucrezi?

24 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred ca întrebarea ta vine de la faptul ca ai înțeles fix invers un comentariu.

Munca este foarte importanta și necesara pentru orcine.Rusine e sa stai pe cârcă altuia, sa stai pe ajutor social, sa furi etc.

| RosaliaOriginala explică (pentru Freya1):

Crezi? laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Nu, te inseli, nu e o rusine sa stai pe ajutor social. E in schimb o rusine sa fii medic homeopat, medic antroposof, medic Ayurveda, acupuncturist, terapeut cu biorezonanta, practicant al Noii Medicini Germane, practicant al Medicinii Traditionale Chinezesti, practicant Mazdaznan, naturopat, vindecator cu ceaiuri, practicant de Unani, Maestru Reiki, terapeut cu bioenergie, vrajitoare, etc., acestia pe langa faptul ca iti fura banii iti si cauzeaza rau din punctul de vedere al sanatatii (dap, vrajitoarea daca ii ceri sa te vindece de boli). Acestia sunt adevaratii paraziti care sug sangele poporului, nu cei care stau pe ajutor social.

Sau un om ca Virgiliu George Vlaescu (aka Virgiliu Gheorghe) care impute mintile tinerilor cu teorii pseudomedicale si e proprietarul unei clinici pseudomedicale.

Sau ca medicul nebun Calin Marginean, care pretinde ca el vindeca de cancer doar cu fructe si legume. A, da, si cu puterea rugaciunii. Dar numai Dumnezeu decide daca te vindeci, Marginean nu-ti poate garanta vindecarea. Asta o spune chiar el pe YouTube. Deci daca mori de cancer e ca asa a vrut Dumnezeu, nu ca a gresit Marginean. Cap=castiga el; pajura=pierzi tu.

| Freya1 a răspuns (pentru doctorandus):

Am specificat furat în comentariu, aici se încadrează orce gen de furt sau înșelătorie.
Dar tot cred ca dacă cei apți de munca ar munci și ar lasă banii aia sa se ducă la pensii, alocați sau oamenilor cu handicap ar fi mai ok.

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

"Dar tot cred ca dacă cei apți de munca ar munci"--ha, ha, ha, e capitalism soro, nu exista suficiente locuri de munca pentru toti cetatenii, nu mai e ca pe vremea lui Ceausescu cand toti cetatenii aveau loc de munca asigurat.

| Freya1 a răspuns (pentru doctorandus):

Acum sa nu exageram, ca sunt orașe cu câte 10 fabrici unde se pot angaja sute de oameni.In orașul meu sunt zeci de magazine de la sh,la supermarket-uri,la benzinarii,spălătorii,restaurante și baruri câte încap,firme de curățenie,de paza, controlori pe autobuze, gunoieri, doua mall-uri, 2 autogări cu microbuze și autobuze, firme de taxi, bolt...ca sa nu mai spun de fabrici ca știu eu vreo 5 și mai sunt, plus pe lângă oraș încă pe atâtea ce toate angajează și pot sa ia zeci de oameni.Sunt doua din ele unde sunt angajați marea majoritate de etnie roma, aia cum pot și "frații" lor mai "smecheri" nu?
Iti spun eu, sunt ocupați sa meargă în străinătate la cerșit și furat, iar când vin acasă scuipa semințe cumpărate din bani de ajutor social luti de cei ce rămân acasă.

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Să-ți explic că la liceu: pe piața muncii există cerere și ofertă. Dacă cererea nu se potrivește 100% cu oferta există șomaj. Gânditorii economici au numit șomerii drept armata de rezervă a capitalismului și supapa sa de siguranță. Iar protecția socială s-a inventat pentru a combate revoluția socialistă.

Și chiar dacă orașul tău are un excedent de o mie de muncitori agricoli și un deficit de o mie de electricieni, nu înseamnă că poți angaja foștii muncitori agricoli pe posturi de electricieni.

| Freya1 a răspuns (pentru doctorandus):

Una e șomajul și alta e sa nu vrei sa faci nimic.
Plus ca la fabrica te ia și cu 4/8 clase.Nu îți trebuie școală în domeniu.

