| anonim_4396 a întrebat:

De ce atata libertinaj in lumea asta, atata pornografie, atatea casnicii destramate, unde este sufletul, puritatea, dragostea pentru Dumnezeu?

12 răspunsuri:
| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Pai cand isi baga ala coada...

| RAY a răspuns:

Tu vrei sami distrugi aafacerea cu pornografia? ce ai cu ea lasao,ma voua nimic nu va convine mereu va plangeti,pe timpul lui ceasca plangeati ca e rau acuma ca e rau,niciodata nu va e bine,si nu exista liberteate esti ascultata non stop prin net,telefon, filmata prin satelit, manipulata de religie, mass media, reclame

| Wøodenpints a răspuns:

Nu ați vrut voi libertate? Păcat că nu stiți ce să faceți cu ea.
Și cu ce te afectează pe tine pornografia, căsniciile destrămate ale altora și lipsa de obsesie a altora pentru un zeu în care crezi tu? Chair atât de încuiată ești încât ai impresia că toată lume aar trebui să creadă în ce crezi tu si săaibă aceleași sisteme de valori și principii ca ale tale?
Crezi într-un zeu. Bun. nu-i nimic greșit în asta. Dar crede doar tu, fără săai pretenția ca și ceilalți să te urmeze. Du-te la biserică și linge o icoană, fă o mătanie, o rugăciune sau ce mai faceți voi. Dar fă-le pentru tine șî nu-i critica pe cei care nu o fac. Că dacă ar fi să mă iau și eu după câte religii există în lume, tu pentru celelalte ești atee și e un păcat că nu crezi alți zei.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Un raspuns cu exprimari tipice generatiei in care moralitatea este la pamant. Cu atata usurinta suntem jigniti si se arunca in noi cu astfel de cuvinte care nu-si au rostul. La biserica nu mergi sa "lingi" o icoana, mergi pentru sufletul tau, pentru fiinta ta. Toata mizeria asta umana ne afecteaza pe noi toti, sau cel putin pe cei in care mai exista un gram de moralitate si care mai spera inca intr-o schimbare decisiva. Atata dasfranare peste tot, atata erotism la orice colt de strada, credeti ca nu vor avea repercursiuni asupra copiilor dvs. si urmatoarelor generatii? Nu am nimic cu nimeni, calea e libera pentru fiecare, asupra unui aspect am vrut sa atrag atentia, ne inconjoara o mentalitate murdara si toate cu ce folos?

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, am moralitate, însă e dioferită de a ta. cum spuneam, îi judeci pe ceilalți după propriile tale preferințe, ca și cum ar fi obligați să-ți respecte propria ta moralitate.
De mizeria umană te poți detașa și altfel, nu neaparat cu ajutorul unui zeu sau chestii de genul. Și dacă e să-mi aleg un zeu căruia să mă rog, nu a zis nimeni că trebuie să fie același zeu pe care l-ai ales și tu. Sutn sute, am de unde alege dacă mă pălește o poftă cumplită nefăcut nimic.
Cât despre cum o să afecteze chestiile nasoale din ziua de azi generațiile viitoare, nu prea-mi pasă. Eu nu vreau să am copii sau chestii de genul, deci e problema voastră. Iar de copiii celorlalți mă cam doare undeva.

Răspuns utilizator avertizat
| TizZu15 a răspuns:

In suflet!
Respect!winking

| ceaiuldetei a răspuns:

E foarte bună întrebarea ta, dar cred că îți scapă niște chestii. Oamenii sunt duali, iar dualitatea s-a născut pe Pământ.

Cu toate astea, nu e voie ca într-o lume să existe și Mozart și Gagnam Style – care e o mizerie în stadiu pur.

Valorile morale s-au pierdut. Dacă mai erau, nu mai exista maneaua sau gagnam style, printre altele.

Ține și de morală și de educație. Artiștii mari, nu sunt un model de moralitate - nu la modul bisericesc, dar dacă toți oamenii ar avea ce au artiștii, lumea n-ar mai fi așa.

