| anonim_4396 a întrebat:

De ce compania Apple are un ecosistem atât de închis? De ce te limitează la atât de multe chestii: transfer mai ușor de fișiere, descărcarea din afara magazinului de aplicații etc?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa facă bani...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Cu ce sa facă bani din asta?

| mastadont a răspuns:

Pentru a împiedica, în principal, folosirea aplicațiilor crackuite. La noi în românia lumea s-a obișnuit să caute aplicația cu crack pe internet și să o instaleze fără să plătească. Pentru dezvoltatori, acest lucru nu este de dorit pentru că își pierd veniturile pentru o muncă cât se poate de cinstită. De asemenea, împiedică virușii și malware-ul să se strecoare pe aceste dispozitive. Este aproape imposibil să ai un virus pe iphone pentru că nu poți instala nimic dintr-o sursă externă și care nu este sigură. Eu folosesc iphone de vreo 10 ani și nu am avut nici-o dată vreun virus, asta ar trebui să-ți spună multe.