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Inca o data: e capitalism, e libertate. Statul considera ca cetatenii sunt agenti rationali si decid in anumite limite singuri daca vor sa munceasca si pe ce salariu. Sigur, exista niste cerinte sa depuna eforturi sa caute de munca si sa demonstreze asta in mod obiectiv functionarilor. Dar statul nu ii poate impune sa depuna munci grele unui om care si-asa sta prost cu conditia fizica. Dupa epidemia de Corona vor intra pe social in jur de doua sute de mii de cetateni romani, din cauza de Covid indelungat. De ce? Pentru ca nu au putut fi obligati sa se vaccineze si cam asta e rata de a ramane beteag in urma infectiei cu Corona, raportata la populatia Romaniei care nu se vaccineaza. Deci da, daca vaccinarea ar fi fost obligatorie, statul ar fi economisit ajutoare sociale pe zeci de ani pentru doua sute de mii de oameni. Dar... e libertate, inclusiv libertatea de a fi prost si de a ramane beteag dintr-o prostie.

| Freya1 a răspuns (pentru doctorandus):

Vorbim împreună și ne intelegem separat.
Nu ma spus nimic de covid sau de statul ce ii obliga sau nu sa muncească.Eu am spus de obligația morala a unor cefe late de a merge naibii sa pună osul la munca în loc sa fure de la mine sau de la tine ce poate facem o școală, stam ore în șir și un loc de munca pentru a ne putea întreține pe noi și familiile noastre.
Nu am spus sa trimit oameni cu dizabilități la munca, nu am spus sa ii trimită în ocnele de sare sa spargă bolovani, nu am spus ca nu ai dreptul la concedii, șomaj sau mai știu eu ce.Am spus sa nu se mai susțină hoții ce îți baga mana în buzunar propriu.

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Si? Daca statul si legea nu-i obliga, tu n-ai niciun drept sa te amesteci in viata lor. Absolut niciun drept. Atata vreme cat ei indeplinesc cerintele legale, este dreptul lor sa primeasca ajutor social. Iar daca ei comit frauda pot fi pedepsiti penal pentru asta. Deci iar nu e treaba ta ca oamenii despre care nu stii absolut nimic comit fraude. Ca de exemplu daca i-ai cunoaste si stii ca fraudeaza statul, i-ai putea denunta autoritatilor. Dar din moment ce nu stii nimic despre ei, nu-i poti denunta.

Asta este: intr-un stat de drept exista atat drepturi legale cat si obligatii legale. Si tu nu esti stapana lor ca sa decizi ca ei trebuie sa munceasca. Ei sunt majori si vaccinati, este absolut doar treaba lor ce fac ei cu viata proprie.

Ca-n Marea Britanie: exista zeci de mii de inspectori care ii controleaza pe saracii care primesc ajutoare sociale, in timp ce fiscul britanic are sub o suta de inspectori care controleaza conturile din paradisurile fiscale ale multimilionarilor.

Si da, cand l-am raportat pe Marginean la Colegiul Medicilor ei au zis ca din moment ce eu n-am fost niciodata pacientul lui, nu au ce sa-i faca, nici macar nu ii vor cerceta activitatea prin autosesizare.

| Freya1 a răspuns (pentru doctorandus):

Cum dracu poți sa zici ca îndeplinesc toate condițiile din moment ce doua zile sunt chemați pentru munca la stat/primărie și nici acolo nu merg? Ce pana mea frate? Spui ca sti despre nu stiu ce medici ca mint și ca fac manarii, dar nu vezi ciorile ce fura din buzunarul tău și toți închid ochii ca gusta și ei din ciolan.Revin-o pe pământ și in România ca sunt în fata ta dar faci pe orbul.
Ce spui tu e ca dacă unul îmi fura din buzunar și apare pe camera, eu nu am drept sa îl acuz pentru ca nu am simțit când a băgat mana.Ce dracu frate?