Drăcărimea de azi, face o grămadă de rău și la asta contribuie mult cultura băgată forțat pe gât (televiziunea, radioul, ziarele).

Altfel spus, fă ce spune popa, nu ce face popa. Artiștii mari fac ce gândesc și ce simt și asta se vede în melodiile lor. Se emoționează în fața unui fir de floare, chiar dacă nopțile se desfrânează.

Ce te mișcă la gagnam style? Hai să zicem că Rihanna are voce. Uite și tu ce propune Lady Gaga. Ca idee. E din ce în ce mai nașpa.

Se promovează non valoarea. Aura Urziceanu a trebuit să se ducă în SUA. A făcut acolo furori. Când a venit în România, toți o ridicau în slăvi, dar s-a lansat afară. Și pe urmă, românii lătrau: "Vai, dar Aura Urziceanu e a noastră". Câte sunt ca Norah Jones? Asta-i floare rară. Și Amy Winehouse a fost tare. Cât sentiment punea... Și cânta despre lucruri adevărate și profunde.

Sunt multe și nu vreau să scriu până dimineață, mai ales că s-ar putea ca textulețul ăsta să fie inutil.

Inna, spre exemplu. Asta se îmbracă de căcat și a doua zi, un sfert de glob se îmbracă la fel. Cântă infect și i se promovează muzica.

La fel și cu "inteligenta" clasei. Citește Twilight și restul proastelor se iau după ea.
Așa merge lumea noastră. Spre nicăieri.

Artiștii mari, care încă stau pe baricade - ăștia care păstrează calitatea - ăștia necomerciali... Chiar dacă acum e alt curent, ăia nu și-au schimbat linia și încă mai fac ceva.

Cât despre căsnicii: căsniciile se destramă pentru că relațiile nu mai sunt de la suflet la suflet, ci de la ce îmi dai ca să îți dau. Iar dacă nu se comunică, se rupe tot și la un moment dat, fiecare-i pe altă frecvență.

În privința pornografiei – gândește-te că unii chiar sunt recunoscători pornografiei: scapă de frustrări sau au conturi mai grase decât tot neamul tău și al meu la un loc.

N-am nimic împotriva libertinajului - dar fiecare să o facă la el acasă.

Dragostea de Dumnezeu... Nu sunt o credincioasă fanatică, însă în sinea mea, cred în existența unei forțe superioare și în același timp, sunt de acord și cu faptul că dacă s-ar respecta anumite chestii, lumea ar fi mai bună, deși lucrurile oricum au luat-o razna și nici măcar cu regulile care sunt, nu se mai respectă mare lucru. E haos.

Gândește-te cât de ok ar fi dacă s-ar respecta măcar decalogul. Viața ar fi mai bună. Să nu omori, să nu furi, să nu râvnești la bogățiile altuia și așa mai departe. Lumea ar fi mai bună.

Nu îți trebuie mari reguli. Trebuie să îl respecți pe ăla de lângă tine și să nu îi intri cu bocancii în sufletul lui și să îl aduci la nulitate – astea se aplică și în muzică și în literatură și în ce vrei tu.

În definitiv, Dumnezeu ți-a dat posibilitatea să alegi.

Să îți fie cu folos.

| anonim_4396 explică (pentru ceaiuldetei):

Mesajul nu a fost inutil, multumesc frumos pentru un raspuns atat de elaborat. Cat adevar in cuvintele dvs. Aceste intrebari le-am adresat dintr-un acces de furie, dintr-o dezamagire in care m-a adus haosul din viata cotidiana. S-a ajuns sa fim manipulati, impinsi cu forta intr-o mizerie umana care ne afecteaza si ne seaca de puteri. Au ajuns ca model ideal de urmat, trupurile voluptoase ajunse celebre, tupeul si toata gama lor...cu adevarat trist.

| ceaiuldetei a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ești tu obligată să urmezi modelele respective, deci tu nu ești amenințată cu nimic. Tu ești doar furioasă și probabil vrei corectitudine, după toți anii de muncă și așa mai departe. N-ai să vezi. Dar știi deja treburile astea, chiar dacă e mai greu să o recunoști față de tine.

