| Punct a întrebat:

De ce este Nicolae Filimon prozator? doar pentru faptul ca a scris romanul "Ciocoii vechi si noi"?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. Pentru ca EL este cel care a scris primul roman din literatura romana. Normal ca e prozator. Conform definitiei din DEX, prozatorul este autorul unei opere literare in proza. Deci, QED!

HepHap
| HepHap a răspuns:

Nu doar de aceea. A mai scris si ceva nuvele si povestioare. Dar ar fi fost prozator si daca ar fi scris doar "Ciocoii vechi si noi".

Janina
| Janina a răspuns:

A scris un jurnal de călătorii pe Dunăre, şi prin Occident, în Ungaria, Austria şi Italia. Cea mai importantă operă a sa este romanul Ciocoii vechi şi noi.

a publicat si: Nuvele

* Mateo Cipriani
* Friedrich Staaps
* O baroneasă de poronceală
* Ascanio şi Eleonora
* Nenorocirile unui slujnicar sau gentilomii de mahala
Basme

* Roman Năzdrăvan
* Omul de piatră
* Omul de flori cu barba de mătasă sau povestea lui Făt-Frumos