| Drimmero a întrebat:

De ce exista atata nedreptate in lume? de ce trebuie sa astepti ca roata sa se intoarca ca tie sa ti se faca dreptate?

60 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pentru că pur și simplu dreptatea nu există ca lege fundamentală a universului așa cum o percepem noi. Fiecare experiență schimbă modul în care ne raportăm la această lume. Astfel dreptatea va veni în viața ta printr-un eveniment sau o stare pozitivă care nu are nicio legătură cu factorul declanșator al frustrării, nefericirii produse anterior. Iar legea karmică te exclude din start din lecția pe care o are de învățat cineva care ți-a greșit.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Ultima fraza suna a compensare mai mult, compensare care vine pentru tine, nu pentru situatia in sine, bun raspuns.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

De ce există nedreptate? Pentru că oamenii au fost schimbați de timp, de bani și de experiențele trăite de-a lungul vieții.
Și...cine spune că trebuie să aștepți? Uneori, e bine să te mai abați puțin de la reguli.

| RAY a răspuns:

Das ist eine gute frage, asta e o intrebare foarte buna dragul meu prieten, zi-mi te rog la ce te referi mai exact? ce fel de nedreptate?

| Drimmero explică (pentru RAY):

Ma refer la nedreptate in general, ma refer la faptul ca tu esti prins in ea.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru ca lumea asta e una in care uni au prea mult iar alti mai putin, traim intr-o lumea haotica fara ratiune, cateodata ne implicam alaturi de uni in chesti care apoi le regretam, vezi tu nu exista egalitate, exista selectie naturala

| Drimmero explică (pentru RAY):

Nu la selectia naturala si la situatia materiala a altora ma refeream, eu ma refeream la situatiile din viata, cand tu esti pedepsit in repetate moduri, si astepti in zadar sa fii compensat cumva.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Adica cand uni isi provoaca suferinta? si eu am suferit mult din cauza unora care mi-au cauzat multa suferinta, dar am trecut peste,asta e avem nevoie de banii man si am trecut peste, uni m-au bagat si in depresie dar daca exista un dumnezeu vad ca are grija de ei,nu le doresc raul man,ura nu e buna man,daca esti bun toti isi bat joc de tine man, nu astepta ca cineva sa fie bun cu tine, fi pregatit de orice, compensarea nu o vei primi in veci de la nimeni, si eu am multe asteptari dar degeaba ca aduc dezamagiri

| Drimmero explică (pentru RAY):

Compensarea exista, trebuie si tu sa crezi ca o poti primi, trebuie sa-ti impui si asta, pe propria putere poti trece peste multe lucruri,, omul chiar o putere mentala mare cand nu se lasa batut, sunt atatea cazuri, soarta iti da o palma, te culca... dar daca ai puterea sa te ridici de jos si sa continui batalia, ai numai de castigat, atunci multe lucruri bune vor veni in valuri catre tine.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man exact ce spuneam si eu mereu trebuie sa te ridici de la pamant, ai o problema te pot ajuta cu ceva? scrie in privat, asta e scopul TPU pana la urma

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ai auzit de Hercule? viata lui a fost o suferinta mereu a suferit dat intr-un final a gasit fericirea, e vezi tu cu toti tanjim la fericirea aia, prin suferinta ajungem la un gram de fericire

| Drimmero explică (pentru RAY):

Repet, nu este vorba despre mine sau despre cineva, e pur si simplu un sodanj de opinie.

| Drimmero explică (pentru RAY):

Doar prin suferinta poti cunoaste tainele fericirii si valoarea ei adevarata!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Corect asa e, pai baza crestinismului e suferinta apoi recompensa vesnica, ideea asta apare in multe culturi, budismul spune eliberarea de suferinta inseamna lipsa dorintelor

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Odiseu
acest erou mitologic reprezinta viata unui om care lupta pentru un scop, sens in viata

| Drimmero explică (pentru RAY):

Mitologiile acestea au avut mereu un sambure de adevar, sunt precum niste profetii care sunt in continuare desfasurare, parerea mea.
Geniile au avut o gandire universala compatibila cu ceea ce simtim si noi, d-aia totul se pliaza conform acelor 'reguli' scrise.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Au cautat si ei sensul, scopul vieti man, omului i este frica de haos, asa ca mituriile ofereau explicati si un scop al vieti

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mai săriți in capul meu! Eram ironică.

| Drimmero explică (pentru RAY):

Incep sa cred ca nimic nu este intamplator!

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Gata, draga, simteam doar nevoia sa o zic, nu iti saream in cap.

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Viata asta nu conteaza pentru Dumnezeu... gandeste-te la viata noastra ca la o experienta, un fel de tutorial ca cele din jocuri, sa ne familiarizam cu viata care va continua de dupa. Aici fiecare fie vede rau, fie bun.

| Drimmero explică (pentru RAY):

Cica pisica neagra aduce ghinion, nu are cum sa-ti aduc un animal ghinion in viata, sa-l judeci in asa fel ca mai e si neagra))))

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Saraca de tine, toti in capul tau

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Chiar așa! laughing

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Eu sunt ateu, asa ca numi scrie de dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Cateodata si o femeie imbracata in negru e semn ca e vaduva neagra

| T0T a răspuns:

În lume nu există justiție dacă nu ți-o faci tu. Nu există Karma, ci doar consecințe. Consecințele, dacă nu acționezi tu sau autoritățile, însă, pot să nu existe.

| Drimmero explică (pentru T0T):

In 99,99% dreptatea trebuie sa ti-o faci tu, daca nu iti faci tu dreptate, altul nu se baga pentru tine, rare sunt cazurile de la 0, 01% in care altul te ajuta sa-ti faci dreptate.

| OldSoul a răspuns:

Cu nedreptatea, e simplu, cum nu sunt doi oameni la fel, asa nu exista nici un ideal pentru toti, altfel spus, mereu cineva va vrea ceva diferit, va vrea mai mult.
Unii se considera superiori si vor mai mult de la viata.
Altii se multumesc cu ce au, cu ce primesc.

