| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce judecam oamenii dupa toanele bune si rele pe care le avem in minte si care nu apartin de oamenii cu care ne certam? Daca suntem de exemplu suparati pe lipsa de bani si suntem in toane rele,de ce ne enervam pe altii care nu au nici o vina,si nu analizam mai intai problema lipsei de bani in sine? Daca avem bani si suntem in toane bune,de ce zambim persoanelor si nu ne pasa daca acele persoane ne fac rau pe la spate sau nu ne fac rau pe la spate? De ce suntem ca si pisicile? Cand pitigam o pisica de urechi,acea pisica se razbuna,nu pe noi, ci pe ce vede in fata ei, cum ar fi o alta pisica nevinovata de exemplu.Credeti ca si noi suntem la fel? Judecam ce vedem in fata,si nu analizam mai intai ce ne jeneaza cu adevarat? De ce nu ne asezam toanele bune si toanele rele,frumos, pe rand si de ce nu le investigam pe fiecare pe rand? De ce incalcim treburile, si ne razbunam pe ce vedem in fata.Bine,sunt unii care nu judeca alti oameni nevinovati dupa toanele bune sau rele din minte si din trecut, dar in general, oamenii nu prea judeca cum trebuie.De ce?

2 răspunsuri:
| ShaOfHatred a răspuns:

Pentru ca suntem oameni.

| Psihiatrul a răspuns:

Ține de voință! Creierul analizează situațiile prin care trecem zi de zi în cazul în care ne confruntăm cu o situație periculoasa. Așadar... dacă un prieten ne vorbește urât, ripostam sau ne supăram ca mecanism de apărare, imaginează-ți un urs fioros care devine foarte supărat pe tine, tu vei sta să discuți cu el despre trăirile sale interioare? Banuiesc că nu. Așa ne comportam și cu oamenii, banuiesc că ai observat că suntem mult mai toleranți cu persoanele apropiate pentru ca nu le consideram un pericol și suntem mai acizi cu persoanele străine. Așadar trebuie să deosebim situațiile, oamenii, gândurile și să-i tratam pe toți egal dar individual...nu chiar pe toți dar cred ca pe urs, nu! Mult noroc!