| anonim_4396 a întrebat:

De ce anumite persoane ne disprețuiesc și ne subestimează, în ciuda faptului că le arătăm respect și simpatie?

Aici vin cu un exemplu personal.
Acum aproximativ 7 ani, am lucrat la un mini-market.
În prima fază patronul m-a pus la vânzare, dar nu prea m-am descurcat așa că a decis să mă lase la aprovizionatul mărfii pe rafturi.
Mi-a spus că îmi va face contract de muncă mai târziu, dar treaba se tergiversa. Mă plătea bine, ce-i drept.
Aparent era mulțumit de mine, mă aprecia și am putut simți simpatie din partea lui, dar avea și "scăpări" de aroganță.
După 4 luni in care am lucrat "la negru", i-am pomenit de contact. Fără să îmi dea nici o explicație, a zis că a noastră colaborare se încheie aici și să plec. Scurt, de parcă nu meritam explicații.
El provine dintr-o familie cu o situație materială bună, cu reputație.
Deși portretizează o aparență de bărbat galant, cumsecade, empatic, înțelegător, în tinerețe era arogant, superficial, miștocar și obraznic cu persoanele pe care el le considera inferioare lui, în special cu oamenii bătrâni și cu cei sărmani.
Avea scăpări de genul și atunci. Veneau câțiva cerșetori in fața magazinului când era ora închiderii iar el le datea bani, dar se adresa cu dispreț voalat: "amărâții ăia".

Deși eu îi arătăm simpatie și respect, și părea că am rămas în relații bune, am aflat că simpatia nu era reciprocă.
A afirmat despre mine că nu am nici o șansă în comerț, că nu am bani nici să trec strada și că nu mă duce prea mult mintea. Astfel de remarci făcea și despre alte angajate de ale lui, dar în față se comporta foarte galant.

Am fost dezamăgită și m-am întrebat cu ce i-am greșit.
Într-adevăr, la vremea aceea nu aveam o situație financiară prea buna, dar acea remarca a fost dură.

Cum vedeți voi treaba asta?
Am eu vreo vina sau e doar caracterul real, grețos al unei beizadele răsfățate și superficiale?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Rosalia draga, bag sama ca nu te dezici de obiceiul avut si inainte cu alte conturi, cand nu-ti convine ceva, treci iute intrebarea pe anonim si ai scapat.
Sincer, credeam ca te-ai maturizat pana acum... dar m-am inselat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta înseamnă să ajungi "sus" și fără frica lui Dumnezeu asta înseamnă să fi "bogat" in materiale și sa fi sărac cu inima și sufletul. Omul care este sărac cu inima și sufletul Niciodată nu-l va hrăni pâinea cinstită munca cinstită și va rămâne mereu un om ne sătul și nimeni nu-i va sătura avarul și săraci din stomacul său și grija sa doar pentru el însuși.

Nu mi-a fost Niciodată frică ca ași putea rămâne sărac sunt mulțumit și cu cât ma ajută Dumnezeu să-mi câștig pâinea cinstită prin muncă mea cinstită dar dacă într-o zi voi întrăzni Doamne Dumnezeule meu dacă într-o zi voi intrăzni să-le semăn celor săraci cu inima și cu sufletul i-am tot ce am adunat înainte sa rămân sarc ca și ei. Dacă doamne Dumnezeu meu voi Intrăzni și-mi voi permite să trec pe lângă un om ne ajutorat și nu-l voi ajuta... fără să-mi ceară el mi-e și să-l vad eu să-l simt eu ca n-are și trec cu ne păsare pe lângă el îl te rog Doamne Dumnezeu meu din toată inima și tot sufletul meu să-mi ia înzecit înapoi și nici în ziua aia sufletul liniști să nu-mi lași să-mi treci liniște sufletul și inima prin durerea care are acel om ne ajutora o are în stomacul său sa nu ma lași ne pedepsit Doamne Dumnezeule meu și nu ma lăsa Doamne Dumnezeule meu sa ajung fără de frica ta căci atunci voi ajunge ca cei ce se pun peste cuvântul și voia ta. Ajutăm dacă consideri ca merit Doamne Dumnezeule meu ai milă de mine dacă consideri ca merit da nu ma lăsa Doamne Dumnezeule meu sa ajungă fără de frica ta. Dacă tu Doamne Dumnezeule meu îmi dai o firmitură eu dau înzecit înapoi în numele tatălui fiului și duhluiu sfânt Amin Amin Amin.

Omul fără frică de Dumnezeu și fără Dumnezeu în inima sa în sufletul său cu Adevărat este absolut nimic pe pământul și lumea asta. Părintele Constantin Valer-Necula

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Patronul corect nu îți face așa ceva. Patronul tau având o situație financiară foarte buna l-a determinat să aibă un caracter disprețuitor. Se întâmplă la anumite persoane cu bani