| AndreeaWTS a întrebat:

De ce au unii impresia ca mersul la sala rezolva tot? Si anxietati si depresii, creste stima de sine, rezolva timiditatea. etc.
De ce nu spune nimeni ca pe unii ii face mai infatuati, mai plini de ei, mai tupeisti, care nu sunt deloc niste calitati.

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Creste stima de sine, Cu fiecare kg arați mai bine si ești plăcut de către alți, acceptat mai ușor in grupuri sociale, o dată intrat prin comunicare vei scapă de timiditate, depresia, anxietatea au afect daca faci sprint si da prin comunicare, socializare numai ai anexita-te, dar tot trebuie serlift, ajuta si extractul de cafea, ceai verde, pestele, nucile, fără a face sprinturi nu am obs astfel de benefici sau devino ca mine, instalator la domiciliu, de nevoie scapi de toate

| Drimmero a răspuns:

Pentru ca sala e o activitate sportiva, orice activitate sportiva te ajuta atat mental cat si fizic, mergi o ora la alergat sa vezi cum esti apoi alt om cand ti se oxigeneaza mintea cum trebuie si uiti de orice altceva.
Revenind la sala, iti schimba aspectul fizic, pui muschi pe tine, devii alt om, nu mai ai atat de multe complexe, oamenii au foarte multe complexe ce tin de aspectul fizic, odata ce le elimini capeti incredere de sine, fizicul e oglinda ta in societate, ori esti judecat dupa cum arati, ori esti apreciat dupa cum arati, nu exista alternativa pentru ca te expui asa cum esti.
Tupeul ala si infatuarea sunt tot generate de increderea de sine, au scapat de complexe, deci au devenit o versiune mai buna a lor, sincer e mult mai bine sa ai muschi pe tine decat sa fii prea slab sau gras, e mult mai sanatos.

| Mosotti a răspuns:

Mersu la sala nu rezolva tot, dar rezolva multe.
La unii (nu la toti), rezolva si depresii si anxietatei, pe deoparte ca se secreta endorfinele, dopamina, serotonina care ajuta pe asta, pe langa ca, crescand stima de sine, iar ajuta pe depresie, si dispare si timiditatea.

Pai f bine ca ii face mai tupeisti, ca pentru ei e bine, nu ma int pe mine cum e pentru altii, ei nu fac sala ca sa le fie bine altora!
Fiind tupeist, ii ti la respect pe cei ce-s nesimtiti cu tine. Adica sa folosesti tupeul cand trebuie, nu sa abuzezi de el.
Ca-s plini de ei si infatuati, aia nu sala le-a dat, sala doar a scos la suprafata mizeria din ei care era deja era acolo, si nu o aratau de frica ca ceilalti ii flituiau. Si eu am facut sala 7 ani dar nu eram plin de mine, eram tot omu de dinainte.

Persoanei in cauza ii face f bine sala, cand arati bine, cand esti placut si dorit, dispare timiditatea (care vine din frica ca esti respins, ca se rade de tine, adica te simti cam pampalau sa zic asa).

| SilentRain a răspuns:

Sport te ajuta, dar nu rezolvă chiar orice problema
Depinde și ce problema ai, cât este de gravă
E adevărat că prin sport poți să îți menții sănătate mintală și fizica

| OldSoul a răspuns:

Stii, cumva se aseamana cu vorba aia "banii te-au schimbat".
Cam asa e si aici.
Desi nu banii, nu sportul te schimba, insa pur si simplu cand ajungi sa ai un nivel anume de incredere in tine, te evidentiezi asa cum esti tu cu adevarat.
Cand nu ai incredere in tine esti foarte rezervat cand vine vorba de alte persoane, nu prea spui tot ce gandesti, incerci sa te asiguri ca formezi o impresie buna.
In schimb, cand ai incredere in tine, te arati asa cum esti, le convine celorlalti bine, nu le convine, tot bine.
Deci cumva, si sala scoate partea adevarata din oameni happy
Daca ai cateva kilograme in plus, o sa fii cumva mai "lingusitor" cu persoanele "perfecte". In schimb, daca tu te consideri perfect/perfecta, o sa te consideri la acelasi nivel, si din aceast motiv nu te vei mai ascunde, pentru ca nu te consideri inferior lor happy

| Dismally a răspuns:

Nu stiu dar nu prea are cum sa-ti rezolve timiditatea si depresia. Te poate ajuta intr-o oarecare masura activitatea sportiva dar nu face minuni.
Pentru unii aceasta este cea mai simpla imbunatatire, e complicat sa devii mai inteligent daca esti un neandertalian cu 2 neuroni, dar sa pui niste muschi pe tine asta o poate face oricine big grin

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Are cum sa rezolve timiditatea, depresia o rezolva doar la unii, la multi nu, trebuie tratament.
Timiditatea vine din sentimentul de inferioritate, in momentul in care arati beton, dispare acest sentiment si esti alfel, lumea te vede altfel, simti ca nu mai te poate lua in ras, desi oricum nu te ia, dar ai tu impresia asta, pe mine nu ma lua nici inainte nici dupa sala.

