| mariuschakra12 a întrebat:

De ce la magazine găsești numai prostii și nimic dar absolut nimic sănătos?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Mda, ai dreptate, insa is f scumpe si putini au acces la ele din pacate, nu se incurajeaza consumul de sanatoase din cauza asta!

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prosti sau prostii?

| floresdemayo a răspuns (pentru darrio2007):

"Proști". Adică niciunul "sănătos" la cap.hee hee
Părerea lui, normal.

| Drimmero a răspuns:

Au dreptate unele persoane, mai ales ce a spus @supadeceapa, gandirea ca "aia nu e sanatoasa, d-aia nu mananc ca imi da cancer sau mananc 2 felii ca daca mananc 3 imi face rau", asta e o gandire toxica si traiesti robotic, nu zic ca nu e ok sa gandesti preventiv dar totusi sa nu exagerezi, corpul uman se adapteaza si e destul de rezistent la alimente, nu e chiar atat de fragil sa mori daca mananci 1 data de la Mc sau 2 shaorme intr-o saptamana...se dramatizeaza prea mult pe subiectul asta, pana la urma o viata ai iar alimentatia in declansarea bolilor reprezinta un risc, nu e ceva batut in cuie, organismul fiecaruia e diferit si are o rezistenta diferita de la om la om + genetica si stresul sunt alti factori care influenteaza fie in mod pozitiv sau negativ sanatatea ta. Trebuie sa mananci echilibrat si va fi ok totul, excesul e nesanatos, nu alimentele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu stiu exact la ce magazine te referi, dar te asigur ca sunt multe unde gasesti si lucruri sanatoase. Mai scumpe ce este drept...

Răspuns utilizator avertizat
| DoarBogdan a răspuns (pentru mariuschakra12):

Probabil pentru ca este mai greu si mai scump de produs/intretinut alimentul respectiv.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Unde-s asa multe magazine cu produse sanatoase?! Majoritatea au produse nesanatoase cu E-uri si conservanti, carne crescuta cu hormoni, legume crescute cu chimicale, conserve.
Putine magazine au sanatoase si anume alea bio, in rest nu. Si nici alea nu stiu cat de bio sunt.

Pe langa dulciuri, fast food si altele care-s praf, sucurile cu zahar, dar si alea fara zahar, tot au coloranti, etc in ele.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Pai in principiu la cele bio ma refeream. Iar majoritatea lanturilor de magazine din fiecare oras... au si acea 5% gama de produse bio.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cam putine magazine bio si f scumpe, deci gandeste ca e ca si cum n-ar fi pentru majoritatea care si asa abia se descurca cu banii.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Pai da. Dar am zis doar ca exista multe magazine (normale) la care se gasesc putine produse bio, dar se gasesc (acele putine).

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Exact happy

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, se gasesc insa oricum ar trebui magazine bio cu multe produse, nu asa restrans, si sa se incurajeze achizitionarea lor prin preturi bune, ca teren avem, avem unde face mancare, nu e nevoie sa importam idioteniile altora din afara.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mda, ai dreptate, insa is f scumpe si putini au acces la ele din pacate, nu se incurajeaza consumul de sanatoase din cauza asta!

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca multi au vrut sa faca f multi bani pe spatele fraierilor si au bagat mancare nesanatoasa pe piata in proportie de 90 % ca sa vanda cat mai mult producand cat mai repede fortand cresterea si altele de genul, mai tot ce mancam are e-uri, conservanti, etc.
Si legumele-s crescute cu idiotenii.

Gasesti sanatoase doar la magazinele bio, dar nici alea nu stiu cat de sanatoase sunt.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Scoate-ți din cap că alimentele se împart în sănătoase și nesănătoase. Gândirea asta o să te îmbolnăvească mai repede decât orice parizer expirat.

| DonEduardo a răspuns:

Nu chiar, dar mai sunt foarte putine chestii cu adevarat sanatoase si iti poti da seama doar daca citesti cu atentie toate etichetele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Pentru că mâncarea ieftină trece rapid, in plus conține atâția îndulcitori și arome artificiale încât, uneori par mai bune ca produsele naturale.

Răspuns utilizator avertizat
| Ava1231 a răspuns:

Pai aia sanatoasa ti-o faci tu acasa in bucatarie

| paraciosul a răspuns:

Asta e doar in capul tau

| Costin_Socolescu_1990 a răspuns:

La magazine gasesti ce se cumpara. Daca majoritatea oamenilor cumpara chestii nesanatoase, atunci chestiile astea vor vinde.
+ Se vand si chestii sanatoase la magazine. Depinde de ce magazin vorbesti acum. Supermarket? Gasesti legume, fructe, alune, carne, oua, lapte, etc; chestii destul de sanatoase. Dar gasesti si multe prostii nesanatoase facute doar pentru gust, dulciuri, jeleuri, sucuri, snacksuri etc