| Costel95 a întrebat:

De ce ai vrea sa traiesti o viata in bautura, chefuri... o viata "fericita", cand sti ca toate acestea se vor termina? de ce nu cauti adevaratul sens al vietii?

12 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vreo propunere? Ceva?

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

XXBernaXx,
Un om nu este prost dacă merge pe principiul "Viaţă scurtă dar intensă!"Poate fi imatur şi/sau inconştient de ce va urma.
Pentru ei, acesta este adevăratul sens al vieţii.
Cel mai bine ar trebui să fim echilibraţi, să alegem o cale din mijloc, numită adesea şi calea de aur, drumul cel mai sigur.

pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. "Că nu-i nimic mai de rahat să mor,/Banii n-aduc fericirea,... ştiu! Numărul lor!"
2. "Aş vrea să mor înainte să devin inutil - un bunic pervers în baston şi senil"
Sunt două cugetări utile.
Totuşi, nu ne lămureşti care e "adevăratul sens al vieţii" în viziunea ta.
De ce am pus ghilimele? Pentru că nu există un sens adevărat al vieţii unanim valabil ci există un adevărat sens al vieţii pentru fiecare individ în parte.

Răspuns utilizator avertizat
| AndaWest a răspuns:

Explica-mi si convinge-ma care este adevaratul sens al vietii in viziunea ta. da nu imi zi ca e dumnezeu si paradisul ca sunt plina de asa ceva

| 4b a răspuns:

Totul este trecator...totul e o goana dupa vant...si+ de asta, nu fericirea trecatoare conteaza, insa pentru cea vesnik merita sa lupti( daca crezi in ea, binenteles)

| Minks a răspuns:

Orice o sa se termine la un moment dat. Si chefurile dar si clipele fericite, toate transformandu-se intr-un cosmar. Eu prefer sa imi traiesc viata la maxim, cum ai zis tu, in bautura si chefuri decat sa imi pierd timpul intre 4 pereti incercand sa gasesc adevaratul sens al vietii. Tot in pamant sfarsesc, deci mai bine imi traiesc viata cum vreau, nu cum trebuie.

| doroteea a răspuns:

Pentru ca pur si simplu lumea vrea numai placere si nu se gandesc si mai departesad... e tragic, dar daca stai sa te gandesti, toti facem asa, ne domina placerile vietiisad

| xXBernaXx a răspuns:

Pentru ca oamenii dunt prosti, scuze ca o zic dar asta este adevarul.Lumea crede tot ce i se zice si fiecare face ce vrea fara sa gandeaasca ianinte. Daca toti oameni siar da seama ca gresesc si ca nu e bine sa ai o viata in bautura si chefuri ar fi o lume prea buna. Dar fiecare face ce vrea in lumea asta, sau cel putin in Romania. Sper ca te-am ajutat.big grin funda plsss

| Costel95 explică:

Adrian, ce intamplare? Poti sa-mi trimiti un mesaj daca vrei sa-mi spui, daca nu trimite-mi si zi-mi ca nu vrei sa-mi spuibig grin.

| Costel95 explică:

KGS, da toate se termina, dar intrebarea ce e dupa moartea aceasta?

| spyderboy09 a răspuns:

Planul meu pentru ani ce aveau sa urmeze din adolescenta mea era sa fiu DJ, sa fac discoteca, sa am prietene, sa ma distrez, sa beau si sa gust din plin viata. Dar de mic copil stiam despre Dumnezeu, si mama imi citea, din noul testament si imi placea foarte mult, si am facut si discoteca in satul in care stau, si parca planurile mele se implineau sa obtin lucrurile la care am ravnit, dar de fiecare data, cand eram beat, mergem in baie ma uitam in oglinda si parca eram asa inchis inauntru meu, si siteam, cum Dumnezeu se uita la mine, dar privea cu asa o iubire, si insus lucru asta ma facea sa ma simt asa vinovat, si atunci, ziceam, inauntru meu Doamne iarta-ma caci iar am intrecut masura, incepeam sa ma rog si sa caut intelepciunea sa inteleg mantuirea, rugaciunea mea era asa : Doamne is asa de raw ca de ar fi sa mor maine, stiu ca as merita sa merg in iad dar te rog fa Tu cumva asa incat sa fiu acol in ceru tau si de sunt cel mai mic dintre toti numai sa fiu acolo. Si la inceput ma rugam asa vreo 2 saptamani dar era o lupta sufleteasca, in gandu meu unele vocii imi spuneau ca nu vad ca tot raw imi mere de cand ma rog? Si aveam multe probleme cu parinti, la scoala, cu familia parca totu mergea de rapa, eram asa depresiv, si nu am stiut unde sa caut ajutor si ma plecam pe genunchi si ma rugam din toata inima si ceream ajutoru Lui, eram si eu cu multe pofte si pacate ca orice baiat din ziua de azi, si oridecate ori faceam un lucru urat, cum ar fi sa intru pe un site pornografic ca sa ma autosatisfac, simteam, ca arde ceva ianuntru meu, era asa o stare de nesuportat, si nu aveam ce face, ma puneam din nou pe genunchi si plangeam si imi ceream iertare si atunci ma simteam asa cum cineva ar fi turnat apa peste mine sa se stinga focu ce ma ardea, incet incet, incepeam sa ma simt tot mai bine in timpu rugaciuni sa ma simt mai aproape de cer sa simt ca dp fiecare rugaciune asa cum mi sar limpezi mintea si inima sa ma simt bucuros, parca si vantu care batea ma mangaia era asa o bucurie in toate lucrurile dar pana am ajuns acol o fost o mare lupta spirituala si dureroasa, vroiam sa caut intelepciunea adevarata, so gasesc, sa inteleg lucrurile Domnului, si odata am mers intr-o biserica mica si acol toti oameni parca erau asa speciali erau cu lacrimi in ochi cand se rugau erau bucurosi cand ascultau predica si mi-am dorit sa ma pot ruga ca ei si atunci asa am simti o prezenta simteam ca e Dumnezeu in fata mea am izbucnit intr-un plans, dar si lacrimile erau asa dulci si nu ma saturam sa plang. simteam ca imi aude fiecare cuvant si o bucurie pe care sincer va zic e greu de descris si e mai mare decat bucuriile de pe pamantu acesta, i ceva ce nu am mai simtit vreodata e mai profunda decat atunci cand te indragostesti de prima data si din momentu ala am gasit puterea de schimbare si viata mea o luat o alta intorsatura multe lucruri sau schimbat la 180 de grade, eram baiatu vizat de toti profesorii, si acum nu mai am probleme cu nici unu. Exista Dumnezeu cu adevarat aici in zona in care stau eu, sunt oameni care au fost vindecati la rugaciuni este o batrana care avea cancer si a fost vindecata sunt marturiii si povesti de viata, chiar eu am un coleg care a experimentat si el acest lucru ca si mine el avea tumoare la frunte si s-a vindecat la o rugaciune si medici sau mirat. Oameni isi pun tot felul de intrebari si se indoiesc si ajung la concluzi gresite pentru ca nu au cautat cu adevarat pe Dumnezeu daca crezii scriptura cu adevarat ea se implineste cu adevarat in viata ta. Dumnezeu este viu pentru cei ce cred in El pentru cei ce il cheama din toata inima ca sa il gaseasca. Va mai spun un lucru cand cineva se apropie de Dumnezeu. Multi oameni isi indreapta privirea spre Dumnezeu doar cand au probleme f mari, cand speranta le este la pamant. Cautatil acum cand se poate gasi si la necaz El va fi deja acolo pentru voi.