| Thecurious a întrebat:

De ce lumina provenita de la soare este galbena?
Are o anumita temperatura, caci sunt stele care emit unde alectromagnetice (lumina) de diferite culori.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din cauza astmosferei, culoarea e de fapt alba care nu este o culoare, newton a folosit o prisma prin care a vazut toate culorile prin lumina primita de la stea noastra

http://www.youtube.com/watch?v=akEjVNCRjdo iti recomand acest documentar

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este galbenă. Ai văzut un curcubeu? Conține toate aceste culori. Amestecul lor îl vezi dta.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

O.
Curcubeul se formeaza datorita fenomenelor de refractie si reflexie a luminii care se produc in picaturile de apa.
Am o intrebare pentru dumneavoastra : credeti in existenta civilizatiilor extraterestre?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Credeti in existenta civilizatiilor extraterestre?
Răspuns- nu comentez.