| contsters2021 a întrebat:

De ce in general oamenii frumosi sunt mai fericiti decat oamenii urati?

Răspuns Câştigător
| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pentru ca au mai mult succes romantic si sunt tratati intr-un mod mai favorabil de catre cei din jur!

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca aspectul fizic contează, nu ceea ce scriu uni mai jos,e total irelevant,ne place sa fim lângă persoane populare, frumoase, un om urat nu primește nevoie emoțională, sociala, din prima secunda avem o idee despre cum e acel om

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca aia frumosi sunt placuti, doriti si simpatizati, iubiti, si de eventuali parteneri si de lume in general, sa-ti zic ce zic psihologii:

"Omul simte nevoia sa fie dorit. Aceasta este una din principalele nevoi ale fiintei umane. Daca nu se simte iubit, incepe sa moara. Daca simte ca viata sa nu conteaza pentru nimeni, ea isi pierde semnificatia chiar pentru el insusi".

Deci frumosii au aceasta nevoie fundamentala satisfacuta!
Cei urati NU, si de aici nefericirea.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Depinde si de caz! Eu sunt un urat introvertit si nu-mi pasa de ce cred altii, pentru ca nu am nevoie de altii ci doar de mine!

| Mosotti a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Eu am zis la general cum e treaba, normal ca sunt si exceptii ca tine, si e mai bine ca tine, daca te simti bine asa, atat conteaza, asa ar trebui sa fie toti.

Exact asa sunt si eu, ma doare in cot de ce cred altii, ma plac asa cum sunt e bine, nu, adios si gata, zic de oameni in general.

| Mayhem666 a răspuns:

Asta nu e deloc adevarat. Fericirea cuiva nu vine din aparenta fizica.
Cunosc destui oameni urati care sunt fericiti, si oameni frumosi care sufera de depresie.

| contsters2021 explică (pentru Mayhem666):

Înainte de a trage concluzii pripite, cel mai bine ar fi să analizăm acest subiect, să aflăm părerea oamenilor, să discutăm avantajele și dezavantajele unui om urât și frumos si nu in ultimul rand, sa ne revizuim aspectul nostru.
Mai întâi trebuie să menționez că suntem ființe sociale și cred că sunteți de acord cu mine.
În primul rând, să începem cu întrebarea de bază, ce ne face fericiți?
Banii? Dragoste? Viaţă? Oamenii? Ce?
Promit că următoarea mea întrebare va fi despre asta, dar până atunci să vedem unde ne-am incadra noi, eu si tu.
Eu m-as incadra la dragoste.
A doua intrebare: Vă poate ajuta frumusețea pe plan profesional, relațional, să vă atingeți fericirea mai repede?
Privind in trecut, ati observat diferenta care se fac la scoala, la munca intre oameni pe criteriul esti frumos sau esti urat?
Daca da, ce diferente ati observat?
Oamenii se simt răniți în suflet când abordezi cuvinte jignitoare precum gras, slab, urât, negru?
Odată i-am spus copilului meu că este urât, dar tot ce a făcut a fost să se enerveze și să se simtă rău.
Imaginați-vă acum că ați fi într-o cameră publică, iar oamenii ar intra și ieși din ea pentru a vă saluta, unul ar fi urât și altul frumos, pe cine v-ați concentra pentru prima dată și cu cine ați vorbi?
Acum pune-te în pielea celui care a fost marginalizat pe tot parcursul discuției tale.
Ce simti?

| Mayhem666 a răspuns (pentru contsters2021):

Ce simt? Absolut nimic. Pentru ca nu imi pasa de parerile altora despre mine. Daca mi-ar fi pasat, m-as fi sinucis de mult timp. Am incetat de mult timp sa imi mai pese daca cineva ma considera urat sau frumos, destept sau prost, sarac sau bogat, etc. Pentru mine parerea mea despre mine e cea mai impostanta. Daca eu nu ma iubesc, atunci nu ar trebui sa am asteptari ca altcineva sa o faca.
Si cu cat inaintez in viata am realizat ca dragostea e doar o iluzie. O chestie hormonala. Omul e atras de instinctul lui animal de a face sex si eventul de a avea urmasi. Nu e nimic special la dragoste.
Si la bani la fel. Cu totii vrem bani ca sa avem case mari, masini scumpe, haine de brand, etc. Dar dupa ce murim, nu luam nimic cu noi.
Doar viata e cea mai importanta. Daca o petrecem gandindu-ne la viitor sau regretand trecutul, nu mai reusim sa traim in prezent si ni se scurge viata printre degete.
Si inca ceva. Tu ai cam dat-o pe langa, si ai inclus alti factori. Ai spus ca daca esti urat, oamenii te jignesc, si te simti rau. Eu cand am spus comentariul meu, am exculs factorul respectiv, pentru ca suntem in secolul 21, si rar exista persoane care sa-ti spuna in fata ca esti urat. De aia am raspuns in modul in care am raspuns. Si de asemenea, un om care creste si se maturizeaza, invata sa nu puna la suflet absolut orice insulta (care de multe ori nici macar nu e adevarata) spre deosebire de un copil naiv care se enerveaza repede. Comparatia pe care ai facut-o tu e putin cam prea extrema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că oamenii de multe ori își condiționează starea de bine (așa-zisa fericire) de aprecierile celorlalți și de alte chestiuni exterioare.

| contsters2021 explică (pentru anonim_4396):

Suntem ființe sociale și emoționale și atunci este normal ca asta să conteze cel mai mult.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru contsters2021):

Sunt de acord cu ce zici, dar eu am norocul de a fi introvertit asa ca nu imi prea pasa ce cred altii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindcă obțin mai ușor validarea celor din jur în detrimentul unuia cu un aștept fizic mai nereușit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii frumosi reusesc sa aiba ''acces'' la mai multe de regula...

| Ioanaerergu a răspuns:

Asta nu conteaza, frumos sau urât, suntem oameni și daca ne simtit bine in pielea noastra, suntem fericiți și urati, trebuie doar sa avem incredere in noi si sa gandim pozitiv. NU EXISTA OAMENI URATI!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru contsters2021):

Sunt o grămadă de poze trucate.Sunt persoane cu diferite afecțiuni. Urâți ne face caracterul, felul de a-i trata pe cei din jur, comportamentul nostru.Suntem UNICI și fiecare persoană va fi frumoasă, perfectă chiar în ochii cuiva.Ce este fericirea? Iarăși o întrebare, la care răspunsurile sunt tot atâtea câți oameni sunt pe acest pământ.