Daca stai sa astepti "sa se intoarca" roata o sa mori asteptand.
Cel mai bine e sa inveti sa pui piciorul in prag cand e nevoie, si sa lupti, sa-ti iei singur ceea ce ai nevoie.

| Doub a răspuns:

Pentru ca exista oameni
oameni incapabili sa faca ce e bine

| Drimmero explică (pentru Doub):

Doubi, hai ca nu te-ai lasat nici de data asta mai prejos, ai dat-o bine!

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca marea majoritate dintre noi oamenii suntem rai doar ca ne place sa ne credem buni daca am imprumutat cu bani pe cineva sau am ajutat un prieten sa monteze o mobila.

| Nemessys a răspuns:

Toata lumea se plange de societate insa nimeni nu fac nimic sa o schimbe. Sincer ma si mir ca oamenii,, nedrepti" sau rai, au tupeul sa zica asta. happy Ma si amuza deoarece recunosc ca sunt sclavii societatii, ca sunt niste falsi si ca fac asta cu scarba dar intr-un fel le place masca pe care o poarta. De ce e lumea nedreapta? Ei bine, cu aceasta atitudine, ai mai mult de castigat decat de pierdut d.p.m.d.v.

| Clorox a răspuns:

De ce sa astepti sa se intoarca cand poti s-o invarti tu?
Prefer sa-mi fac singur dreptatea... Intr-un fel sau altul.

| GoldenZenith a răspuns:

Unele lucruri se întâmplă independent de noi. Nu ai decât să te conformezi. În multe cazuri, roata aia nu se întoarce deloc.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Prin conformarea aia poti sa gasesti de obicei usa catre descatusare, cheia catre rezolvare/

''Fie roata si patrata, tot se intoarce ea o data''!

| RAY a răspuns (pentru GoldenZenith):

Ai dreptate asa e, de multe ori suferim pentru alti, asta e aiurea

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pentru ca mai toti oamenii asta ofera, discriminare si la randul lor cei care o fac o sa aiba si ei parte de ea, mai devreme sau mai tarziu.Asta e o parere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casanova al nostru o da pe intrebari serioase. Cine te/a suparat prietene?

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Eu vorbesc serios, nu am chef de vreo bascalie, nu astazi!

Nu m-a suparat nimeni, e doar un sondaj de opinie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Soarta my friend. Si eu cand mai pun o intrebare serioasa si se face spam, nu zic nimic. Cum ai zis si tu, roata se intoarce.

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

Casanova? Lasă-l, că e supărat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

TI/ai gasit si cui sa ii pese

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) și atunci ce mai întrebi cine l-a supărat? Prieten fals ce ești. straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Dar nu eu l/am suparat. Il supar ( la prezent, nu trecut ).
PS. Daca spun prieten nu inseamna ca suntem asa. Imi place sa zic acel cuvant happy

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Nu exista prietenie, exista doar fete cunoscute.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Face parte din natura umana sa creada asta,imagineazati ca vezi o pisica neagra si apoi vine ploaia, mintea ta emotionala va spune pisica e de vina, ratiunea e una, emotia e alta man, ai putea vedea si de the secret astia sunt cu atractia universului asupra individului

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Exista prietenie, hai sa nu dramatizam, faza e sa respecti pe cei care te respecta, barbati au un sistem bazat pe incredere si competitie

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Meh, intreaba pe cineva orb daca lumea e nedreapta pentru el. Ai toate mainile, toate picioarele. Ai vreo problema de sanatate? Asta e problema oamenilor in general. Se uita doar la cei de deasupra lor si uita de cei de sub ei.

| Drimmero explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Intrebarea asta ii include pe cei suferinzi din toate categoriile, trebuia sa specific, poate e neclar ca nu la mine fac referire.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Drimmero):

Dupa cum am zis aia suferinzi sa se uite la cei de sub ei.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Si de ce vrei sa se intoarca roata? Ca sa iti alini suferinta cu suferinta altora?
sper ca se intelege ca nu ma refer la tine in special

| Drimmero explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Nu, sa iti propria suferinta, nu trebuie sa te bucuri de suferinta altora,, tu trebuia doar sa-ti faci viata cat mai buna.

Răspuns utilizator avertizat
| Teffan a răspuns:

Nu raspund ca-s prea adolescent pentru asemenea subiecte mature happy

| Drimmero explică (pentru Teffan):

De ce te desconsideri pe nepusa masa?

Răspuns utilizator avertizat
| P4rAd0x a răspuns:

Salut. Nu stiu, eu unul nu mai astept sa mi se faca dreptate. Poate ca e suficient sa apreciem ca traim, chiar daca nu este o placere tot timpul sa o facem.

| Robert160 a răspuns:

Asa e traditia

| GalwayGirl a răspuns:

Astepti...