| TheToxicNightmare a întrebat:

De ce in farmacii apare semnul ala cu un pahar si un sarpe? Ce semnificatie are acel simbol?

2 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Ideea pleaca de la cuvantul "pharmakon"care in greaca veche insemnand medicament, leac, otrava. Bastonul si sarpele s-au reunit la un moment dat sub forma unui simbol unic, cel pe care il cunoastem, din vremea lui Esculap. Semnificatia sarpelui a fost interpretata in multe feluri; schimbarea pielii este corelata cu reintinerirea, in timp ce alta interpretare sugereaza natura duala a meseriei de medic, care se confrunta cu viata si cu moartea, cu boala si sanatatea. Ambiguitatea sarpelui ca simbol si contradictiile pe care le reprezinta, reflecta ambiguitatea folosirii medicamentelor, care pot fie ajuta, fie dauna. Bastonul accentueaza ideea invierii si a vindecarii si pe de alta parte este privit ca un bat umblator, asociat cu doctorii care erau adesea calatori.

| needyou a răspuns:

Sarpele simboliza victoria diavolului fata de Isus nu?
big grin