| Heus a întrebat:

De ce fac tinerii credite la programul prima casa plătind astfel circa 1500 lei lunar, cel puțin? Ii ajuta cu ceva că vor deveni proprietari când vor fi foarte bătrâni?

6 răspunsuri:
| UnDiavol a răspuns:

Treba lor viața lor alegerile lor dacă ei au decis așa știu ei ceva

| mgtow a răspuns:

E mai bine sa aiba locuinta lor decat sa bage banii in buzunar clandestin, apoi ramane la mostenitori copii sau daca nu isi face familie cum gandesc eu se duce la un azil de batrani modern si da locuinta la schimb + pensia sa il ingrijeasca pana moare

| siriusblack98 a răspuns:

Și e mai bine să cheltui acei bani total aiurea pe naiba știe ce și să nu ai o casă niciodată? Tinerii fac acele programe pentru că vor să își întemeieze o familie, sau poate au deja una. Copiii lor vor moșteni acea casă, nu vor trebui să se chinuie. De asta fac unii tineri sacrificii.

| NotNamed a răspuns:

Asta e daca sunt disperati sa locuiasca intr-o casa mai buna fara sa munceasca atat fizic cat si mental. Din pacate au ales sa fie sclavii statului cateva decenii pana vor scapa de datorie.

| alina2k18 a răspuns:

Si daca dă chirie 1500 lei de la 25 pana la 50 ani cand poate apare o boala grava ce face daca nu mai poate munci? Ramane in strada?
Chiria e valabila pentru cei care au 20-25ani si nu vor sa ramana in acelasi oras/ţara.

| Freya1 a răspuns:

Din perspectiva mea sa ai o casa este un lucru foarte important.
De bine de rau chiar daca plătești după ea e casa ta si nu dai bani luni de zile la străini ca pana la urma sa rămâi in strada. Poate le ramane ceva copiilor, sau reusesc sa scoată bani mai multi o data si se scapa mai repede.