| anonim_4396 a întrebat:

De ce majoritatea oamenilor folosesc cuvantul "taran" pentru a spune despre cineva ca este marlan, nesimtit si asa mai departe? :/ Este corect? De ce se foloseste cuvantul acesta asa si de cand e rusinos sa fii taran?

5 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Nu mi se pare corect. E o insultă la adresa ţăranilor. Nu toţi ţăranii sunt nesimţiţi şi aşa mai departe.

| Fatamuntilor a răspuns:

E vorba de mentalitate!
Uneori se face comparatia dintre dintre,, taran'' perceput cu o educatie mai putina, cu o,, oraseanul''' care educatie mai multa!
Dar asta in trecut cand parintii celor de la tara nu isi permiteau sa-si trimita copii la scoala. Tata imi povestea ca tatal lui a fost primul sergent din sat (avea 7 clase- asta se intampla prin anii' 30, -era ceva la vremea aia.
Astazi tot mai multi parinti din mediu rural isi trimit copii la scoala, mai sunt si care abandoneaza...
Nu e corect, e vorba de mentaliate!

| LoveSleep a răspuns:

Pentru că țăran = fără școală = fără 'creier'.
Și pentru că așa s-a obișnuit lumea. Video-urile de pe youtube cu 'țărani' care habar nu au pe ce planetă și în ce an suntem, contribuie destul de mult.
Cuvantul clar nu are legătură cel cu sensul de : "Persoană care locuiește în mediul rural, având ca ocupație principală agricultura și creșterea animalelor; persoană care face parte din țărănime; sătean".

(Nu știu de ce răspund atât de detaliat)

| Florentina9210 a răspuns:

Si eu sunt de la tara, si nu imi e rusine.
Nu ma dau pe una de la oras.winking
Ma descurc pe oriunde ma duc, nu mi-a ras nimeni in fata.
Sunt unii cu arfe in ei care considera asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil dateaza de pe timpul cand doar orasenii isi permiteau sa faca scoala si erau educati. Restul... niste tarani.
Si eu sunt "taran". laughing