| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

De ce desteptii dau gresi in viata si prostii reusesc intodeauna sau e doar norocul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În viață nu contează dacă ești deștept sau prost, școlit sau neșcolit, talentat sau nu.
Ceea ce contează este să fii perseverent.
Dacă ți-ai propus ceva (un ideal, un țel, o țintă) trebuie să te ții zilnic de asta asemenea unui dulău care mușcă și nu mai dă drumu'.
Asta face deosebirea:
Fă zi de zi ceea ce trebuie conform planului tău.
Restul sunt fleacuri.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă am înțeles bine:
nu contează dacă unul e prost, important e să fie perseverent?
(aplaud capranebuna)

17 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poate si gandirea pozitiva are rolul ei. Daca esti pesimist si spui din start ca e greu si ca nu o sa reusesti, chiar asa se intampla.

| sierra1 a răspuns:

Cine ți-a zis asta? Că sunt unii proști ce au reușit sau sunt unii isteți ce au dat-o în bară, de acord. Dar NU toți.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca desteptii cel mai adesea gandesc prea mult si uite asa pierd oportunitati.
In timp ce prostii, nu gandesc si fac, si asa mai au si noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe scurt, în principiu proștii sunt mai fericiți că nu-i prea duce capul să se gândească la tot și la toate, deci nu prea au motive de îngrijorari suplimentare. Deci sunt mai liniștiți psihic, chiar mai sănătoși. Și fiind împlinit și fericit ca om ai mult mai multe șanse să reușești în orice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza cat de prost sau destept esti, ci cat muncesti pentru ceea ce-ti doresti. Conteaza sa mergi inainte, indiferent cat de greu e si de cate greseli faci. Sa ai o disciplina. Oamenii au multe calitati si defecte, nu se impart in prosti si destepti. Cred ca oricine se poate destepta daca invata din greseli

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca oricine se poate destepta daca invata din greseli - doar asta e corectă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

,,doar asta e corectă!'' - asta este doar parerea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Vrei sa zici ca oamenii nu au mai multe calitati si defecte? laughing Toti suntem buni sau rai, prosti sau destepti, o categorie sau alta? Ce viziune trista si limitata. Oamenii sunt mult mai complecsi de atat.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

1 Nu conteaza cat de prost sau destept esti - (?!)
2 - [conteaza] cat muncesti pentru ceea ce-ti doresti - (?!)
3 - Conteaza sa mergi inainte, indiferent cat de greu e - (?!)
4 - conteaza sa mergi inainte, indiferent...de cate greseli faci - (?!)
5 - Sa ai o disciplina (?!)
si n-a mai rămas nimic altceva...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

1. nu conteaza, cat timp ai alte calitati. in viata exista si ambitie, si perseverenta, nu numai cat de repede stii sa faci 1+1
2. da, daca esti fraier si te dai batut la prima greutate de care dai in viata, nu are nicio relevanta cat de destept esti.

nu stii ce-i aia disciplina?
ma intristezi

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ai o disciplina? sau două? Poate trei ar fi mai bune!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Esti blonda?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei un răspuns pe măsură?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Intrebare retorica, nu te obosi sa imi raspunzi, si te rog sa ma eviti, ca mi-e sila de oamenii care vorbesc doar ca sa nu adoarma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Un raspuns pe masura a ce? Nu spui nimic, imi freci notificarile doar ca sa punctezi lucruri pe care nici nu esti in stare sa le argumentezi.
Du-te ca ti-e somn.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti blonda? - asta e replica ta cea mai tare?

ca mi-e sila de oamenii... - du-te și vomită, trage tastatura la o parte să nu o borăști!