| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeți că marile genii, cel mai bun exemplu Albert Einstein, nu au excelat cu învățătura la școală? Adică au iq-uri peste medie, o minte sclipitoare, au inventat concepte, dar nu au putut face față materiilor din școală.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Pentru ca de multe ori scoala te pune sa înveți/tocesti multe chesti inutile.

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Pentru ca scoala nu are nici cea mai mica legatura cu inteligenta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La unele materii, nu la toate. Au învățat ceea ce îi pasiona.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îți spun un mare secret, mai există și persoane, majoritatea, care nu învață, deloc, de aia iau 4 și 5. Sper c-ai înțeles.

| LoveSleep a răspuns:

De unde iti iei informatiile, de la aia care zic ca pamantul este plat? Marile genii nu au excelat la scoala pentru ca era plictisitor pentru ei si nu si-au dat interesul.
Chestii cum ca Einstein a fost corigent la matematica si/sau fizica sunt aberatii, nu e nimic adevarat.
E ca si cum ai zice ca un elev olimpic la matematica in liceu, pica examenele din clasa 1, cu adunari si scaderi. E absurd.
Chiar daca ar fi adevarat, ar fi pentru ca asa au vrut ei sau nu le-a pasat, nu pentru ca nu au putut face față.