| anonim_4396 a întrebat:

De ce iubitul meu imi raspunde atat de greu la mesaje?! Adica nu inteleg eu m-am schimbat atat pentru el, m-am vopsit roscata plus altele. Iar eu cand ii spun sa imi spuna ce face, cu cine, cat sta imi spune ca sunt nebuna.

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu stim sa aprecim iubire din pacate
Azi imi pare asa de rau ca ti-am dat sufletu meu si m-ai judecat gresit mereu...
De-aveam vina de n-aveam ma certai si eu taceam. orice-mi faceai tot te iertam!
cred ca te regasesti in piesa asta

| OldSoul a răspuns:

Ti-ai ales gresit iubitul laughing

Acum ca te-ai vopsit tu roscata, nu e cine stie ce sacrificiu, pana la urma ai facut-o de bunavoie.

Problema e urmatoarea, cu cat tu iti calci mai mult pe "orgolii" si faci sacrificii, lasi de la tine, partenerul (indiferent ca e vorba de barbati sau de femei) cel mai adesea vor intelege in subconstientul lor ca (el/ea)este slabiciunea ta, si asa vor profita cel mai adesea, si desigur, nu va lasa de la el(nu se va schimba si el), deoarece stie cel mai adesea ca tu vei ceda. Un fel de dominare.

Si mai rau, cu cat renunti mai mult la aceste orgolii ale tale, cel mai adesea cu atat mai mult iti vei pierde si farmecul in ochii partenerului si astfel in scurt timp nu va mai fi interesat de tine.
De ce? E simplu, nimeni nu vrea o persoana fara caracter, un catelus in preajma lui, si desigur, si pentru ca deja stie ca te poate avea in orice moment, de ce si-ar consuma timpul cu tine in aceste conditii? Da poate doar daca partenerul are o oarecare obsesie din trecut pe tine, si desigur, daca rezista aceeasta obsesie in timp, dar cel mai adesea nu exista situatia asta.

Tu ar trebui sa-l ignori un timp, sa-i raspunzi in sec, sa vezi ca cel mai probabil va deveni busc mai interesat de tine.
Fa acest joc si vei vedea cum sta treaba.

Asta e seductia, un joc, pe care cel mai slab il pierde si sufera.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Nu intelegi nimic!

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba din contra, inteleg mai mult decat crezi.
Daca tu vrei sa te amagesti, aia e, nu ai decat.
Tot tu vei suferii intr-un final.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Nu iti bate capul. Ala nu e iubit ci o propietate pentru ea.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e. Oricum toata situatia asta e un paradox laughing

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Ea face ce ii place lui ( roscata, etc etc ) DOAR ca el sa faca ce ii place ei. Adica data, ora si locatia la fiecare secunda.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru OldSoul):

Eu cred ca e ok intr-o relatie sa fii deschis si sa vorbesti chestii de genul, poti spune " sunt cu doi amici, nu stiu cat stau, o sa iti scriu/te sun dupa " iar ea "ok, vorbim dupa ".
Daca asa decurg lucrurile eu zic ca e ok.
Daca decurg cu paranoia, gelozie, stress, nu e ok.
In rest sunt de acord cu ce ai zis.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta da schimb laughing

Acum sincer sa fiu, o relatie nu merge asa, dar se pare ca ea inca nu si-a dat seama.
Poti sa-i dai si luna de pe cer, daca-l tii captiv, asta nu-i va inlocui sentimentul de libertate, si desigur, cand paharul se va umple, isi va lua zborul din colivia placata cu aur, sau cu par roscat laughing

| Raniaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate crede ca la castigat la pufuleti...

| OldSoul a răspuns (pentru PersonajFictiv):

De acord cu tine, dar totul cu o limita.

Problema e conceptia ei, acel "schimb" daca pot sa-i spun asa.

Daca oferi ceva, o faci pentru ca asa simti, nu pentru a primii ceva in schimb. Eu unul asa stiu. Cu atat mai mult intr-o relatie, ca nu suntem in piata sa negociem cine da, si ce primeste in schimb.

