nony
| nony a întrebat:

De ce aproape intotdeauna prima impresie despre o persoana este cea gresita?

Răspuns Câştigător
| yuli10 a răspuns:

Pentru ca aia e impresia pe care persoana respectiva o lasa. nimeni nu e el insusi la prima intalnire cu o persoana.
cred happy

24 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Mie mi se intampla mereu ca atunci cand cunosc o persoana sa imi fac o impresie despre ea [e de treaba, e fitoasa etc...] si de fiecare data impresia e gresita...de fapt e opusullaughing La prima vedere o persoana e cu nasul pe sus, dar dupa ce o cunosc mai bine imi dau seama ca nu e deloc asa...si inverslaughing
Si eu par foarte fitoasa la prima vederehee hee big grin

| SweetCandy a răspuns:

Eu tind sa cred ca nu intotdeuna...big grin
si atunci cand e gresita...thinking nu cred ca e gresita in totalitate...acolo undeva in "respectivul " se ascund si reactiile pe care le-ai intalnit prima databig grin

| Dara a răspuns:

Pentru ca cei mai multi se grabesc sa judece "ambalajul" fara sa verifice "continutul". Timpul ne demonstreaza intotdeauna cata nevoie avem de el pentru a cunoaste cu adevarat un om.

| Georgiana2905 a răspuns:

O parere despre o persoana ti-o faci abia dupa ce incepi sa o cunosti. Nu ai cum sa iti dai cu parerea despre cineva si sa ii aplici o eticheta fara sa stii sau nu daca e adevarata. Oricum, mai mereu aplicam etichete dupa un prim contact vizual cu o persoana. Ti s-a part dragut, rautacios, putin amarat... sua orice alta... iar aceste etichete te fac sau nu sa iti doresti sa il mai revezi. Asa ca aveti grija cum si pe cine etichetati.

| Mina a răspuns:

Pentru ca nu poti sa cunosti o persoana la prima vedere. O persoana inseamna mai mult decat partea fizica si atitudinea pe care o are cand o cunosti...mult mai mult.Se intampla sa nu cunosti persoanele in ani intregi, asa la prima vedere e normal ca impresia sa fie gresita.

| YepIsSuspended a răspuns:

Nu poti sa cunosti o persoana numai dupa cum arata...numai in anumite cazuri...

| kh1ss a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care nu trebuie sa judeci o carte dupa coperta. happy

| VladDu a răspuns:

Pentru ca iti faci prima impresie despre o persoana inainte de a cunoasteo cu adevarat.

| anda_1885 a răspuns:

Pt ca at cand ne formam prima parere despre o pers nu o cunoastm de loc, si de obicei ne luam dupa "ambalajul" fiecaruia

| smartdjs a răspuns:

Cel mia greu este sa lucrezi cu oamnei sa ai un raport cu ei.
Pareriel sau impreia este intodeuna in functie de interes, carcater al acelei persoane

| nu conteaza_8511 a răspuns:

Iar tu, scumpete?laughing Nu trebuie' sa generalizezi. La mine prima impresie despre o persoana nu e cea gresita! Ca sa imi fac o impresie trebuie sa comunic cu persoana respectivatongue Si...cat despre persoana ta... puncte, punctehappy
Bye, byehappy

| nu conteaza_8511 a răspuns:

Iar tu, scumpete?laughing La mine prima impresie despre o persoana nu e cea gresita! Ca sa imi fac o impresie trebuie sa comunic cu persoana respectivatongue Si...cat despre persoana ta... puncte, punctehappy
Bye, byehappy

| SweeTLemon a răspuns:

Pt ca asa suntem noi...ne place sa ne dam cu parerea de la prima vedere ceea ce nu e bine.Ar trebui sa "studiem" putin persoana, apoi sa ne spunem parerea.

| DeeDee_1261 a răspuns:

Pe ca o vezi pentru prima oara si ti se pare diferita dar cand o cunosti nu e deloc asahappy

| trisha a răspuns:

Pentru ca la prima vedere judecam aparentele aspectul fizic si nu personalitatea unei persoane. Daca am acorda mai putina atentie asupra aspectului fizic am descoperi mai repede si mai usor personalitatea.

| spiridush2012 a răspuns:

Pt mine prima impresie a fost cea adevarata, deloc gresita, intodeauna am simtit pers respectiva din prima

| meyryi a răspuns:

Buna.Am si eu un raspuns acela pentru ca mai intai vezi defectele si apoi calitatile acelei persoane

| taylor a răspuns:

Pentru ca in lumea de azi judecam totul dupa aparante- dar aparentele insalawinking Si nu cred ca intotdeauna este valabila afirmatia ta...de multe ori prima impresie conteaza-ea va ramana pentru totdeauna, si nu poti s-o stergi, oricat de mult s-ar purta de diferit persoana respectivatongue

Răspuns utilizator avertizat
| liudmila a răspuns:

Mie nu-mi place sa ma iau dupa prima impresie imi place sa stau sa cunosc persoana si apoi sa-mi fac o impresie... daca ne-am lua cu toti dupa prima impresie ce rost ar mai avea sa socializam stam in casa inchisi si gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi se intampla prea des, dar recunosc ca am mai patit-o. Cred ca ne pripim cand ne facem prea repede o impresie. Ca sa cunosti un om ai nevoie de mult timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca multi dintre noi suntem timizi si introvertiti, distanti cu strainii, iar multi ne iau drept aroganti sau nesociabili. Dupa ce ajungi sa cunosti pe cineva, il vezi cum este cu adevarat si-ti schimbi parerea tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai atunci cind in majoritatea cazurilor prima impresie este gresita mi-ar da de gindit in primul rind mie caci nu sint destul de pregatit sa-mi dau cu impresia la prima vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu cunoastem persoana aceea atat de bine si normal ca parerea e una gresita