| Laurentziu1234 a întrebat:

De ce coca cola si pepsi au gusturi asemănătoare? Stiu ca nu au gust exact la fel 100% dar totusi ai aproape acelasi gust. Ce s-a întâmplat in trecut de au facut pepsi gustul aproape ca cel de cola?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu faci acasa suc de portocale si eu fac acasa suc de portocale ce zici vor avea aceeasi gust? Ce zici?

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Au gustat cola si apoi au schimbat compozitia, e aceeasi marie cu alta palarie.
Daca vrei sa faci shaorma dar sa nu fie identica cu a lu vecinu, studiezi cum e gustul la el si pui alt tip de sos de exemplu si nu va mai fi identica ci asemanatoare.
Inteleg ca la pepsi vs cola e mai dificil pentru ca ambele sunt PATENT protejat de lege, dar in ochii unor cunoscatori nimic nu e greu de reprodus.

| RobertMoon a răspuns:

Gandeste-te ca pur si simplu au pus mana pe Coca-Cola, au dus-o intr-un laborator unde a fost analizata compozitia si au adaugat ceva in plus sau in minus ca sa nu fie identica.