| dovIeac a întrebat:

De ce e intuneric noaptea daca soarele e tot pe cer?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Soarele se afla in partea opusa a pamantului cand e noapte, cerul e vizibil cu spatiul la vedere, cand e ziua pentru noi, e noapte in cealalta jumatate a pamantului

| Freya1 a răspuns:

Pământul se învârte, iar cand trece partea noastră de el e noapte.

| LoveSleep a răspuns:

Pentru ca asa a hotărât Ombladon.

| CostinAlamariu a răspuns:

Încearcă să pui o minge de tenis lângă o sursă de lumină, de exemplu o lampă. Dacă te uiți pe partea cealalta a mingii (nu cea luminata de lampa) o sa vezi ca e in umbra.

La fel e si cu soarele. Cand e noapte suntem in partea umbrita a pamantului.

| oglindasultanului a răspuns:

Soarele lumineaza luna, dar lumina nu e suficienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pricina rotatiilor Pamantului