| ViolaTM a întrebat:

De ce in Romania muncitorii în construcţii nu lucrează 8 ore?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pentru ca nu stiu sa isi impuna drepturile

12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

"Pentru ca saracii".
Daca nu termina santierul la timp, iar patronul trebuie sa ii plateasca din ce le da banii?
In ziua de azi sunt foarte mult ce isi deschid firme si habar nu au cum sa le gestioneze si se folosesc de oameni, muncitori sa iasa ei bine.

| aXy99 a răspuns:

Dar cat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrează, 7-8 ore cu siguranța toți, însă mai sunt și echipe de muncitori care au birocrație și lucrează doar 5 ore sau de exemplu se lucrează in funcție de lucrare, la o casa, dacă in plan e de realizat 10 pereți și sunt făcuți in 5 ore, muncitorii pot pleca, nu trebuie sa stea 8 ore pentru ca s-a încheiat nisa de lucru, e ceva absolut normal, plus ca gândește-te cât de greu e sa lucrezi in construcții, nu am lucrat, ma sperie doar gândul sa depui munca fizica mai mult de 3 ore pe zi, vara or caldura la soare... Doamne Fereste

| Ha0t1c a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e chiar asa, se incepe programul la 7, pana ne strângem toți plus inginerul de construcții 7:30, bem o cafea, o țigară e 8 si ne apucăm de treabă. Pana ne facem materialele etc 8:30, băgăm tare pana la 10:30-11, pauză de o țigară, după o lăsăm usor pana la 12 când avem pauză de masă. Ne ridicam pe la 13 si putin, mai băgăm 1 țigară, 1 cafea se face 14 fără ceva, băgăm usor ca deh suntem după masa happy pana la sfârșitul programului.

| Mirris a răspuns (pentru Ha0t1c):

Asta nu e o regula.Sunt multi patroni care isi bat joc de muncitori.Cel putin in zona mea.Sotul meu muncea incontinuu, fara mancare, nici pauza de o tigara nu avea.Asa ca a ales sa plece in alta tara, si acolo se munceste, cu program respectat, insa este rasplatit pe masura muncii lui.Ideea e ca oamenii vor sa munceasca, dar cand vad atata hotie pe fata...

| Ha0t1c a răspuns (pentru Mirris):

În țară probabil ca da, dar eu am lucrat cu sef neamț si echipa de români. Lucram 6-8 ore pe zi, 8 era maximul. Dar neamțul stia sa-si organizeze lucrarea, timpul si ne stia si pe noi. Ne-a spus de la inceput: când e de stat-stați, când e de tras timp-trageți de timp, când e de munca-trageți ca pentru ultima dată happy In orele de tras, trăgeam ca nebunii, nici macar o caterinca nu făceam, în orele de tras de timp-> țigare după țigare, caterinca toate nebuniile. Neamțul era foarte ok, avea incredere in noi plus ca ne stia pe fiecare in parte cum se misca, cât de bine etc. Intr-un total de 8 ore munceam cam 2, 5-3 ore tras tare, restul "trăgeam de timp", pierdeam si cate o ora doar sa facem material laughing

| Mirris a răspuns (pentru Ha0t1c):

Ai prins bine locul asta de munca.Dar cu patronii romanii nu ai sa vezi asa ceva.Astia te muncesc si la final iti arata c***(scuza-ma de expresie).

| ViolaTM explică (pentru Mirris):

La cazurile astea mă şi refeream. Trage de ei prea mult.

| Mirris a răspuns (pentru ViolaTM):

Noi romanii suntem prosti ca ne ducem pe nimic@ toata si ne lasam umiliti de toti nesimtitii din tara asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ha0t1c):

happy E bine atunci, echipele cu care am lucrat eu nu au făcut așa, dar nu ma deranjează, ii inteleg, pana la urma, dacă nu era o construcție urgentă nu văd de ce as grăbi muncitorii, plus va poate se simt Și muncitorii mai bine, părerea mea, pana acum, am lucrat cu mai multe echipe de construcții, atat părinții mei cât și rudele, mereu la șantier, era pregătită, apa, câteva pachete de țigări, muzica, suc, RTC... fără bere laughing) așa le pregăteam in mod normal cât timp lucrau la casa mea/la casa celor apropiați, desigur, au fost și momente când a fost nevoie de urgentare, dar nu s-a sărit niciodată peste pauze/pauza de masa, însă dacă o anumită parte/etapa era finalizate înainte de ora stabilitatea, fără nici o problema, le spuneam ca pot pleca, nu era graba, dar nici pierdere de timp, cumva un echilibru fuma a fie convenabil și pentru ei și pentru mine, la construirea primei case, chiar le-am pus la dispoziție un Apple Asta gCaravan, ce a fost folosit de ei pe toată perioada realizarii construcției, nu a fost neaparat, dar am considerat ca așa e mai bine, ei aveau mașina, dar stăteau in zone diferite, 3 stăteau la 30km de oraș și nu merita ca cei din oraș, unde aveau la dispoziție mașina de la firma, sa meargă după ei, e pierdere de timp nu?

| Ha0t1c a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte frumos gestul tau, sper ca si lucrarea sa fie pe masura. Cam asa se lucrează si in afara, doar ca ridicam cartiere întregi si tot nu te stresa nimeni cu timpul limita, dar nu eram nici noi nesimțiți. Repet când era de stat sau tras de timp, stăteam si trăgeam de timp, când era de munca-bagam tare, iar toate proiectele au fost scoase la timp. Eu sunt venit in țară, dar regret ca am venit laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ha0t1c):

laughing Nu trebuie sa regreți da ai venit, lucrările au fost pe măsura, foarte foarte mulțumit, mai ales de muncitori (ma refer la cei care au construit casa) ca am mai luat o teapa cu o echipa care a avea de gând sa construiască un gard de beton, dar astea e, nu e paguba mare, mi se pare ceva normal ca sa fie tratati așa, nu văd de ce i-as forța peste puteri, dacă nu exista termen, plus ca mna, sunt oameni, au nevoie de apa, odihna, mancare, transport, toaleta, dus provizoriu și țigări laughing)) doar trebuie sa meargă treaba bine