Nu ma interesează ce fac cu viata lor, dar noi plătim taxe, impozite, asigurări de sănătate pana rămânem faliti.Muncim pana ne ies ochii ca să le facem lor burțile mari, sa ii ținem pe mancarica prin închisori, sa ii încurajăm sa facă plozi pentru alocații si multe altele.
Iarta-ma pe mine ca nu sunt de acord sa muncesc ca să țin niște putori notorii și căpușe infecte ce nu au nici un rost pe lumea asta decât sa trandavasca.

Mai bine încheiem subiectul ca ai o gândire cu niște lacune destul de urate.

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Prin ura te autodistrugi sufleteste. Tu de fapt ai vrea sa-i gazeze!

| Freya1 a răspuns (pentru doctorandus):

Las-o moarta.

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Cersit nu, munca nu, social nu, inchisoare nu, n-a mai ramas decat gazarea (pe lista ta).

| Freya1 a răspuns (pentru doctorandus):

O lungesti degeaba.
Eu am spus sa meargă la munca, nu la cerșit, gazat și alte prostii pe care le indrugi.

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Pentru a educa zeci de mii de oameni in spiritul eticii calviniste a muncii este nevoie de o multime de bani si trebuie inceput de cand sunt copii mici -- si nici atunci rezultatul nu e garantat.

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Si sa stii ca nu oricine e pe social e lenes. Eu sunt pe social, dar pot sa editez Wikipedia zece ore la rand.

Si uneori tot ce vezi din asta este ca am apasat de doua ori butonul de revenire, dar asta e munca de doua ore de verificare a editarilor si consultare a surselor.

Si continui sa editez cu mana luxata.

| Freya1 a răspuns (pentru doctorandus):

Pai și curiozitatea mea,(lăsând la o parte mana luxata ca pentru asta intri în concediu medical nu pe ajutor social) de ce nu muncești ceva? Îți e mai comod sa stai pe doi lei, decât sa avansezi în cariera, sa câștigi mai bine și poate chiar sa devi cineva în domeniu în care te pricepi? Ca presupun ca nu ai vreun alt handicap.

(Și eu nu m-am referit în nici un comentariu la oameni cu probleme, pensionați pe caz de boala etc.Eu ma refeream la cei mentionati de mine mai sus și recitiți de tine probabil)

| doctorandus a răspuns (pentru Freya1):

Asta e, intelectual intr-o tara straina in care a cunoaste limba la perfectie este o conditie pentru muncile cat de cat pentru cei educati (daca nu limba oficiala, cel putin turca sau berbera si lucrezi pentru clienti turci sau marocani). Iar pentru munci grele nu sunt apt, iar cei care nu vorbesc limba la perfectie au singura sansa la munci grele.

Daca asta mi-era clar de la inceput, probabil nu mai emigram.

Eu am absolvit o licenta in limba locala, dar nu pot sa vorbesc la perfectie. De ex. cunosc un bulgar care e functionar la o primarie sau provincie, dar nevasta-sa ii corecteaza mereu rapoartele, ca el nu poate scrie corect. Mie n-are cine imi corecta. Si e un mare scriitor de limba olandeza provenit din Iran, dar si el are oameni care ii corecteaza exprimarea. Ca nici el nu a invatat limba olandeza la perfectie. Daca ar scrie singur nu l-ar publica nimeni. Apare la TV si desi se poate intelege in mare ce spune, se vede ca nu stie limba. Si eu pot sa ma fac la fel de bine inteles ca el prin vorbire, dar pentru a munci nu e suficient.

Pe piata muncii limbismul e mai puternic decat rasismul. Adica de a fi de origine etnica olandeza e important, dar si mai important este sa cunosti limba la perfectie. Recruiterilor angajtorii le dau instructiuni sa nu le trimita turci, marocani, surinamezi sau antilieni. Dar daca nu au de unde angaja olandezi get-beget, angajatorii cauta oameni care vorbesc limba la perfectie.

