| Amalia2305 a întrebat:

De ce in general oamenii catalogheaza o persoana doar dupa felul in care arata? Eu cred ca mai intai ar trebui sa o/il cunoastem si apoi sa ne formam o parere, dupa ce ii stim comportamentul. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| AleeMicha a răspuns:

Nu suntem copii mici si nu vreau sa fiu ipocrita in acest mesaj, asaca trebuie sa recunoastem intotdeauna prima impresie ne-o facem dupa modul in cum arata o persoana. Acea parere se poate schimba in bine sau in rau dupa ce ajungi sa cunosti acea persoana sa porti o discutie si sa vezi ce poate sau ce scapari are. Nu cred ca e neaparat o catalogare dupa felul in care arata, pur si simplu e o prima impresie care vrem nu vrem toti ne-o facem la primul contact cu cineva nou asta inainte sa ajungem sa ne cunoastem. Nu cred ca e un lucru rau atata timp cat nu ne oprim la acea prima impresie si poate incercam sa descoperim mai mult, poate in final se dovedeste a fi cu totul diferit fata de cum ne asteptam.

6 răspunsuri:
| chazz a răspuns:

Cei "mari" au avut grija ca noi sa ajungem asa, suntem influentati sa fim asa, "religia celebritatii", nu toti sunt asa cum spui tu, e un cerc vicios. Sper ca ai inteles, nu am fost foarte direct.

| RAY a răspuns:

Intrebarea e buna eu unu as fi adaugat-o la stiinta,stiintific vorbind noi specia homos sapiens inainte de a vorbi, a scrie,citi,am avut un limbaj non verbal daca pot spune asa scoateam niste sunete specifice maimutelor primate si atata
dar se pare ca stramosi nostri faceau alegeri bune
s-a demonstrat stiintific ca o persoana frumoasa are un sistem imunitar mai puternic
are o inteligenta mai mare
traieste mai mult
castiga mai mult, este perceput mult mai pozitiv de catre societate, totul sta in prima privire, vazul ocupa jumatate din creier, imagineaza ajunge automat in creier acolo este data inconstient sentimentul de bine sa fim sinceri daca stam langa o peroana frumoasa ne simtitm asa bine nu-i de mirare endrofinele ne captiveaza, eu neg faptul ca caracterul poate inlocui fizicul
doar de 25000 de mii putem vorbi, milioane de ani alegeam dupa fizic noi barbati si voi desigur,un barbat inalt,bine facut,muschi,bun vanator un luru bun pentru specia noastra,desi nu recunoastem asta fizicul conteaza foarte mult in viata, personalitatea nu o cunosti intro viata sa fim seriosi da fizicul da il cunosti faza cu frumusetea e trecatoare uratenia cum e trecatoare e nu vreau sa jignesc pe nimeni dar frumusetea este esentiala in viata, sunt de acord cu tine dar din expereientele mele isi spun daca nu-i atractie fizica nu merge nimic, nu avem acea dorinta de a continua omul e lenes de fel el nu face nimic daca nu-i impins de ceva, nu neam duce la munca daca am avea de toate, daca near fi cazut carne din cer stramosi nostri nu ar fi vanat, voi fetele aveti ori o dorinta fizica ori una materiala de a continua sau personalitate in rare cazuri
cand vom accepta realitatea ne vom sinucide

| Dariusuu a răspuns:

Ai dreptate Amalia, te susţin.

Vorbele zboară faptele rămân.

| MiruD a răspuns:

Si eu am aceeasi parere. Dar din pacate nu toti gandesc ca noi.
Astia care judeca dupa aspectul fizic sunt niste smecheri cu cateva clase, care se cred buricul pamantului si din lipsa de ocupatie fac asta.
Noi trebuie sa tratam cu indiferenta si sa nu ne lasam afectati de aceste vorbe.

| NoNameexd a răspuns:

Bineinteles,ca asa ar trebui, dar ce mai este normal in ziua de azi? Nimic! Fiecare se uita la cum e imbracat, la cum arata(Aspect fizic). Daca este unul care nu e tocmai frumusetea lumii si are un suflet mare, nu se uita nimeni la el.

| dinhoo a răspuns:

Pentru ca multe lucruri se datoreaza si modului in care avem grija de corpul nostru. Daca mananci mult - te ingrasi. Daca fumezi mult - te subtiezi la fata, devii pal in obraji si tot asa. Intelegi ideea. Cu cat ai grija mai mult de corpul tau, cu atat vei fi intr-o forma fizica si psihica mai buna.