| anonim_4396 a întrebat:

De ce copiilor răsfățați le lipsește empatia și compasiunea?
Am văzut asta la copii/adolescenți, dar și la adulți, acele beizadele care sunt singure la părinți. Se comporta obraznic, fac bullying și discriminare celorlalți, în special celor care provin din familii sărmane.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca NU au fost educati de parinti, nu au crescut cu respect si bun simt pentru nimeni si ca atare ajung gunoaiele societatii.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca le lipseste empatia cat incearca sa se dea ceea ce nu sunt, multi dintre ei vor sa para smecheri desi nu sunt astfel!
spune bine puya intr-o piesa din trecut apropo de beizadele

" satul de cei care se dau cunoscatori, cu bani de la parinti si arfe de infractori"

harfe in argou inseamna aere, iar a avea harfe =a fi increzut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca copii, adolescenți nau primit educația cea Adevărată de la părinți l-or au fost lăsați sa "să-și trăiască viața" au văzut "exemple bune" în industria "muzicală" de astăzi copii și adolescenți sunt lăsați de propi l-or părinți să crească cu industria muzicală din momentul de față car este și va mai fi "vedete ai artiști Românie" de azi iau destrăbalt atâta de rău iau nenorocit atât de rău căci nici ei nu mai știu de ei ce sa facă cu viata l-or toți sau refugiat în băut în drogat deja drogurile au devenit mult mult mult mult mai consumate decât țigările își nenorocesc acea "viață" pe care toți o spun "o viață am" păi una o ai cum este mai bine s-o trăiești? Droguri Alcool până nu mai știți nu mai sunteți conștiinței de voi pe ce mâini mai sunteți și pe unde va mai aflați sau este mai bine muncă cinstită și calea lui Dumnezeu. Mulți dintre ei când aude de Dumnezeu încep sa râdă încep sate judece săte numească nebun handicapat redus mintal ei nu-și dau seama ca Dumnezeu este singurul Adevăr care ne ține treji conștient de viața Adevărată. Părinți lor îi lasă să crească destrăbălați haotic plini și plini de Vici plini de bolii mintale sănătatea lor este din multe părți distrusă tiktok, Instagram, faccebook, snapchat snapshot nu mai dai nume de alte rețele. toate rețele de socializare și tot ce vede ei zi de zi noapte de noapte pe acele rețele de socializare le distruge sufletul inima mintea sănătate viața mulți dintre ei nu mai sunt conștienți de viața lor delcou începe săi ia exemple pe toți "artiști vedetele" Românie cum sa crească copii ăștia sănătoși? Cum sa ajungă copii ăștia sănătos dacă propi lor părinți îi lasă "să-și" trăiască viața"ca o "viață au" toți merg pe miza și prostia ca "îmi trăiesc viața" Păi asta înseamnă "să-ți trăiești viața" drogat beat până nu mai poți săte ți pe picioare și ajungi zombi să fi cărat tărât pe străzi prin boscheți asta este minunata aia de "viață" cât ei au atâtea "valori puteri vedetele românie" în ochii lor zi de zi noapte de noapte lăsați destrăbălați "să-și trăiască viața" bani de părinți bani de mofturi bani de figuri bani de îmbrăcat numai firme bani de mâncat numai în restaurante și figurii ei ne punând mâna la o muncă cinstită în "viața lor" o zi de muncă cinstită nau și noi ne întrebăm ne așteptăm să de omanenii normali sănătoși pe stradă? Păi normal că-ți vor da în cap normala ca vor ajunge criminali violatori pedofilie toți cu minore de 14, 15 cu bărbați însurați gale RXF care mai de care este tare în pumn sa vadă lume cine suntem și ce putere Valoarea avem ca dacă nu știe lumea ar fi păcat. Vai de noi vai de noi ce zile vor veni căci nu sunt deloc deloc departe zilele acelea căci tot ce vede în zilele de astăzi abia este începutul prostia și lipsa părinților implicați cu Adevărat cu sufletul cu inima în educația lor Adevărată nu cu buzunarul. nu cu bunuzarul se educă un copil și nici cu bunici sau neamurile. Copii se educ numai și numai cu părinți lor cu inima cu sufletul cu Adevărat. Așa vom trăi cu Adevărat printre oamenii cu frica Adevărată de Dumnezeu nu printre oamenii care își vând sufletul viața pentru faimă atenție validare popularitate vedetisme atâta timp cât copii ăștia vor fi lăsați destrăbălati atâta timp cât copii ăștia vor fi lăsați pe mâinile acestor "valori" Vedete" "exemple"bombardieri" atâta timp cât și ei nu-și vor dori o viață cinstită prin muncă lor cinstită banul lor cinstit prin muncă cinstită nu alte căi și drumuri... atâta timp vor rămâne pe mâna altora să-și bată joc de viata lor sufletul lor inima lor ei vor rămâne doar niște oamenii care depind de acea numită "o viață au" și își bat joc de ia și de sufleul lor și de viața lor. Un om care fuge de muncă cinstită și de banul cinstit prin propria sa sudoare și muncă cinstită nu furat nu cerut de la părinți sau cu alte drumuri atâta timp cât ei fug de Dumnezeu se feresc de Dumnezeu îl ia pe Dumnezeu de râs și îl vor subestima bat și nu-l vor lua de seama și considerare pe Dumnezeu și munca un nimic. Un nimic vor și ajunge cine fuge De Dumnezeu și muncă cinstită va fugi de viața lui. va fi mult mult mult mult mai grav decât ce vedem auzim "trăim" în zilele de astăzi și care vor veni și urma...Un om fără frica lui Dumnezeu într-adevăr cu Adevărat și fără Dumnezeu în inima lui în sufletul lui și în pafta sa față de Dumneze este Absolut nimic.

| EestiSodalane a răspuns:

Asta-i o generalizare extrem de gresita. Nu orice copil "rasfatat" e lipsit de empatie. Ba din potriva, marea majoritate a oamenilor răi au fost abuzati si neglijati la randul lor.

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Copiii unor oameni bogați întotdeauna vor fi obraznici pentru că li se permite.