| AlcolicSmile123 a întrebat:

De ce? De ce o tara ca asta are soarta asta cruda?
O tara foarte buna, dar multi o distrug.
In timp ce unii isi fac planuri pentru plecarea in Spania, Italia, Uk, Franta, etc. Eu ma mandresc cu ea. De ce toti tinerii fac de tot rasul Romania? Chiar si sora mea mai mare de 19 ani zicea ca e o tara de c**at, si chiar m-am suparat pe ea. Daca toti ar vedea ce magie are tara asta...
In timp ce strainii ar vrea cu ardoare sa locuiasca in Romania, ai nostri pleaca.din motive de politica. daca guvernul nu ar fi cum ar fi acum, Romania ar devenii o tara de nota 10+.
Natura avem, muntii avem, mare avem, rauri avem, lacuri avem, campii avem, resurse avem.Dar daca ceilalti nu vad asta...degeaba le avem. Americanii ne-au furat aurul din muntii in timp ce noi ne faceam tara..ca ultima tara de pe pamant.
Cand spun "Romania" ma apuca asa o mandrie si imi creste inima. Si vad steagul acela...si imnul. Unii ma vor lua in ras, dar pe parcurs Romania va renaste! Si va devenii maine ca America!
Voi ce credeti? Scuza-ti de categorie.

Răspuns Câştigător
| VadTot a răspuns:

Salut prietene! Parcă mi ai furat găndurile! şi eu sunt de aceeaşi părere ca şi tine!
Problema Romaniei este ca oameni sau obisnuit sa trăiasca asa in felul acesta! Se multumesc cu putinul care l primeste! ne multumim cu salariile de 200~de euro tacem si suntem complice cand suntem furati la tot pasul,.
Ne place sa ne imbogatim peste noapte..asa din nimic.DE acea de a lungul timpului au aparut tot felul de impostori Chiar si criza asta crezi ca i asa din senin? Chiar daca nu a aparut de la noi.si noi am fost complice cand ne am bucurat si am luat tot felul de credite. aproape fara nici un act. vorba vine.
Acum auzim 9 din 10 ca au datorii la banci. ceva de genul cei care se plang ca au fost excrocati de camatari doar ca in cazul bancilor totul a fost legal. adica au furat cu acte.laughing
Romania ar putea trai" Bine zic eu doar din Turism parerea mea nu i asa?

23 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

La capitolul "fumusete" iti dau dreptate, era si o vorba de genu "Romania e o tara frumoasa, pacat ca e locuita"
Unde ai crescut pana acum de nu vezi realitatea de jur?
Nu stiu ce varsta ai, dar poate esti capabil/a sa-mi raspunzi la cateva intrebari:
Ce viitor crezi tu ca o sa ai in tara?
Ai observat ca majoritatea cetatenilor muncesc pe salari de 600 ron? Ei ce ce sa mai zica? Cum sa mai fie optimisti in situatia asta?
Tu ti-ai putea intretine o familie cu bani astia? Sau ai sta cu bruta goala si te-ai mandri ca ai munti si lacuri frumoase? Hai sa fi seriosi.
De tinerii care termina o facultate si nu isi gasesc un loc de munca ce mai zici?
De romanii care voteza in schimbul unei "Galeti de oua" ce mai zici?
De sisetemul asta corupt unde si cei decedati voteaza si se da o explicatie de genu"A fost cineva care nu a vazut bine unde a semnat"de asta ce mai zici?
Cred ca scriu pana maine, dar nu are rost.
Coruptia e mare, tara e frumoasa, dar au vandut tot ce era mai bun.
Crezi ca cineva care munceste in strainatate pe 1000 de euro se mai intoarce in tara sa se chinuie pe un salariu de 600 ron? Multi care pleaca, uita unde e Romania pe harta!
Ma repet, la capitolul frumusete, chiar e o tara oarecum frumoasahappy

| AlcolicSmile123 explică (pentru ROB3RT89):

1. Eu nu stiu ce o sa fiu, as vrea totusi sa lucrez ca psiholog.
2.Da am observat, e adevarat.
3.Nu, nu as putea dar cu un guvern nou, da.
4.Tocmai de asta, pentru ca daca ar cauta ar gasi un loc de munca, dar nu au rabdare si ei pleaca.
5.Romanul ar face orice ca sa primeasca "moca".
6.Mafie.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Fiecare avem opinii diferite, nu putem sa pastram un echilibru!
1.E rau sa ajungi la o varsta(majorat)si sa pretinzi ca nu sti ce vrei sa fi.
Ca psiholog trebuie sa te cunosti bine pe tine insuti si apoi sa ai puterea sa-i intelegi pe altii si sa-i sprijini moral!
2.Ma bucru ca suntem de aceiasi parere.
3.Omeni gasesc un loc de munca foarte usor daca isi cauta si iau putina initiativa, da verzi tu, multi au rate si nu se descurca cu un salariu primit aici.Si locurile de munca nu mai sunt stabile cum erau odata!
Azi ai servici si maine poti sa ingrosi randurile somerilor.
5.Nu generaliza, unii vor sa primiesca moca, altii sunt oameni cinstiti care se chinuie si ei cum pot, merita toata stima si respectul!
6.Mafie + naivitatea noastra.

| AlcolicSmile123 explică (pentru ROB3RT89):

Da, este adevarat. Noi suntem de vina, pentru ca votam incontinuu mafia.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Bravo,cu asta sunt de acordhappyTrebuia sa spui unii cu ghilime de rigoare!

| Woodenpints91 a răspuns:

Te mândreşti cu România? Şi care este meritul tău că te-ai născut aici?
Adică, ai avut de ales cumva? Nici măcar nu a fost alegerea ta, e doar o simplă chestie că te-ai născut în spaţiul ăsta geografic si cultural, tu nu ai contribuit cu nimic, na-i pentru ce să te mândreşti cu asta.

