| anonim_4396 a întrebat:

De ce este Sf Andrei "ocrotitorul Romaniei"? Ce treaba a avut pe aici si ce a facut?
Lma celor sarbatoriti! Bomboneala placuta.

Bonus: de ce e crucea Sf Andrei la trecerea caii ferate?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cine crezi ca știe? Ca asa e tradiția și oile urmează tradiția în loc sa gândească, evul mediu, e un fel de păzitor de rău, e ca dacă porți cu tine o piatra, poporul roman e foarte superstios, de ce e Andrei sfânt? Sfânt e cel fără de păcat

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Sfântul Apostol Andrei a creștinat poporul român, predicând Evanghelia prin zona Dobrogei (Scytia Minor pe vremea aceea), fapt relatat de Eusebiu din Cezareea.