Am o cunostinta care a fost profesoara de limbi straine in Romania, e de mult in Olanda si nici ea nu cunoaste olandeza la perfectie. Cunosc de asemenea o traducatoare oficiala din romana-olandeza, dar nici ea nu poate scrie corect olandeza. Sotul ei ii corecteaza traducerile. De fapt, e foarte greu sa gasesti pe cineva care vorbeste la perfectie atat romana cat si olandeza. Criticile ca traducatorul cutare nu vorbeste corect limba cutare sunt corecte, dar astia sunt oamenii, cu astia defilam. Cei care intreaba "Tu nu cunosti limba asta bine, cum ai luat examenul de traducator?" au dreptate, saracii, dar uita esentialul.

Iar referitor la limba engleza, mi-a zis un intelectual american: ca vorbitor strain, nu mai ai nimic de invatat, dar ca vorbitor nativ ai fi jalnic.

Regina Olandei a luat lectii de la un institut particular extrem de scump, dar nici ea nu vorbeste bine olandeza.

Iar politicienii olandezi si reprezentatii patronatului se plang ca in anumite profesii exista penurie de personal. Pai da, pentru ca multora din Olanda recruiterii olandezi nu le acorda nicio sansa. Sunt foarte multi refuzati de recruiteri pur si simplu in baza numelui de familie.

Iar eu anul asta fac 50 ani. Ei bine, un angajator olandez normal la cap nu angajeaza oameni care au implinit 50 ani, fie ei straini sau olandezi get-beget.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ca sunt leneși

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wtf? Cine afirmă asta?
Tu știi cât de blamată am fost eu când plecam din învățământ și la privat nu-mi găseam, deci astfel nu lucram?
Deci nu știu cine susține asta. Dar clar oamenii vor muncitori. Patria vrea muncitori. Șeful vrea muncitori.

Poate zic unii că e o rușine să muncești la muncile de jos. Dar ca să muncești, nu e o rușine. E nobilă munca în fond.

Doar că eu observ că lumea e la celălalt pol. Adică ridică în slăvi munca și trăiesc chiar cu frică atunci când aud pe cineva că nu au de muncă, unii mai ok, doar din frică și poate chiar ceva empatie, ăia mai aroganți doar din invidie și că aud că tu mai stai ceva timp fără să tragi ca ei.

Pentru părinți e o rușine, cum spuneam ca să audă totuși că copilul lor muncește la o muncă de jos. Cred că tot ție ți-am mai spus cum gândesc părinții, ei vor tot, pentru odraslele lor, deci e prea înjositor ca copilul lor să aibă un job part-time sau de vară ca vânzător de înghețată.
Clar majoritatea nu vor să muncească până nu ajung majori și nu aud că au pus mâna pe Bacul ăla. happy Deși majoritatea tot ăia disperați după treburile astea, sunt tot cei care te înjură dacă aud că la 18 ani vrei un an gen să călătorești sau să te duci doar la faculta și să nu și lucrezi. Ca să vezi că și părinții au paradoxurile lor. Deși și asta se explică deoarece ăia care s-au luptat să te facă mare și să te țină la școală, și chiar se împotriveau ca tu să-ți iei un job de pe perioada liceului, vor de la 18 ani să culeagă roadele, adică tu să ai jobul ăla baban cu salariul ăla huge și să te invidieze tot cartierul și neamul lu tac-tu și mumă-ta, că ia uite ce floare/flăcău au crescut ei.
Pfff, niște ipocriți în fond. :/

| AdioTPU a răspuns:

Eu știam contrariul, că e o rușine să nu lucrezi. Depinde unde. Unora li se pare o rușine să lucreze la salubrizare sau spatii verzi. Anyway, orice om merita respect, indiferent unde lucrează.

| FilipSorin a răspuns:

Aceia sunt doar niste lenesi, pana si biblia spune de bine despre munca:
Pilde 12:11

Cel ce munceşte ogorul său se satură de pâine, iar cel ce umblă după deşertăciuni este om lipsit de minte.