| Crazydyana a întrebat:

Cum este corect: "Majoritatea oamenilor se indragosteste." sau "Majoritatea oamenilor se indragostesc."
Funda celui mai bun raspuns!happy

4 răspunsuri:
| lizucalisuca a răspuns:

Tinand cont de faptul ca cei care se indragostesc sunt OAMENII si nu MAJORITATEA, atunci este corect "se indragostesc". Ca sa verifici, pui intrebarea "cine(se indragosteste)?" iar raspunsul este "oamenii" => forma corecta e "se indragostesc". Daca raspunsul ar fi fost "majoritatea" atunci ar fi fost corect "se indragosteste". Deci majoritatea se indragosteste dar oamenii se indragostesc. happy

| figure a răspuns:

Nu "majoritatea" se indragosteste, ci "oamenii" se indragostesc. Tine de logica exprimarii nu de reguli gramaticale.

Deci... verbul se acorda cu "oamenii", prin urmare forma corecta e cea la plural : "Majoritatea oamenilor se indragostesc".

| Veritas a răspuns:

Prima variantă e corectă deoarece subiectul este,, majoritatea,, iar predicatul cu care se acordă este,, se îndrăgostește,,.

| Veritas a răspuns:

Vreți să vă fac analiza propoziției? Subiect+Atribut substantival genitival+Predicat.(Majoritatea oamenilor se îndrăgostește.)Subiectul se acordă cu predicatul iar subiectul exprimat prin substantivul,, majoritatea,, este la singular nu la plural. Așa că prima variantă e corectă (majoritatea se îndrăgostește)