| bratie a întrebat:

De ce exista rautate, ura si dusmanie? De ce NU exista numai dragoste, iubire, tandrete si mangaiere? De ce nu iubesc toti oamenii la fel? DE CE? DE CE? DE CE?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Fiindca oamenii nu sunt ingeri, sa fie doar buni, draguti, politicosi, serviabili. Oamenii sunt fiinte complexe si chiar daca sunt unii care considera ca Dumnezeu a creat omul si numai odata cu acesta a patruns si raul in lume, eu cred ca e bine asa. Caci n-am sti ce e bunatatea, dragostea si prietenia daca n-ar exista si reversul lor.Si ce lume ar fi aceea in care numai ne-am iubi, mangaia si zambi dragalas toata vremea? Ar fi monotona si plictisitoare.Am tanji dupa un racnet furios al nu-i barbat inselat, dupa zgarietura adanca si dureroasa a unei femei pe care o credeam blanda, dupa pedeapsa care urmeaza crima.Si nu trebuie sa uitam si povestea unui Ivan Turbinca spusa de sugubatul Creanga:vesnicul si trandafiriul rai rasunand de mangaioase cantari ingeresti, poate fi plictisitor.Nu spun ca si este, fiindca nimeni nu ne-a spus inca daca viziunea omului crestin despre rai este si adevarata.Mai ales ca alte religii il vad altfel, fie si daca ma gandesc ca in cel al mohamdanilor par a exista si niste femei frumose numite hurii. Iar oamenii iubesc la fel cand iubesc si urasc in acelasi mod cand asta simt.Ca exista nuante atat in iubire cat si in ura, asta tine de personalitatea fiecaruia, fiindca fiecare om e unic si asemanator cu semenii sai, totodata.Nici tu, cea care ti-ai dori o lume fara rautate, ura si dusmanie nu esti intru totul lipsita de asemenea trasaturi. Poate in masura mai mica dar nu poti spune, cu mana pe inima ca toti care te inconjoara ti-s dragi in egala masura sau nu traiesti nici macar indiferenta."Lumea -i cum este si ca dansa suntem noi", spunea Eminescu si mie mi se pare ca exprima un mare adevar.Numai ganduri bune!

8 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Pentru ca asa trebuie sa fie, tine de natura umana. Tu oare nu ai aceste sentimente? Si in dragoste, fericirea ta se cladeste pe a altcuiva...

| kaya a răspuns:

Daca nu ar exista rautate, ura si dusmanie noi oamenii am fi prea buni. Daca ar exista dragoste, iubire, tandrete si mangaiere nu ar mai fi divorturi si am trai fericiti cu toti. Daca toti oameni ar iubi la fel nu ar exista suferinta, toate acestea enumerate in intrebare ta sunt lasate de Dumnezeu.Gandeste-te cum ar fi daca lumea toata ar fi buna si nu s-ar intampla nimic din ce se intampla in zilele de azi, ei atunci am fi trait multi ani in pace si fericire totul ar fi bine, am fi nemuritori.

| lilboutique a răspuns:

E o intrebare buna. De ce? Dar daca am avea totul in aceasta viata, pentru c am mai lupta?happy

| enemig0 a răspuns:

Pentru ca ne am plictisi ingrozitor! de asta! de asta! de asta!

| dulcika_3604 a răspuns:

Pentru ca unii sunt mai rai si nah poate nu le place unele persoane din jur si logik ca se urasc si se dusmanescstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bratie, tie iti trebuie o injectie cu New Age. Recomand Marilyn Ferguson seara inainte de culcare...

| UnNimeni_8193 a răspuns:

De Ce? De Ce? De Ce?
Pentru ca Dumnezeu a inventat si Raiul si Iadul

| vitioc a răspuns:

Finca fara ei ti-ar fi plictisitor