Cum? Poate face oricine muschi? S-o crezi tu, te rupe ca sa faci asta, e greu de mori. Ca sa nu mai zic ca la efort mare risti si o dezlipire de retina uneori, deci nu se fac muschii asa gratis.
Numa daca te pun sa mergi in panta 5 min pe banda, mori.

Trebe proteina praf, trebuie glucoza, astea combinate luate imediat dupa antrenament, glucoza aia duce la hiperinsulinism, risti sa ai foame, mananci mai mult, risti ingrasare, diabet.

Nu e cum freci manganu cand inveti de stai la birou si faci probleme la mate, alea poti sa faci si 5 ore pe zi, ca nu e problema, eu am facut asa si era floare la ureche pe langa sala.
Ca la alea stii deja cum se fac si merge snur. Cartea nu e grea, efortu fizic e.

Eu am facut fac pe la 36 ani, aveam un prof de 28 care era gras, a vrut la sala cica "aaa, ce e mare lucru", am fost la sala, dupa o ora zice "aaaaoleu mor, doamne.", si nu l-am luat tare totusi.
Deja a picat treaba cu mersu pe banda in panta, nu alergat.

| Dismally a răspuns (pentru Mosotti):

Cred ca exista metode mai buna pentru a diminua timiditatea, daca la tine a functionat asta e foarte bine dar nu va merge la toti.
Da, oricine poate "face muschi", nu e mare stiinta sa ridici niste greutati. Ca este un efort fizic, da, normal ca e, de aia sunt greutati laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

La mine n-a fost cazul ca eu nu am fost timid niciodata, eu zic la general la aia care au timiditate din complexe, aia care o au genetica, e altceva.

Nu o fi mare stiinta sa ridici greutati, dar e al dracu de greu, la asta ma refer, nu e de creier, dar tot nu e pentru oricine.

| Dismally a răspuns (pentru Mosotti):

Am experimentat si efortul fizic si cel intelectual, la cel fizic in doua zile te poti reface, la cel intelectual intens e mult mai dificil.

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Mie mereu mi s-a parut ca intelectual nu e mare efort (ca daca poti sa inveti cat de cat, e chiar amuzament cand inveti), mereu efortul fizic mi s-a parut criminal.
Dar depinde si de om.

Pai daca citesc o pagina stand comod in pat, si o mai citesc odata si o retin e una, si alta e cand trag de fiare.
Sau daca lucrez 10 probleme la mate, curge, ca oricum logica o cam am, stau la birou ca boieru si scriu, ce e mare lucru?
Eventual sa mai am si langa mine o farfurie cu ciocolata, alune, etc, trai pe vatrai, dar dupa aia trebuia sa tragi triplu la sala daca te rasfatai cu problema la mate si dulciuri.

| Dismally a răspuns (pentru Mosotti):

Tu compari mere cu castraveti, invatatul pentru scoala si restul sunt rahaturi, cand te lovesti de probleme reale care aparent nu au nici o logica si nici o rezolvare dar trebuie sa le rezolvi si intr-un timp cat mai scurt atunci se schimba situatia.

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Ai dreptate, dar eu compar mere cu mere, ca cine imi zicea ca efortul intelectual e greu, zicea de scoala, facultate, de aia am dat acest exemplu.
Adica ei zic ca efortul de la sala e mult mai nimic decat sa inveti pentru bac, examene, etc.
Cazurile de care zici tu, sunt cu adevarat stresante, cand nu vezi rezolvarea, acolo nu te comsuma chestia intelectuala neaparat, te consuma ca nu gasesti solutia, te iau nervii, stresul.

| Dismally a răspuns (pentru Mosotti):

Exact, stresul care se acumuleaza te poate distruge, poti face greseli care au consecinte extrem de grave, nu e usor deloc, dupa efort fizic seara de duci linistit acasa si te odihnesti pana a doua zi, la cel intelectual s-a dus si odihna si tot.

| Mosotti a răspuns (pentru Dismally):