Cat timp pornesti cu conceptia ca "fac asta" sa faca si el "asta" deja totul se transforma intr-o manipulare de doi bani, si apoi desigur, te intrebi(tu, cel ce primesti reprosuri) ce rol ai tu in relatia aia, aici e problema.
Plus ca nimanui nu-i place sa i se scoata ochii cu replici de genu "da, dar eu am facut asta pentru tine, tu ce ai facut pentru mine?".

Cam asta e problema.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru OldSoul):

Bine,iubirea inseamna si sa accepti persoana si sa nu incerci sa o schimbi ( decat daca e spre binele ei schimbarea, gen daca are un viciu si tu incerci sa faci acea persoana sa renunte la acel viciu pentru a avea o sanatate mai buna, schimbarea e pentru persoana respectiva, ea are de castigat, nu tu. Cand schimbi persoana doar pentru tine, atunci devine o problema ).
Aici da, asa e cum ai zis tu, ea face astea pentru el ca sa faca si el chestii pentru ea.

| anonim_4396 explică (pentru Raniaa):

Nu stii nimic!

| WaterDrop a răspuns (pentru anonim_4396):

..Jon Snow!

| anonim_4396 explică (pentru WaterDrop):

Cine este ala?! Eu am o problema serioasa

| WaterDrop a răspuns:

Awwee, imi pare rau sa aud asta sad Cat efort ai depus, ce nesimtit este. Nu te merita! Ar trebui sa-l faci gelos ca sa iti duca dorul si sa vada ce pierde daca nu se schimba. Hai sa iesim la un suc si sa punem planul la cale.

| anonim_4396 explică (pentru WaterDrop):

Pana mea, nu ai idee câte am facut pentru el si ce am facut. Mă gândeam si eu la asta. De unde eşti?

| PersonajFictiv a răspuns:

ASa maaaaaa! asa sa gandeasca toti ca voi doi de mai sus.

| PersonajFictiv a răspuns:

Poti sa iti intrebi iubitul ce faci si cu cine, mie nu mi se pare o problema in asta, ca nu are niimic de ascuns cred, dar problema e cum o faci si cat de des si cum reactioneazi.
Trebuie sa intrebi in asa fel incat sa se simta liber, etc, nu sa il sufoci.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Este intr- o relatie nu este de capul lui!

| Mieeez666 a răspuns:

"Ai incercat sa te schimbi pentru o persoana?"
"Da, e o prostie."

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam are dreptate. NU e cainele tau, e iubitul tau. Vrei sa tina un carnetel dupa el sa scrie fiecare detaliu? D feri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In prima jumatate de an, imi spunea tot ce face. cu cine iesea Si acum de o luna s-a racit. Eu vreau sa am grija de el! Nu despre asta este iubirea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu. Clar NU. Asta nu e iubire. Nici macar pe langa. La inchisoare ti se spune cand sa mergi la baie. Ma mir ca el inca nu face asa ceva. Oricum ce aveti voi nu e relatie normala, mai degraba mai rau ca la inchisoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in primul rand esti cam naiva.Ca sa nu spun altfel.Nu e normal sa te vopsesti ca asa i-a casunat lui.Are si el dreptate, trebuie sa-ti dea cumva raportul? Auzi,"cat sta".De parca ar fi un copil de 10 ani si n-are voie decat pana la o anumita ora si cu anumite persoane.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Poate e ocupat.

| Raniaa a răspuns:

Buna, el este iubitul tau, nu proprietatea ta, nu l-ai castigat la pufuleti!
Iubirea este ceva mult mai complex.
Poate ca are treaba, poate ca nu poate fix in momentul acela sa iti raspunda. Daca iti doresti cu ardoare pe cineva care face fix ceea ce vrei, iar tu sa stii tot... cumpara un caine!

| anonim_4396 explică (pentru Raniaa):

Trebuie mereu cineva sa scrie ce scriu eu sad

| anonim_4396 explică (pentru Raniaa):

Tu nu intelegi! Il iubesc mult si cum pot sa am grija sa nu faca o prostie, ceva gresit daca nu imi spune unde este si cu cine?! Eu mereu il intreb pe el cum imi sta mai bine, ce ar vrea sa schimb la mine

| Raniaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Csf n-ai csf laughing

| cyupaku a răspuns:

