| TooNight a întrebat:

De ce exista iubirea? Ca sa ne faca sa suferim?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Suferința ocupă ultimul loc, iubirea ne împlinește sufletește dar și fizic.
Pa, pa.

| anss23 a răspuns:

Daca nu exista iubirea tu nu te-ai fi nascut, te-ai gandit vreodat la asta? Doar parintii tai au decis sa faca un copil deoarece se iubeau.Totul in lumea asta e bazat pe iubire si legaturile dintre oameni, nici nu e nevoie de vreo explicatie.

| Musique a răspuns:

Nu toată lumea suferă, unii sunt chiar fericiți. Așteaptă să crești mai mare și ai să vezi că iubirea te poate face și fericită.
Baftă.

| Andra_8863 a răspuns:

Daca nu exista iubirea tu sau oricare alt om nu ar mai exista

| W3R4 a răspuns:

Sa stii ca si eu m-am gandit la asta, dar iubirea exista ca asa a vrut Dumnezeu.
Daca El nu ii iubea pe oameni, crezi ar mai fii facut lumea, sau pe noi?
Dar oricum, mai sunt oameni care nu cred in existenta dragostei... sad

| TooNight explică (pentru W3R4):

Eu sincer numai cred.Am crezut.Si am fost dezamagita de prea multe ori.Si incep sa cred ca-i doar o fantezie creata de oameni pentru propriul moral.Nu ca ar exista iubire, si ne-ar face fericiti cu adevarat.happy

| W3R4 a răspuns (pentru TooNight):

Ei bine,da,aici ai dreptate:de la prea multa suferinta,ajungi sa crezi ca nu mai exista dragostea,cel putin pentru tine...
Dar te-ai intrebat vreodata:"Hmm,oare el e baiatul potrivit pentru mine?"
Intr-adevar,atunci cand te indragostesti, vrei ca "partenerul" tau sa fie intelegator si cu bun simt (cel putin).
Iar la inceput, defectele lui nu ies la iveala, dar atunci cand ies, tu esti dezamagita de asta, pentru ca nu te steptai la asa ceva din partea lui...si de asta suferi tu. Dar nu uita ca din greseli se invata, si nu mai pune chiar totul la suflet...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să iubeşti înseamnă să suferi. Pentru a evita suferinţa, trebuie să nu mai iubeşti. Dar în cazul ăsta, suferi pentru că nu iubeşti. Prin urmare, când iubeşti, suferi, când nu iubeşti, tot suferi, iar când suferi, suferi. Fericit eşti atunci când iubeşti. Aşadar, să fii fericit înseamnă să suferi, dar suferinţa te face nefericit. Deci, ca să fii nefericit, trebuie să iubeşti sau să iubeşti suferinţa sau să suferi de prea multă fericire-Woody Allen

| phantomitza a răspuns:

Iubirea e singurul lucru care l-a mai lasat Dumnezeu pentru noi din rai. Iubirea este ceva inexplicabil in cuvinte, poti sa te gandesti ca orice lucru bun are si un lucru rau si invers. Daca traiesti un sentiment de iubire la o intensitate mare poti sa te astepti sa primesti si un sentiment de suferinta la aceas intensitate. Nu trebuie sa urasti iubirea ci oameni care nu stiu sa iubeasca. Suferim pentru ca iubirea se calca pe ea in picioare ca sa-l vada pe cel de langa ea fericit, suferim pentru ca ne punem increderea iar ca tot omu cel in care ne-am pus increderea greseste, dar chestia e ca iubirea poate trece peste tot, si dupa fiecare suferinta parca renaste mai frumos. E ceva minunat. Daca vrei sa citesti ceva absolut frumos despre ea In Biblie la I Corinteni capitolu 13 merita, e scurt.

| TooNight explică (pentru phantomitza):

Cand iubesti.Ca poate si tu ai mai fost indragostita.Ai suferit vreodata? Eu da.De multe ori.Chiar prea multe ori.Si nu inteleg de ce.Sunt o persoana sufletista,altruista, calma, uneori impulsiva, sunt fascinata de copilarie, si de trecut.Dar totul se intoarce impotriva mea.Fiecare lucru bun facut, mi se intoarce ca o palma.Si nu inteleg,de ce? Poate inauntrul meunu sunt perfecta, sunt rautacioasa uneori, dar stiu cum sa iubesc daca sunt iubita, sau daca stiu ca cineva ma iubeste, dar eu nu simt acelasi lucru pentru acea persoana.Stiu cum sa ma port ca sa nu ranesc pe nimeni moral, sa nu distrug sentimente, dar mie mereu mi-au fost distruse, si de un cuvant.Stiu ca sunt sensibila, pun orice la suflet, dar niciodata nu am ranit sentimentele cuiva.Pentru ca stiu ca-i cel mai dureros lucru care i se poate intampla cuiva.Traiesti sentimente sincere,care vrei sa se transforme poate in ceva mai mult,dar vezi sarutandu-se cu alta,si preferi sa le spui ca le sta bine impreuna decat sa-i spui,pai sti,pe tine te iubesc, si pentru tine erau cuvintele acelea care le spun, ca-s indragostita, ca e atat de frumos, si pacat ca totul trece...

| DieBitch a răspuns (pentru TooNight):

Dacă știi ce să alegi nu suferi. Deschide-ți ochii! Și faza cu "sărutându-se cu altă fată " - dacă el e un băiat(în adevăratul sens a cuvântului, nu pleacă respectiv sărută cu altcineva) și normal că la fel aș zice și eu că le stă bine, nu merită să fac scandal pentru asta, îl las și trec mai departe! Ai grijă!
Să auzim numai de bine, o zi bună!

| phantomitza a răspuns (pentru TooNight):

Pai oricum ai vorbii cu un baiat tot l-ai ranit chiar daca i-ai spus ca nu se poate pentru simplu fapt ca ai zis nu. pentru ca si noi nu vrei sa fim cu anumite persoane nici altii poate nu vor sa fie cu noi. Gandeste-te in viata nu poti sa le ai pe toate si poate nu te meritahappy asta e iubirea cu bune si cu rele.