| anonim_4396 a întrebat:

De ce este considerat varful everest miracol al naturii? fundita pentru cel mai corect si bun raspuns

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Un motiv ar fi acela că Everestul este o zonă a morții în care este deosebit de dificilă supraviețuirea. Temperaturile pot atinge niveluri foarte scăzute, având ca rezultat degerături ale oricărei părți a corpului expuse la aer. Deoarece temperaturile sunt atât de mici, zăpada este înghețată în anumite zone și alunecarea și căderea în prăpastii constituie un pericol mortal suplimentar. Vânturile puternice de la aceste altitudini pe Everest sunt și ele o amenințare. Presiunea atmosferică pe vârful Everest este aproximativ o treime din cea de la nivelul mării, ceea ce înseamnă că în aer este doar o treime din oxigenul disponibil la nivelul mării.
Există și un fenomen periculos, însă, care nu pune în pericol viața oamenilor pe Everest — trăsnetul. Trăsnetele nu lovesc pe Everest. Sistemele NASA de detecție a trăsnetelor înregistrează numeroase trăsnete în Podișul Tibet, dar nu și în Munții Himalaya, de la 2.000 m altitudine în sus.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Everest

2 răspunsuri:
| kimberly a răspuns:

Cam grea tema din culegerea portocalie cu cele 10 teste, corect? laughing)

| darkangel123 a răspuns (pentru kimberly):

Asa e! multumesc si eu pentru raspuns..chiar aveam nevoie laughing