| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce am tendita sa stau mereu pe fotoliu sau pe pat si sa nu fac nimic in viata asta? Mereu planuiesc in gand lucruri, dupa care nu fac nimic decat sa beau cola si sa mananc.Ma simt ca un mos plictisitor aflat intr-un bloc plictisitor, nimic mai mult de atat. Oare de ce?

4 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Din intrebarile tale vad ca simti ca viata ta nu are rost.Trebuie sa te lamuresc o data pentru totdeauna ca viata oricarui om are rost, dar senzatia ca nu ai nici un rost vine din faptul ca nu faci ceva care sa te simta implinit.Pai incepe ducind zilnic la tomberon gunoiul si lasind acolo oamenilor de acolo resturi de mincare impachetate in punga transparenta sa vada ce-i in ea.Incepe prin a lasa pe tomberon si nu aruncat inauntru haine folosite.Nu toate deodata ci azi una poimaine alta, sa ai o senzatie de bine pentru fiecare zi. Poti continua iesind doar asa pe strada si observind oamenii.In mod sigur se va gasi cineva care o sa aiba nevoie de ajutor.Un om care nu stie unde vine o anumita strada, o batrinica care a scapat ceva.Un pusti care e batut de altul si tu il poti apara.Invata sa observi oamenii din jurul tau de ce au nevoie si sa-i ajuti.Fa asta zilnic garantez ca o sa ai foarte multe ocazii sa ajuti si dupa sa te simti bine ca ai facut o fapta buna.Numai acei oameni se simt fara rost care nu ajuta.Sunt foarte multi oameni in lumea asta care au nevoie de ajutorul tau numai deschide ochii si incepe sa ajuti!

| gemeni6226 a răspuns:

Zilnic:sterge praful, uda florile, cumpara de la florarie un ghiveci cu o planta de care iti place ingijeste-o zilnic observa cum se dezvolta vorbeste-i frumos.sa vezi ce bine se va dezvolta daca o ingrijesti.Chiar daca e de ris dar zilnic ii poti vorbi spune-i gindurile tale acelei plante.Sa vezi daca ii vorbesti urit cid de pricajita devine din planta frumoasa ce ai luat si cit de frumoasa se dezvolta daca zilnic ii spui vorbe frumoase.Ia un bloc de desen si acuarela si zilnic deseneaza ceea ce-ti trece prin cap.Atitea lucruri minunate se pot face! Eu am o singura problema ca niciodata nu imi ajunge timpul dar in rest nu duc lipsa de ocupatie.Deci nu oare de ce? Ci ridica-te si fa ceva ca numai de tine depinde sa incepi de azi ca viata ta sa fie pe zi ce trece din ce in ce mai buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

pentru că ești prea leneș să schimbi ceva.

| Foxyyyy a răspuns:

Daca nu esti fericit cu modul asta de viata, ar trebui sa faci si in realitate lucrurile pe care le planuiesti in gand. Nu iti place sa socializezi, sa iesi afara? E cam greu sa-ti raspundem noi la intrebarea asta, cred ca sunt si unele probleme nementionate.