Da, daca te bagi in chestii la care nu stii cum merge dar trebuie sa faci sa mearga, e f nasol intelectual.
Eu ma refeream la oameni care descifreaza repede n chestii, si nu le e asa greu sa le descifreze.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Hai să-mi exprim și eu părerea.Da,bine spus au impresia fiindcă este de fapt doar o iluzie.Ei înlocuiesc ceva cu altceva,sau maschează o problemă de natură fizică sau psihică, însă problema tot acolo rămâne. ÎNCREDEREA ÎN TINE VINE EXCLUSIV DIN CAPACITATEA TA MENTALĂ, DIN ABILITĂȚILE TALE PSIHICE, DIN FELUL CUM PERCEPI, PRICEPI ȘI PROCESEZI INFORMAȚIILE DIN JURUL TĂU.ASTA DĂ VALOARE UNUI OM.
Dau un exemplu simplu.O persoană are insecurități privind aspectul fizic și se operează să zicem la nas.O vreme totul va fi ok.În mintea acelei persoane datorită operației a crescut stima de sine.Dar aspectul fizic este într-o continuă schimbare și fiecare persoană până moare trupul i se modifică mai mult sau mai puțin în funcție de diferiți factori.Ori persoana care și-a operat nasul, o dată cu trecerea anilor îi va scădea din nou încrederea în sine și ca să o redobândească se va opera din nou fie tot la nas, fie la o altă parte a corpului.Și o s-o țină tot așa până va muri.Și sunt asemenea exemple din plin nu doar printre vedete ci și printre oamenii simplii.Toate aceste artificii adică mersul la sală,dieta, ținuta vestimentară, bijuteriile, tatuajele, bogăția materială de orice fel nu fac altceva decât să te auto păcălească și speri ca și cei din jur să vadă și să creadă ceea ce ai devenit.Acum recent referitor la declarațiile unei persoane(nu are sens să-i mai dau numele, fiindcă o persoană publică orice ar face și orice ar spune noi ceilalți pomenindu-l doar îi facem reclamă)cum că femeia trebuie să arate într-un anume fel când se prezintă pe plajă.El prin declarațiile sale a jignit doar și exclusiv pe soția lui. Însă acelea care s-au găsit să comenteze și s-au simțit ofensate sunt dovada a ceea ce spuneam mai sus. Uite aici un exemplu de persoană conștientă că valoarea și încrederea în sine vine doar din intelect și nimic altceva.
https://images.app.goo.gl/Kcond4UWdEgzZSdZ8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii au depresie așa gravă că nici din pat nu se pot da jos, dar-mi-te sa mai meargă la sala,am avut și eu o depresie ca asta,nu știu cum am reușit să scap de ea,săptămâni întregi nu puteam să mă dau jos din pat,adică gen nu îmi venea, că îmi lua toată motivația, energia și voința de a face orice lucru, aia care deja se duc la sala au motivație și energie ceea ce înseamnă că depresia lor nu este așa de serioasa, și o stare mai proasta nu înseamnă neapărat depresie; depresia este o boala foarte grava, nu știu de ce unii se autodiagnostica cu depresie clinica ( patologie) când ei habar nu au ce e depresia.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

La depresii grave nu merge cu sala sub nici o forma, chiar poate face rau, ca si asa nu ai energie si chef, te irita mai tare si te epuizeaza.
Aici era vb de depresii care de fapt nu-s depresii ci doar suparari, si unii nestiutori le considera depresii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai aia ziceam și eu! Am avut multi ani depresie severa, nu îmi venea să fac nimic, acum sunt relativ ok dar nu pot dormi, o sa iau Trittico că e foarte eficient pe insomnie.Depresia este o boala cat se poate de reală nu e o concepție,sau ceva in capul nostru, uneori poate dura și toată viața la unele persoane. Da, daca forțezi mai rău îți faci, nu scapi de depresie așa mecanic sub nici o forma, și nici dacă muncești cum spun unii deștepți

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

O idioata ce lucra la o frizerie nu știa nici ce e anxietatea, mă întreba: " ce e aia"?! Așa că nu te mira că suntem un popor de inculți, manelisti și analfabeti funcțional.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai e normal ca nu stia ce e aia daca nu a avut contact cu domeniu si cu asta, pai intreaba si la nemti sa vezi ca nu stiu nici aia.
Ca eu am fost acolo si se mirau de depresie.
Deci nu tine de romani neaparat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca nu merge daca fortezi, la depresii si anxietati serioase, fara tratament adecvat nu merge, ori ce ai face ramane la fel, sau poate sa se si agraveze in timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Înseamnă că și aia sunt prosti laughing
Depresia e boala secolului, orișicine ar trebui să știe despre aceasta boala.

| Cristi9997 a răspuns:

Wtf ce mentalitate de rahat. Daca tu ai dat de acesti tipi de oameni care sunt tupeisti si care mai fac si sala asta nu inseamna ca toti care au masa musculara pe ei sunt sobolani si zic hâtz gionule. gasesti si astfel de oameni peste tot.

Binenteles ca daca mergi la sala nu ti rezolva anxietatea jonule, e doar un hobby. Cum altii se dau pe motor si pot sa si rupa gâtu, sau se dau cu bitzele pe munti. Pentru adrenalinã. Sa te simti viu. Care fac asta de MULT timp si nu numai ca asa e cool.