| Anonimul151 a întrebat:

De ce credeți că se fac "exerciții" cu alarmele antiaeriene atât de des? Adică anul trecut în aceeași perioadă s-a făcut un exercițiu de genul, în vară la fel, în noiembrie iar după acum. Nu e ciudat?

La mine în oraș cică au sunat, între 10-11, dar deși am avut toate geamurile deschise nu s-a auzit absolut nimic. Și nu o zic doar eu. O zic mulți oameni, inclusiv oameni de la care reporterii au luat interviu. Și au apărut la televizor...

În caz de o alarmă de asta reală dacă nu se aude, clar e o problema?

Aceaste alarme sunt "facute", de către cei de la unitățile militare? În caz ca da... deși stau destul de aproape... nu s-a auzit nimic.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Des? Pai in țările civilizate se fac lunar

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

În țările civilizate da. Dar în România nu... Pentru că nu e o țară atât de civilizată.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Pai te hotarasti?
Ori e bine ca fac teste ca in tarile civilizate, ori nu e bine?

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Nu ai înțeles ceea ce am vrut sa spun din răspunsul meu?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Problema e ca in caz de ceva, 99% dintre adaposturi sunt impracticabile...

| Anonimul151 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da. Exact. Din păcate, cel puțin la mine în oraș, deși reședința de județ, un "municipiu"... Nici nu vreau sa îmi imaginez ce e în adăposturile acelea în caz de urgențe...

Dar da, așa e în toată România.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonimul151):

Nu trebuie sa iti imaginezi, iti zic eu - muraturi. happy

| Dismally a răspuns:

Se fac pentru a verifica starea acelor sirene, s-au gasit foarte multe care nu mai functioneaza si trebuie schimbate, trebuie testate din nou. Alarmele nu sunt doar pentru atac aerian, se folosesc si la dezastre naturale - cutremure, inindatii, incendii etc.
Nu, armata nu are treaba cu ele, ISU cred ca se ocupa cu asta.

| Anonimul151 explică (pentru Dismally):

Știu că nu e doar pentru atac aerian dar nu le am mai menționat și pe celelalte.

| mODIN a răspuns:

Lucrez intr-o unitate si confirm, mi-au spart ieri timpanele laughing

De ce se fac asa des? Din cate stiu ar trebui sa se faca mult mai des de atat, de doua ori pe luna chiar. Nu am observat sa fie mai dese de ceva vreme decat erau inainte, dar daca chiar sunt, e pentru ca probabil multi romani sunt panicati de ideea razboiului cu Rusia si o fac sa le arate ca 'uite domne, daca e ceva noi suntem pregatiti'. laughing