Faptul că ai fost dezamăgită constant, nu se datorează ălora din jur sută la sută, ci ție, în mod special, pentru că ai vrut și ai avut așteptări. Or dacă ai așteptări și nu se întâmplă așa cum ți-ai dori, riști să fii dezamăgită, ceea ce în cazul tău s-a și întâmplat.

Degeaba tragi semnale de alarmă, pentru că ele nu se vor auzi. Nu sunt inutile, pentru că măcar te mai descarci și tu, dar exteriorul nu se va schimba din pricina asta. După cum prea bine ai observat, exteriorului nu prea îi pasă de crezurile tale și de dezamăgirile tale. Știu că e trist, dar mai știu și că e realitatea, chiar dacă nu e tocmai ce ți-ai dorit.

Cât despre manipulare - religia e prima formă și biserica are la mână tot. Tu încă mai speri și probabil asta este foarte frumos. Dar e mai frumos să speri atât timp cât speranțele alea sunt realizabile. Gândește-te la asta.

Să știi că nu te obligă nimeni să te uiți la televizor. Poți să îl arunci pe geam cu încredere. Important e să știi tu cum ești. Lasă-i pe ăilalți. Că ălorlalți, prea puțin le pasă.

Te înveninezi inutil și îți pricinuiești rău singură. Învață să te bucuri de ce a mai rămas frumos și lasă gândurile astea, că te amărăști în zadar. Viața este într-adevăr foarte scurtă. Nu ți-o petrece în supărare.

| ANDRErock a răspuns:

Primul lucru de care trebuie sa ține-ți cont este să nu suferiți și să crede-ți.
Să nu vă simțiți vinovați!
Hai sa va spun ceva la cei dependenți,care nu mai puteți scăpa si vreți asta : A-ȚI SCĂPAT DE ACEST VICIU! SUNTE-ȚI LIBERI!
Este nevoie sa credeți INDIFERENT de cate ori cădeți,că ve-ți reuși pentru că deja a-ți scăpat dar nu crede-ți asta fiindca intervine necredința care vă ia toată puterea.
Vreau sa va surprinde-ti mintea cand incepe sa deruleze aceste imagini imorale in capul vostru iar voi sa rescrieri scenariul,adica modul in care vedeti femeile pentru ca de aici pleaca,de la imaginile imorale din mintea voastra si de la gandurile voastre. Mintea este foarte vicleana (cel mai aprig dușman),de aceea in momentele de plictiseală sau de suferință din viata voastra cauta o sursa de scapare si aceea este imaginatia imorala,mai bine zis fanteziile sexuale; cauta placerea si evita durerea. Ce se intampla dupa-aceea? Ve-ti cadea; iar daca sunteti niste oameni care vor sa scape,nu ve-ti scapa niciodata fiindca imediat ce a-ti cazut o sa transformati caderea in infrangere, necredință(nu mai poti scapa vreodata), suferință, intristare si deci ve-ti transforma viata in suferinta iar mintea gaseste din nou o solutie sa scape, exact in esenta viciului, in dependență. Adica mintea incearca sa gaseasca rezolvare la o problema creata de ea si totul se invarte in cerc.
Credința este cea mai puternica arma; o demonstreaza toate studiile si cartiile din ziua de azi. Deaceea voi a-ti scapat pentru ca știu ca aveți puterea sa credeti asta.
Ramane mintea si mediul.
1. Credința indiferent de căderi, fiți cu capul sus si spuneți-va toata ziua ca a-ti scapat.
2. Mintea: rescrieti scenariul din mintea voastra. Poate fii o intalnire cu o fata speciala care vă intelege si va ajuta. Orice făra imoralitate.
3. Mediul: evita-ți accesul la pornografie. Nu imi pasă cum dar daca vreti sa faceți ceva si știti ca sunteti slabi si nu puteti rezista, puteti taia cablu de la internet.