| MladinA a întrebat:

De ce exista Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietene, dumnezeu exista in mintea oamenilor (majoritatea), doar pentru ai scuza pe acestia de anumite lucruri, stii tu, alea pacatoase. laughing Fiecare este liber sa creada in ce vrea, fie ca este un dumnezeu, sau un surub ce sustine roata de la masina. Dar tu, cauta sa intelegi cum merge lumea asta, tinandu-te departe de oricine vrea sa te lamureasca religios. Fii tu insuti, cauta sa fii puternic si destept, cu spirit de lupta! Rugaciunile sunt pentru cei slabi, adica cei care nu se incred in forte proprii. Bafta-n viata!

11 răspunsuri:
| Ana a răspuns:

Ca sa aiba grija de noi, sa ne pedepseasca cand gresim, sa ne dea cand facem o fapta buna... ca doar El ne-a creat.

| gabriela a răspuns:

Pentru a ne iubi, a ne pedepsi... dupa merite, iar noi sa avem un Tata atotstiutor, caruia sa ne rugam pentru cei dragi. Am raspuns nu unui adult ci pozei postate. Sa cresti mare, Dumnezeul sa te ajute!

| ELD a răspuns:

Pt. ca EL ne-a creat, acum ne priveste de acolo de sus si ne mai" da una dupa ceafa "cand mai calcam stramb... EL e singura fiinta care ne poate asculta atunci cand toti ne intoarce spatele. El e acolo sus ca sa ne aduca pe drumul bun si sa ne faca sa avem incredere in El. El e singura fiinta care tine cont de toate dorintele noastre cu toate ca ii gresim mereu.Ai putea face tu asta? Eu zic ca NU. Te ajuta sa speri happy si sa ai incredere in persoana ta.Acum sti? Sper ca ai inteles...

| ody a răspuns:

Pai daca nu ar exista nu am exista noi big grin

| c0rn3l1uss a răspuns:

Eşti sigur că există?

| BingBang :D a răspuns:

Deoarece el ne-a creat, iar acum are grija de noi, de viata noastra. Nimeni nu se poate crede mai sus decat El. El e perfect si bun.

| Aniii a răspuns:

Mai baietelule citeste biblia si ai sa afli.Defapt stai! ca acolo scrie doar de cum a creat Dumnezeu lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu de ce existi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, frate aiurezi deja cu intrebarile astea... mai inceteaza de aia ai parinti

| stefania1997 a răspuns:

Ai dat funda unui ateu.si mai si zici ca esti baptist ...mda.asa sunteti voi baptisti...

| Lilith_6353 a răspuns:

Eu, pentru ca nu cred in Dumnezeu, cred ca El este o fiinta inventata pentru ca fiinta umana este incapabila sa-si dea seama ce e bine si ce e rau fara niste reguli(uneori cam exagerate) si nu poate sa se abtina de la facut lucruri rele daca nu exista o pedeapsa si o persoana care sa o puna in aplicare(pedeapsa). Lumea a fost un haos total, dar in momentul cand cineva a inventat povestea cu Dumnezeu oamenii au inceput sa se teama de iad si de alte pedepse(nu toti au facut asta) si de teama au inceput sa respecte regulile lui Dumnezeu.De atunci omul a mai evoluat asa ca in acest moment ar trebui sa putem sa sesizam diferenta dintre bine si rau si singuri.Ca unii oameni fac pacate mai mari acum decat atunci asta-i alta poveste.