Şi mai crezi că o să rezolvi ceva cu asta? America, adică SUA, că America este un continent, nu-i aşa de strălucită precum crezi tu. Au doar o econimie mai bună, dar din punct de vedere geografic, ne bat la c.r din orice poziţie.
Nu înţeleg, în loc să-ţi pese de soarta ta, îţi pasă desoarta a 20.000.000 de oameni şi a locului în care aceştia trăiesc. Cu ce te incomodează pe tine că alţii pleacă în Spania, Italia, Franţa...etc? Ar trebui să te bucure lucrul ăsta, mai puţini oameni, mai mult loc pentru cei care rămân.

| AlcolicSmile123 explică (pentru Woodenpints91):

Pentru ca pop. Romaniei scade, in timp ce ei urca in pop. noi scadem.
Ca sa te fac sa intelegi:
Populatia: http://tinypic.com/view.php?pic=a109jp&s=6 Locul 52, sageata rosie arata ca este inca in scadere.
Desi aici: scade din nou: http://tinypic.com/view.php?pic=1zgu8ld&s=6
de la 52, la 54.

Cea mai mare densitate: http://tinypic.com/view.php?pic=a109jp&s=6
Cu cat este mai mare numarul cu atat mai bine, arata locul 122.
Dar aici: http://tinypic.com/view.php?pic=33b0f7p&s=6 locul 79.
Cei care parasesc tara nu sunt patrioti adevarati.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Şi cu ce te deranjeaza că sunt mai puţini oameni în ţară? Din partea mea, pot să rămână doar 2 mil, ar fi mult mai bine. Scăpăm de aglomeraţie şi alte chestii de genul, ramâne mai mult loc pentru cei care ramân.
Nu înţeleg de ce ai vrea să fie cât mai mulţi oameni în ţară, oricum aia care se duc să muncească în afară sunt în mare parte şomeri, deci aici nu ar fi făut nimic productiv.

| AlcolicSmile123 explică (pentru Woodenpints91):

Cu ce... ma faci sa injur VREI sa mearga o tara daca nu are oameni? Du-te in Grecia! Sa vezi prapad acolo! Nu meri-ti sa traiesti in Romania.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

N-am zis că vreau să văd prăpăd, am zis că vreau mai puţini oameni inutili în jurul meu.

Dacă-ţi place aglomeraţia, fgi în China, să împarţi un metru pătrat cu încă 20 de galbejţi.

Şi ce are România aşa de special încât eu nu merit să trăiesc în ea? Că de cele mai multe ori, ăştia ca tine care tot ridică în slăvi ţara asta, habar nu au o boabă de istorie.

| AlcolicSmile123 explică (pentru Woodenpints91):

Decat sa fiu ca tine. Mai bine imi vad de treaba mea. Crezi ce vrei.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Dacă îţi vedeai de la început de treaba ta, discuţia asta nu mai avea loc.

| AlcolicSmile123 explică (pentru Woodenpints91):

Mai bine era daca nu mai raspundeai la intrebare.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

De ce? Răspund unde am eu chef şi-mi spun părerea.

| AlcolicSmile123 explică (pentru Woodenpints91):

Bine.

| Delicacy a răspuns:

România este o ţară foarte frumoasă, doar că majoritatea oamenilor o strică.În loc să "construiască" câte ceva, ei o demolează...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici peste 1000 de ani nu o sa devina Romania ca America.Pe harta nici macar nu existam, si Africa e mai cunoscuta ca Romania

| AlcolicSmile123 explică (pentru anonim_4396):

De genu asta vorbeam.
Cati ani ai? 18?
E normal sa crezi in asta.
Ba existam, suntem o tara, avem drepturi chiar daca guvernul nu le respecta, UE este cu noi.

| Xtal a răspuns:

De ce trebuie sa devina ca America? De ce nu poate fi doar Romania? La inceput ai avut,, aer'' de nationalist dar la sfarsit ai stricat tot cu:,, Si va devenii maine ca America!''Daca tu personal vrei sa devina ca America mai ai de asteptat.O idee mai buna, mutate in America.

| AlcolicSmile123 explică (pentru Xtal):

Scopul intrebarii a fost, sa vedeti si partea buna a Romaniei, dar in Romania nu se poate!

| Vlad327 a răspuns:

Pai guvernul e de vina pentru absolut tot in alta tara daca faci ceva ca aici acolo te aresteaza aici nu cred ca iti face cv.Aici nu se respecta legea.Strainii vor sa vina aici pentru ca in tara noastra sunt locuri superbe.Si in alta tara nu sunt toti tiganii prosti handicapati inculti jegosi imputiti nenorociti puscariasi cersetori nebuni.

| VadTot a răspuns (pentru Vlad327):

NU NUUUUUUUUUU GuVERnul E DE Vină Ci Noi Că i răbdam de 20 si ceva de ani in coace si îi lăsă să şi bată joc de noi!

| AlcolicSmile123 explică (pentru VadTot):

Adevarat.
Ma uitam acum, ca toti se plang ca nu stiu.
Dar au votat mafia!
Tot aceeiasi care au fost si au distrus tara au ramas. Din vina populatiei!
Se plang, dar tot cu aceeasi raman.
Familia mea a pus stampila pe toti pana s-a terminat tusu.