| Thecurious a întrebat:

De ce in Statele Unite ale Americii, profesiile de avocat si medic sunt cele mai cautate, in special cea de medic?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Meseria de avocat nu este asa de cautata precum sar parea,ori sar vedea.
Sa fii avocat si sa faci bani buni trebuie sa fii f bun,altfel te lasi de avocatura si te apuci de alte alea.

Doctor e bun,se castiga destul de bine,dar sincer deja piata s-a saturat, sa tot batut si indemnat oamenii mergeti la medicina, astfel incat ani buni la rand au tot iesit medici pe banda laughing plus la acestia se adauga si medicii veniti din AFrica si India, nu stiu ce relatii aveau astia cu US dar li se recunosteau orice diplome,laughing asta pana cand au facut scandal americanii, ca ei platesc zeci de mii pentru scoala, dar vine un african sau indian care a dat 1 mie pe toata scoala lor sa le ia posturile laughing si se pare ca deja li sa cam taiat ratia, stiu sigur pentru farmacie.
Ca oricare meserie se cauta pentru ca e nevoie si ca se castiga bine, dar chestia asta nu poate merge la infinit, la un mom dat se ajuge la sturare, se fac medici f multi comparativ cu cat ar fi nevoie.
Dar ca in orice domeniu, daca esti f bun in meseria asta ajungi sa faci f multi bani.
Bine ca cei mai buni ajung sa faca cercetare si alte chestii.Totu se invarte in jurul banilor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banii.