| dana_8234 a întrebat:

De ce iubirea doare asa tare? De ce cand iubesti k adevarat suferi? De ce e asa de rea viata asta, de ce trebuie sa suferim asa mult? Cine poate sa-mi zica si mie? De ce sunt parinti asa, de ce din cauza lor nu pot fi fericita? Oare nu vor sa ma vada fericita? Ziceti-mi si mie!

Răspuns Câştigător
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Pentru ca majoritatea traiesc intr-un trecut.
Iubirea inseamna prezent. nimic nu e sigur, poate doar moartea, cu siguranta moartea.
Iubirea este un sentiment ce azi il simti, iar maine se poate transforma in ceva stanjenitor.Pentru ca suntem mult prea prosti sa alegem persoanele potrivite. Iubirea doare pentru ca o lasam sa ne doara.
Daca am sti sa iubim cu adevarat, din tot sufletul, iubirea ne-ar aduce fericire, nu suferinta.

Trebuie sa avem curajul atunci cand apare un nou inceput.
Visele se pot indeplini daca noi credem cu adevarat in ele. Asta este greseala multora, ca prefera sa traiasca in trecut decat in prezent.
Cand ne vom putea detasa complet de trecut, vom avea sansa sa fim fericiti. Iubirea adevarata nu doare niciodata. Iubirea iti da forta de a merge mai departe. Iubirea este cel mai sublim sentiment dat omului. iubirea doare
caci asta implica descoperirea celor mai sincere sentimente, daruirea totala, altruismul, etc...
ceea ce nu mereu e si rational si cand vine vremea ''desteptarii' apar durerile...
mai este si durerea provocata de indoiala, de gelozie, dar asta e altceva. Pentru cele mai multe familii, copiii reprezinta cea mai mare realizare, bucurie. Din pacate, exista si o categorie de asa zisi parinti a caror gandire se afla la polul opus.

14 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

PRIETENIA s-a intalnit cu IUBIREA.si IUBIREA i-a zis:
-Ce rost mai ai tu daca eu sunt IUBIREA?
R: Eu sunt sa aduc un zambet acolo unde tu lasi numai lacrimi.
Nu cunosc problema ta, daca intr-adevar e asa. dar nu tu esti nefericita.crede-ma.

| lia a răspuns:

Noua ne place sa ne ingreunam situatia. Daca nu avem probleme, le cautam pentru ca ne place sa ne plangem.
Eu cred ca totul se rezolva cu ajutorul comunicarii. Solutiile la intrebarile tale le gansesti doar daca te hotarasti sa vorbesti deschis cu parintii tai.
Fiecare experienta ne maturizeaza, ne ajuta sa evoluam. Daca trecem prin momente dificile in viata, putem sa ne bucuram si de cele usoare.

| marsy a răspuns:

Parintii vor sa te vada fericita! Chiar daca uneori nu te inteleg. oricum ei iti vor doar binele. Desigur k poti fi FERICITA. sh iubita. Poate doar nu ai gasit persoana potrivitawinking love struck

| deluxe a răspuns:

Niciodata parintii n-or sa-ti doreasca raul. Acum suferi si-i judeci, pe ei i-i gasesti raspunzatori de nefericirea ta, ei poarta toata vina, simti ca-i urasti... dar incearca sa gasesti un motiv pentru care a dus la reactia lor.Candva si eu gandeam ca tine, dar crede-ma o data cu trecerea anilor o sa gandesti altfel si chiar o sa le multumesti c-au reactionat astfel. Parintii iti vreau doar binele, esti copilul lor. Timpul vindeca toate ranile. Cand o sa intalnesti marea dragoste o sa stii ...si parintii tai nu-ti vor mai interzice nimic.

| madtiger a răspuns:

Probabil ca vor sa te vada fericita dar nu asa de repede sau nu cu genul de baiat pe care ti l-ai ales.

| ghitacristi76 a răspuns:

Pt iubire trebuie sa luptam si sa mergem mai departe si sa luptam pentru iubirea noastra eu sunt alaturi de tine si te rog din suflet sa nu ma alungi din viata ta te iubesc mult si o sa te iubesc orce s-ar intampla sa nu uiti?/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea nu e rea...noi,oamenii nu stim sa iubim

Viata e cum e, ne resemnam si luptam cum putem.Trecem peste necazuri, ne facem noi visuri, ne indragostim, ne trece...

Cateodata cei mai buni prieteni te pot face sa cazi...sau cei care ar trebui sa te prinda de mana cand esti pe marginea prapastiei. Aia, fix aia, iti dau ultimul branci si se uita la tine, cu un ranjet cretin, cum cazi, rostogolindu-te, rupandu-te in bucati.

Invata sa fii de piatra, invata sa-ti pese in primul rand de fericirea ta, invata sa fii egoista, invata sa fii tare.

Si cand iubesti, trebuie sa si suferi pentru ca cineva, cine-o fi, nu stiu, unii zic ca "Dumnezeu", a facut lucrurile tot cate doua, pe perechi, extreme opuse:cer si pamant, apa si foc, alb si negru, bine si rau...asa-i si cu iubirea.Acolo unde-s zambete vor fi si lacrimi, acolo unde a fost fericire va fi si singuratate.

Da, hai, tu fii optimista si increzatoare.Iti doresc sa-ti rasara cat mai curand soarele pe strada kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericirea este in tine.Descoper-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt k esti o proasta si ascultzi doar ce auziwinking nu ce vezi tu cu ochii deschidetzi ochii incepe o viata nouawinking si atunci mai stam de vorba id. meu e Snooker_fizz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles foarte bine de la parintii mei ca imi vor mereu numai binele. Dar uneori e bine ca ei sa ne lase pe noi sa ne alegem fericirea, adica pana la urma daca nu suntem fericiti noi suntem de vina. Stiu ca mai tarziu parintii se vor simti jigniti pentru ca nu am ascultat de noi dar trebuie sa se gandeasca si la viitorul copiilor lor. Iubirea doare, si chiar foarte tare dar Dumnezeu vrea sa ne dea mai multe persoane rele inaintea celei bune pentru ca, cand o vom gasi pe cea buna sa stiu sa o pretuim nu pentru ceea ce este ea ci pentru ceea ce simtim cand suntem langa ea. Aasadar nu intotdeauna parintii au dreptate, stiu ca vor binele copiilor lor dar eu cred ca fiecare trebuie sa-si faca viata cum vrea. Parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuhs nici eu cu care baiat m-am intales mai bine tatal meu nu ma lasa-t cu el acu nu mai sunt cu el dar mai tinem legatura dar acu sunt cu un baiat de 5 luni care tin la el cu adevarat si parac nu mai vreau sa fiu cu el nuhs dar ma doare sufletu sa ma despart de el dar trebuie sa fac chestiia asta sa nu ajung la ceva mai rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e nu t e poti inpotrivi sortii uni nu au ce isi doresc iar alti au tot dar nu stiu sa pretuiasca si eu sufarca am iubit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

trec si eu prin situatia asata dar niciodat nu sa ma indoiesc de iubirea parintiuor eei te iubesc oricear fi si deparet si aproap

| BlackRose a răspuns:

Ei vor sa te vada fericita, dar le este teama sa nu te vada mai apoi suferind. Au si ei temerile lor ca parinti, dar crede-ma ca undeva in inima lor se bucura pentru tine. Ideea este : daca tu vei fi fericita ei nu prea vor avea cum sa se opuna contra fericirii tale.

Nu este obligatoriu sa suferi din dragoste. Eu una sufar si iubesc in acelasi timp, dar sunt altii care iubesc fara sa sufere.