Poate esti prea insistenta

| nhhv a răspuns:

Îl ții în lesă, draga mea. Iubitul tău nu este un obiect pe care-l poți controla după bunul tău plac. Bărbații mai au nevoie de puțin timp liber doar pentru ei. Poate că s-a săturat de atâta ținut în lesă și îl cred. Problema e la tine, nu la el.

| GabrieloKg a răspuns:

Toti cei care au raspuns aici, 70% din ei nu sunt intr-o relatie. Nici eu. Dar, daca vorbesti de iubire, nu trebuie sa te schimbi ca sa te placa. Ca si baiat, daca as intra intr-o relatie inseamna ca imi place de persoana din fata mea asa cum este si oricum va fi. Daca te ingrijorezi asa de mult de el, presupun ca nu iti mai ofera atentia de care ai nevoie. Asa as face si eu. De ce sa imi bat capul cu ceva pe care il am si indiferent de ce as face, nu o sa il pierd. Sa sti de el nu e necesar, nici mama nu il intreaba pe tata unde e, doar daca este necesar sa cumpere ceva sau sa vina acasa sa se ocupe de vreo problema, deci daca in casatorie nu e asa, nici intr-o relatie de adolescenta nu e. Important e cum se poarta cand e cu tine, cand sunteti pe strada si cu alte fete. Daca te face nebuna pentru ca il tot intrebi, ar trebui sa incetezi, apuca-te sa faci ceva care te atrage, citeste carti sau ce faci, nu-l baga in seama, fa-l sa te caute. Iti trimite mesaj? Raspunde-i peste 30 min, nu pentru ca nu vrei, ci pentru ca faci ceva important si constructiv, cum ziceam in acel moment poate citesti o carte, nu ar fi frumos sa lasi personajul principal sa te astepte sa continui povestea, cand el era in mijlocul luptei. Tu nu traiesti pentru el, ci alaturi de el, pentru ca nu depinzi de el. Poate am inceput sa par absurd, dar calmeaza-te si lasa-l linistit, orice ar face. Adevarul o sa iasa la iveala, tu ocupate de viata ta personala si cum sa te dezvolti. Si daca singura solutie e sa te desparti de el, nu face sex cu el. laughing)

| IonelaS12 a răspuns:

Eella. eu am o relatie de 2 ani jumate acusi. Si la inceputul relatiei cam jumate de an a fost foarte liber. pana in a 6 a luna cand a facut mai multe chestii care nu sunt de apreciat. de exemplu a plecat la un club si.a inchis telu si am aflat a doua zi ca a ajuns acasa beat manga si cu capul spart. iar apoi am mai gasit in telefonul lui niste mesaje cum ca s-a plictisit de mine..asta a foat intr o zi cand eu nu ma simteam bine si nu prea vorbeam cu el ..desi iesisem amandoi in oras. oricum. mesajele erau catre un prieten. dar atunci cand am citit mesajele pur si simplu am plecat in pabul in care eram fara sa aud vreo explicatie. 2 zile nu i-am dat nici un semn. el m-a cautat. si abia a 3a zi a reusit sa ma prinda cand am iesit de la liceu. Si in fine si.a cerut iertare mi.a mai cerut o sansa. mai ca plangea! A zis ca o sa se schimbe. Si asa a si fost. Facem doi ani jumate. iar el a renuntat la iesitul cu baietii. a renuntat la baut. de fumat se lasase in prima luna de relatie. nu ne.am plictisit unul de celalalt ..totul ne merge bine. Chiar foarte bine. eu consider ca daca acel baiat te iubeste iti accepta intr o oarecare masura gelozia. si toate pretentiile tale. Eu nu mi.am facut prietenul sa isi schimbe comportamentul. sa renunte la ceva ce e al lui. Ci l-am facut sa renunte la acele vicii care le.a cules din acea pre multa libertate. nu mi se pare ok sa ii dai unei persoane toata liberatatea de care are nevoie.trebuie sa.l mai tii si din scurt ca altfel si.o ia in cap!